W berlińskiej fabryce Tesli Elona Muska, 28 lutego wybrana zostanie pierwsza rada zakładowa. Taką informację Agencji Reuters podał największy niemiecki związek zawodowy – IG Metall. Związkowcy jednocześnie wyrazili swoje zaniepokojenie, bo uważają, że jest za wcześnie, by wybory zakończyły się powstaniem prawdziwie reprezentatywnego organu.

  • 28 lutego Tesla wybierze radę zakładową w swojej fabryce pod Berlinem
  • Niemieckie związki zawodowe uważają, że to za wcześnie
  • Prawo pracy w Niemczech mówi, że w wyborach mogą głosować osoby, które przepracowały pół roku

Tesla wybiera radę zakładową w Berlinie

Obecnie zatrudniono zaledwie 1/6 z około 12 000 rzeszy pracowników, którzy mają pracować w zakładzie Tesli pod Berlinem. Jest to spowodowane tym, że Tesla wciąż czeka na ostateczną zgodę lokalnych władz na rozpoczęcie produkcji. Rada zakładowa będzie się składać z 19 członków.

Samochód Tesli Model S
Tesla Model S. zdjęcie: Tesla

IG Metall, która reprezentuje pracowników firm motoryzacyjnych, a także innych sektorów przemysłowych, obawia się, że zwołanie wyborów i powołanie rady zakładowej przed zatrudnieniem szerszej grupy pracowników doprowadzi do tego, że w radzie zasiądzie sam zarząd Tesli.

Prawo pracach w Niemczech

Zgodnie z niemieckim prawem pracy, w wyborach mogą startować tylko pracownicy, którzy przepracowali w firmie co najmniej sześć miesięcy.

Zdjęcie samochodu elektrycznego Tesla Model 3
Tesla Model 3 zdjęcie: Tesla

Wyniki wyborów będą ważne niezależnie od tego, jaki odsetek załogantów odda głos, a nowe wybory można będzie rozpisać dopiero po dwóch latach, jeśli zatrudnienie zwiększy się o ponad 50 proc.

Osoby dotychczas zatrudnione nie reprezentują siły roboczej w odpowiedni sposób, adekwatny do planowanego poziomu zatrudnienia, jaki zostanie osiągnięty, gdy produkcja rozpocznie się i osiągnie pełną wydajność – powiedziała Birgit Dietze, szefowa regionalnego biura IG Metall w regionie Berlin-Brandenburg-Saksonia, gdzie znajduje się fabryka Tesli.

Jej komentarz jest kontynuacją stanowiska IG Metall wydanego w listopadzie, kiedy związek odkrył, że planowane są wybory.

Elon Musk a konflikty ze związkowcami

Dyrektor generalny Elon Musk w przeszłości miał już zatargi ze zorganizowaną siłą roboczą. Jak pisze Reuters w marcu ubiegłego roku otrzymał nakaz usunięcia komentarza z Twittera w 2018 r., w którym groził pracownikom pozbawienia opcji na akcje, jeśli utworzą związek zawodowy.

Fabryka Tesli we Freemont
Fabryka Tesli we Freemont zdjęcie: Tesla

Tymczasem niemiecki związek metalowców IG Metall otworzył biuro w pobliżu fabryki Tesli pod Berlinem. Związek twierdzi, że oferowane przez Teslę stawki są o 20 procent niższe, niż u niemieckich rywali Muska.

Musk doświadczył już niemieckiej potęgi związkowej. Kiedy Tesla kupiła niemieckiego dostawcę części samochodowych Grohmann Automation w 2017 r. Jak pisze Reuters, amerykańska firma ustaliła płace na poziomie 30 proc. niższym, niż średnia, odmawiając wyrównania płac, co było ustalone w uzgodnieniach zbiorowych.

Problemy Tesli pod Berlinem

Tesla otrzymała pozwolenie na rozszerzenie testów przedprodukcyjnych w swojej nowej fabryce pod Berlinem, mimo że zakład nie otrzymał jeszcze ostatecznej zgody. Automotive News pisze, że niemieckie ministerstwo środowiska landu Bradenburg w rozmowie z niemiecką agencją prasową DPA powiedziało, że dopuszczenie udzielone w październiku na testy funkcjonalne 250 pojazdów zostało przedłużone.

Fabryka Tesli - zdjęcie
Fabryka Tesli w Nevadzie zdjęcie: Tesla

Tesla powiedziała władzom, że wyniki dotychczasowych testów nie są dla niej satysfakcjonujące. W związku z tym urząd ds. ochrony środowiska kraju związkowego Brandenburgii zaakceptował wniosek o dodatkowe testy funkcjonalne z maksymalnie 2000 dodatkowymi nadwoziami w kolorze białym. Pierwszy napisał o tym berliński dziennik Tagesspiegel.

Gigafactory Tesli miała produkować już w 2021 roku

Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, miał nadzieję, że produkcja ruszy w lipcu 2021 r. Inwestycja budowlana została rozszerzona m.in. fabrykę akumulatorów, co przedłużyło proces jej zatwierdzania. Według ministerstwa środowiska Brandenburgii, przegląd inwestycji jest na końcowym etapie.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię