Ola Källenius prezes zarządu Daimler AG i szef Mercedes-Benz w rozmowie z TopGear.com zdradził szczegóły dotyczące wycofania się zespołu Mercedesa z Formuły E. Källenius podkreśla, że jego firma chce m.in. skoncentrować się na wyścigowej „Lidze Mistrzów” – czyli Formule 1.

• Ola Kallenius zdradził w TopGear powody odejścia Mercedesa z Formuły E
  • Zespół Mercedesa odejdzie z Formuły E w sierpniu 2022 roku
  • Mercedes chce rozwijać swój team w Formule 1

Formuła E bez Mercedesa

Portal TopGear.com wskazuje, że zachowanie Mercedesa przypomina historię mistrza Formuły E – Nico Rosberga. Ten w 2016 roku odszedł na sportową emeryturę, zaraz po tym jak wygrał swoje pierwsze mistrzostwo Formuły 1. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku Mercedesa. Team Mercedes EQ zdobył mistrzostwo konstruktorów i w kategorii kierowców i ogłosił, że po sezonie zakończonym w 2022 roku – wycofuje się z wyścigów. Mercedes chce rozwijać gamę elektrycznych samochodów EQ.

W rozmowie z TopGear.com, Ola Källenius podał także inny, mniej korporacyjny powód.

Formuła E to ekscytujący początek, a jak wiecie, zdobyliśmy mistrzostwo w naszym pierwszym, pełnym sezonie. Nie możemy jednak patrzeć na Formułę E w perspektywie krótko i średnioterminowej, aby zdobywać doświadczenie wyścigowe, które ma Formuła 1. Weszliśmy, to było bardzo ekscytujące, bardzo postępowe i wygraliśmy mistrzostwo. Teraz musimy wziąć te pieniądze i włóżmy je w dedykowaną platformę elektryczną, którą ogłosiliśmy pod koniec lipca. Nasze działania w sportach motorowych skoncentrujemy na Formule 1, czyli „Lidze Mistrzów – dodał.

Mercedesa pojawiła się trzy dni po tym, jak zespół zdobył mistrzostwo Formuły E w kategorii teamów i kierowców.            źródło: Daimler.com
Mercedesa pojawiła się trzy dni po tym, jak zespół zdobył mistrzostwo Formuły E w kategorii teamów i kierowców. źródło: Daimler.com

Mercedes stawia na F1 i elektryki

Källenius zauważył, że firma będzie kontynuować wsparcie dla zespołów swoich klientów w GT3. Szef Mercedesa podkreślił, że wszyscy w firmie zdają sobie sprawę z tego, że jak bardzo sport jest spleciony z jej historią. Källenius przypomniał w rozmowie z TopGear, że pierwszy wyścig samochodowy, który odbył się w 1894 roku, wygrał właśnie samochód z silnikiem Daimlera.

– Nie jesteśmy tylko wynalazcą samochodów. Można nawet argumentować, że marka Mercedes narodziła się jako marka wyścigowa. Szczyt sportów motorowych, najlepsze, najbardziej ekscytujące show z najlepszymi kierowcami, jest jeden. Przestawimy Formułę 1 na tory neutralności pod względem emisji CO. Zwiększymy elektryfikację dzięki nowemu układowi napędowemu, przejdziemy na paliwa syntetyczne lub biologiczne. Opracowaliśmy plan dla naszego zespołu, aby przejść na neutralność pod względem emisji CO2 w synchronizacji z resztą strategii – mówił.

Mercedes w F1

Jak pisaliśmy w AutoElectroMoto, informacja o odejściu zespołu Mercedesa pojawiła się trzy dni po tym, jak zespół zdobył mistrzostwo Formuły E w kategorii teamów. W czasie ostatniego wyścigu w Berlinie kierowca zespołu Mercedesa – Stoffel Vandoome – zdobył trzecie miejsce. Mistrzostwo zdobył holender – także z zespołu Mercedesa – Nyck de Vries, który w stolicy Niemiec był ósmy.

Warto wspomnieć, że największe sukcesy Mercedes osiąga w Formule 1. Team pozycję lidera utrzymuje przez siedem ostatnich lat.

W lipcu Mercedes ogłosił swoją nową, kilkuletnią strategię. Zakłada ona odejście od produkcji samochodów z napędem spalinowym. Mercedes chce, by już w 2030 roku wszystkie sprzedawane przez koncern auta…były wyłącznie elektryczne. W okresie od 2022 – 2030 roku chce zainwestować w elektryki nawet do 40 mld euro. Ponadto koncern planuje uruchomienie łącznie ośmiu zakładów produkcyjnych, które mają pokryć łącznie 200 gigawatów potrzebnej do produkcji mocy.