Chińska firma Human Horizons, specjalizująca się w nowych technologiach mobilności i inteligentnej jazdy, ujawniła więcej szczegółów na temat ultra-futurystycznego cyfrowego HiPhi Z. Firma chce na nowo zdefiniować pojęcie GT, wyposażając swój samochód w najnowocześniejsze technologie. Auto do setki przyspiesza w 3,8 sekundy.

  • Chiński Human Horizons pokazał szczegóły elektrycznego samochodu HiPhi Z
  • Auto przyspiesza od 0-100 km/h w zaledwie 3,8 s
  • Koszt auta to nawet 129 000 dolarów

Elektryczny HiPhi Z

HiPhi Z jest zasilany w pakiet baterii 120 kWh, co daje mu deklarowany zasięg około 705 km. Auto mierzy ponad 5036 mm długości, 2018 mm szerokości i 1439 mm wysokości.

Z zewnątrz widać, że HiPhi Z jest wyposażony w pierwszą na świecie kurtynę świetlną Star-Ring ISD, która montowana jest w pojeździe osobowym. Składa się ona z 4066 pojedynczych diod LED, które mogą wchodzić w interakcję z pasażerami, kierowcami i otaczającym światem. W drzwiach zastosowano inteligentny system interaktywny ISD oraz technologię komunikacji bezprzewodowej Ultra-Wideband (UWB) z pozycjonowaniem na poziomie 10 cm, co pozwala na automatyczne wykrywanie osób, kluczyków i innych pojazdów, co skutkuje inteligentnym dostosowaniem otwarcia drzwi zarówno pod względem prędkości, jak i kąta ich otwarcia. 

– Zaprojektowany i wyprodukowany wyłącznie przez Human Horizons, HiPhi Z jest świadectwem zaangażowania firmy w postęp technologiczny, jednocześnie nie szczędząc środków na testowanie granic w tworzeniu. Dzięki rygorystycznym testom HiPhi Z zachował ponad 95 proc. swoich wcześniej ujawnionych zamiarów produkcyjnych – powiedział Ding Lei, założyciel, dyrektor generalny i prezes HiPhi.

Samochód elektryczny HiPhi Z
Samochód elektryczny HiPhi Z

Wnętrze HiPhi Z

Wewnątrz kabiny znajduje się ultra-futurystyczna, przypominająca statek kosmiczny, „cyfrowa dusza” w postaci HiPhi Bot – najnowocześniejszego towarzysza AI, który może automatycznie dostosować każdy aspekt doświadczenia kierowcy i pasażera. Wnętrze posiada miękką w dotyku tkaninę Ultrasuede Bio Galaxy, ambientowe światła panelowe, 23-głośnikowy system audio Meridian i wyścigowe fotele kubełkowe. 

Oprócz wykorzystania kombinacji oświetlenia, dotyku, dźwięku i zapachu HiPhi Bot jest w stanie wejść w interakcję z pasażerami.

Innowacyjny system ADAS HiPhi Z jest napędzany przez opracowany przez firmę system HiPhi Pilot, który zapewnia podwójną redundancję dla sześciu głównych systemów: obliczeniowego, percepcji, komunikacji, hamowania, sterowania i zasilania. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, HiPhi Z wykorzystuje układ NVIDIA Orin X oraz system operacyjny czasu rzeczywistego (RTOS) QNX Neutrino, który wykorzystuje 34 czujniki i technologię LiDAR do ciągłego skanowania otoczenia i wykonywania wspomaganej jazdy i parkowania.

Wnętrze HiPhi Z
Wnętrze HiPhi Z
Wnętrze HiPhi Z
Wnętrze HiPhi Z

Przyspieszenie HiPhi Z

HiPhi Z osiąga prędkość 100 km/h w 3,8 sekundy dzięki zastosowaniu aluminiowego podwójnego zawieszenia, pięciowahaczowego zawieszenia tylnego, zawieszenia pneumatycznego oraz systemu ciągłej kontroli tłumienia (CDC). Samochód wyposażony jest w system kontroli dynamiki pojazdu IVC, który pomimo ponad 5 m długości generuje kąt skrętu 13,2 stopnia, co pozwala na uzyskanie promienia skrętu podobnego do tego, jaki ma MINI Cooper. 

HiPhi Z będzie dostępny w sprzedaży w cenie od 89 000 do 129 000 dolarów. Oficjalne daty wprowadzenia na rynek mają zostać ogłoszone podczas Chengdu Auto Show w sierpniu, a zainteresowani użytkownicy mogą zarezerwować możliwość jazdy próbnej za pośrednictwem aplikacji HiPhi.

Samochód elektryczny HiPhi Z
Samochód elektryczny HiPhi Z

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię