Volkswagen Poznań ruszył z produkcją kolejnej wersji kultowego modelu Caddy 5. Tym razem auto produkowane jest z napędem na gaz ziemny CNG. W związku z wdrożeniem nowej wersji do produkcji, odpowiednio dostosowano linie produkcyjne w fabryce, wyposażając je m.in. w dodatkowe stanowiska montażowe.

  • W Poznaniu ruszyła produkcja Volkswagena Caddy na gaz CNG
  • Auto posiada zbiornik na 35 m3 gazu i 11,5 l benzyny
  • Do uruchomienia produkcji Volkswagen musiał przebudować hale produkcyjną

Volkswagen Caddy na gaz CNG w Poznaniu

Volkswagena Caddy 5 – czyli nowa wersja popularnego dostawczaka, którego produkcja rozpoczęła się w poznańskim zakładzie, wyposażony jest w biwalentny, czyli pracujący zarówno na benzynę, jak i na gaz ziemny silnik TGI – jednostkę napędową o mocy 96 kW z manualną skrzynią biegów. W samochodzie montowanych jest aż pięć zbiorników gazu o łącznej pojemności wodnej 139 l. Mieści się w nich ok. 35 m3 gazu pod ciśnieniem 180-200 bar.

Z kolei zbiornik benzyny ma natomiast pojemność 11,5 l. W napęd CNG wyposażana jest dłuższa wersja modelu – Volkswagen Caddy 5 Maxi, z rozstawem osi wynoszącym 2970 mm, zarówno w wersji Cargo, jak i w wersji osobowej: Kombi, Life oraz Style, w tym również w wersji 7-miejscowej.

Volkswagen Caddy z napędem CNG standardowo wyposażony jest m.in. w Digital Cockpit (pozwala to np. na wyświetlanie równolegle dodatkowych paramentów jazdy dla gazu CNG oraz dla benzyny) oraz w centralny zamek z systemem Keyless Start.

– Konsekwentnie poszerzamy paletę produkowanych w Poznaniu pojazdów, dając naszym klientom możliwie najszerszy wybór modeli, wersji nadwoziowych i wyposażenia. Caddy z napędem na gaz ziemny stanowi ważne uzupełnienie tej oferty, łącząc walory użytkowe z przyjaznym środowisku napędem – mówi Marcin Kanturski, kierownik produkcji w zakładzie Volkswagen Poznań w Poznaniu.

Zakłady Volkswagen Poznań
Zakłady Volkswagena w Poznaniu zdjęcie: Volkswagen Poznań

Volkswagen Poznań – modyfikacje pod nowego Caddy

W związku z rozpoczęciem produkcji kolejnej wersji Caddy 5, zakład musiał przejść pewne modyfikacje, umożliwiające montaż w nim instalacji gazowej. W jednej z hal montażowych Volkswagen uruchomił nowe stanowiska podmontażu zestawów gazowych oraz kontroli szczelności. Stanowiska te wyposażone zostały dodatkowo w system detekcji metanu oraz okapy wentylacyjne.

W przypadku poprzedniego modelu Caddy, który również oferowany był w wersji z napędem CNG, wyprodukowane w Antoninku i wyposażone już wstępnie w wydech, reduktor ciśnienia, główny przewód gazowy i mały zbiornik benzynowy samochody były transportowane do zakładu zabudów specjalnych w Swarzędzu i tam uzupełniane o instalację CNG. Caddy 5 z napędem na gaz ziemny powstaje w całości w głównym zakładzie Volkswagen Poznań w Poznaniu. 

Spawalnia zakładów Volkswagen Poznań
zdjęcie: Volkswagen

Auta na gaz CNG i szkolenia dla pracowników

Montaż instalacji gazowej na gaz ziemny wymaga od pracowników specjalnych umiejętności. W związku z tym, w ramach przygotowania do produkcji seryjnej Caddy 5 CNG, został zorganizowany szereg szkoleń dla pracowników produkcji oraz jakości. Ponad pięćdziesięciu pracowników zostało przeszkolonych i uzyskało uprawnienia Transportowego Dozoru Technicznego umożliwiające tankowanie samochodów CNG oraz uprawnienia gazowe SEP (G3).

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię