Lamborghini, marka supersamochodów Volkswagena, chce utrzymać przy życiu pojazdy z silnikami spalinowymi do końca dekady. Tak powiedział w rozmowie z niemieckim tygodnikiem Welt am Sonntag dyrektor generalny Lamborghini, Stephan Winkelmann.

  • Lamborghini liczy, że silniki elektryczne przetrwają po 2030 roku
  • Do końca bieżącej dekady Lamborghini chce przedstawić pierwszy samochód elektryczny
  • Będzie nim najprawdopodobniej elektryczny SUV

Lamborghini liczy na silniki spalinowe

Po hybrydyzacji naszych samochodów poczekamy, aby zobaczyć, czy możliwe będzie oferowanie pojazdów z silnikami spalinowymi po 2030 r. Jedną z możliwości byłoby utrzymywanie pojazdów z silnikami spalinowymi przy życiu za pomocą paliw syntetycznych – powiedział dla Welt am Sonntag.

Pierwsze elektryczne Lamborghini

Winkelmann w zeszłym miesiącu powiedział, że Lamborghini planuje wprowadzić swój pierwszy w pełni elektryczny model pod koniec tej dekady, podkreślając bardziej ostrożne podejście. W ubiegłym roku dyrektor generalny marki Stephan Winkelmann, zasugerował, że ruch ten rozpocznie się dużo wcześniej.

Lamborghini Aventador
Sprzedaż Lamborghini w 2021 roku pobiła rekord wszech czasów. zdjęcie: Lamborghini

Pierwszym w pełni elektrycznym modelem Lamborghini będzie czteromiejscowy SUV w stylu coupe, nawiązujący do tradycji grand tourerów – powiedziała rzeczniczka Lamborghini – potwierdzając słowa prezesa włoskiej agencji prasowej ANSA.

Winkelmann powtórzył, że Lamborghini sprawi, że cała gama, w tym sportowe samochody Huracan i Aventador oraz SUV Urus, staną się hybrydą za dwa lub trzy lata.

Lamborghini, a także jego kluczowi rywale: Ferrari, Aston Martin i McLaren, zmagają się z transformacją swoich samochodów na zasilanie akumulatorowe, bez utraty wysokiej wydajności, która wspiera ich ceny premium.

Lamborghini Huracan STO zdjęcie: Lamborghini
Lamborghini przed 2030 rokiem wprowadzi samochód elektryczny zdjęcie: Lamborghini

Lamborghini stawia na hybrydy

Rok 2022 będzie ostatnim, w którym Lamborghini sprzedaje wyłącznie samochody z silnikami czysto spalinowymi. Producent samochodów chce zmienić swoją ofertę od 2023 roku. Producent samochodów będzie stawiał na hybrydy typu plug-in.

Marka należąca do Volkswagen Group zaprezentuje swój pierwszy samochód produkcyjny z wtyczką w przyszłym roku. Oferta ma zostać zelektryfikowana do 2024 r.

Winkelmann powiedział, że Lamborghini planuje zaprezentować cztery nowe samochody w 2022 roku, w ramach hybrydyzacji swojej oferty.

Lamborghini Huracan zdjęcie: Lamborghini
zdjęcie: Lamborghini

Lamborghini bije rekordy sprzedaży

Jak pisaliśmy wcześniej na AutoElectroMoto.pl Lamborghini dostarczyło w zeszłym roku rekordową liczbę 8405 pojazdów na całym świecie, co oznacza wzrost o 13 procent. 11-procentowy wzrost odnotowano w USA, gdzie Lamborghini dostarczyło 2472 samochodów. Był to najlepszy rok w historii firmy.

W ubiegłym roku największym hitem sprzedażowym na całym świecie był SUV Urus, którego sprzedaż odpowiadała za 60 procent całkowitej sprzedaży marki. Model Huracan zajął drugie miejsce z udziałem sprzedaży na poziomie 31 procent, a pozostałą resztę stanowił Aventador.

Winkelmann powiedział, że Lamborghini planuje zaprezentować cztery nowe samochody w 2022 roku, ponieważ zamierza całkowicie zhybrydyzować swoją ofertę do 2024 roku.

We wszystkich trzech makroregionach, w których sprzedawało Lamborghini, nastąpił dwucyfrowy wzrost:

  • Ameryka +14 proc.,
  • Azja i Pacyfik +14 proc.
  • EMEA – Europa, Bliski Wschód i Afryka – +12 proc.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię