Porsche inwestuje 75 milionów dolarów w firmę HIF Global LLC. Chce rozwijać swoje kompetencje w e-paliwach.

  • Porsche inwestuje 75 mln dolarów z nabycie akcji chilijskiej firmy HIF Global LLC
  • Chilijska firma zajmuje się produkcją e-paliw
  • Porsche widzi w paliwach syntetycznych szansę na przyszłość dla silników spalinowych

Porsche inwestuje w e-paliwa

Firma z chilijskiego Santiago prowadzi pilotażowy zakład produkcji biopaliw Haru Oni w Punta Arenas. Zainicjowana przez Porsche i wdrożona z partnerami takimi jak Siemens Energy i ExxonMobil, produkcja e-paliw z wodoru i dwutlenku węgla z wykorzystaniem energii wiatrowej ma ruszyć w chilijskim zakładzie w połowie 2022 roku.

Zakład produkcji e-paliw Punta Arenas
Zakład produkcji e-paliw Punta Arenas

Porsche uczestniczy w międzynarodowej rundzie finansowania wraz z chilijską firmą Andes Mining & Energy (AME) oraz amerykańskimi firmami EIG, Baker Hughes Company i Gemstone Investments. AME pozostaje większościowym udziałowcem HIF Global LLC. Pozyskany kapitał zostanie wykorzystany do rozwoju przemysłowych instalacji e-paliw w Chile, USA i Australii.

Paliwa syntetyczne oferują atrakcyjne perspektywy we wszystkich sektorach transportu, od przemysłu motoryzacyjnego po sektor lotniczy i żeglugę. Ponadto e-metanol jest ważnym surowcem służącym do innych zastosowań, np. w przemyśle chemicznym, gdzie może zastąpić surowce pochodzenia kopalnego. E-metanol to produkt pośredni, który powstaje podczas generowania e-paliw – mówi Michael Steiner, członek zarządu ds. badań i rozwoju w Porsche AG.

Michael Steiner, członek zarządu ds. badań i rozwoju w Porsche AG
Michael Steiner, członek zarządu ds. badań i rozwoju w Porsche AG

Porsche poważnie myśli o e-paliwach przyszłości

Porsche od jakiegoś czasu prowadzi badania nad wykorzystaniem nowoczesnych paliw. Testy przeprowadzane w laboratorium i na torze wyścigowym, dają obiecujące rezultaty.

Postrzegamy siebie jako pionierów w dziedzinie e-paliw i chcemy rozwijać tę technologię. To jeden z elementów naszej jasnej, ogólnej strategii zrównoważonego rozwoju – podkreśla Michael Steiner.

Producent samochodów sportowych początkowo planuje wykorzystać e-paliwa z Chile, we flagowych projektach sportów motorowych. Nie można wykluczyć, że w przyszłości będą one wykorzystywane do napędzania silników spalinowych samochodów Porsche. Transakcja dotycząca nabycia udziałów w HIF Global LLC podlega zatwierdzeniu przez odpowiednie organy antymonopolowe.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię