Niemieckie media donoszą, że w piątek Tesla otrzyma ostateczną zgodę na uruchomienie fabryki w Grünheide pod Berlinem. Niemiecki Handelsblatt, a za nim m.in. Agencja Reuters pisze, że Urząd Ochrony Środowiska w Poczdamie wydał ostateczne zezwolenie dla fabryki Tesli pod Berlinem. Firma Elona Muska, potrzebuje jednak jeszcze kilku zgód.

  • Tesla ma dostać w piątek ważną zgodę środowiskową na uruchomienie fabryki pod Berlinem
  • Pierwsza Tesla z Berlina ma zostać dostarczona już w marcu
  • Elon Musk ma oficjalnie uruchomić swoją fabrykę 22-23 marca

Tesla i fabryka pod Berlinem

Niemiecki Handelsblatt pisze, że na piątek zaplanowano konferencję, na której Dietmar Woidke – premier Brandenburgii – ogłosi szczegóły dotyczące fabryki Tesli pod Berlinem. Tesla chce w Grünheide produkować Model Y. Tesla potrzebuje jednak spełnić jeszcze kilka innych wymagań, zanim fabryka w pełni oficjalnie będzie mogła działać.

Tesla czeka już od kilku miesięcy na wydanie potrzebnych zezwoleń. Firma zapowiedziała budowę fabryki jesienią 2019 roku. Od tego czasu, mimo braku potrzebnych zezwoleń Tesla budowała swój zakład. Pierwotnie produkcja miała ruszyć już w lipcu 2021 roku.

Problemy Muska i Tesli w Niemczech

Z powodu licznych protestów ekologów, wskazujących na zbyt duże zużycie wody oraz także z faktu, że Tesla zdecydowała o budowie fabryki akumulatorów tuż obok fabryki samochodów, termin ten przesuwał się.

W kwietniu 2021 roku producent poinformował, że produkcja jest na dobrej drodze do ruszenia jeszcze do końca 2021 roku.

Grupy ekologów wyraziły obawy dotyczące wpływu fabryki na lokalną przyrodę i zaopatrzenie regionu w wodę pitną.

Rząd landu Brandenburgii poinformował pod koniec grudnia, że ​​Tesla przedłożyła wszystkie dokumenty niezbędne do ostatecznego procesu zatwierdzania inwestycji. Premier Brandenburgii Dietmar Woidke powiedział, że decyzja może zapaść na początku tego roku.

Pierwsza Tesla z Berlina już w marcu

Tesla zapowiada, że pierwszy egzemplarz Modelu Y z niemieckiej fabryki zostanie dostarczony już w marcu. Wg doniesień „Tagesspiegel” z początku tego tygodnia, oficjalna ceremonia otwarcia fabryki jest planowana na 22 lub 23 marca. Sam Elon Musk ma otworzyć fabrykę przed 500 gośćmi i prawdopodobnie przekazać pierwszych 30 pojazdów klientom.

Tesla i testy przedprodukcyjne

Na początku stycznia Tesla otrzymała pozwolenie na rozszerzenie testów przedprodukcyjnych w swojej nowej fabryce pod Berlinem, mimo że zakład nie otrzymał jeszcze ostatecznej zgody. Automotive News pisał, że niemieckie ministerstwo środowiska landu Bradenburg w rozmowie z niemiecką agencją prasową DPA powiedziało, że dopuszczenie udzielone w październiku na testy funkcjonalne 250 pojazdów zostało przedłużone.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię