Kongres USA uchwalił przełomowy pakiet infrastrukturalny o wartości 1 biliona dolarów. Wcześniej w tej sprawie porozumiał się Senat USA. Pakiet czeka teraz już tylko na podpis prezydenta Bidena. 15 miliardów dolarów zostanie przeznaczonych na finansowanie transportu elektrycznego.

  • Kongres USA przyjął pakiet infrastrukturalny o wartości 1 bln dolarów
  • W ramach pakietu, 15 mld dolarów zostanie przeznaczonych na finansowanie samochodów elektrycznych
  • 7,5 mld dolarów zostanie przeznaczonych na rozbudowę sieci ładowania

Kongres USA poparł dotacje na rozbudowę sieci ładowania i dofinansowanie do samochodów elektrycznych

Pakiet o wartości biliona dolarów obejmuje 7,5 miliarda dolarów na rozbudowę infrastruktury ładowania aut elektrycznych w całym kraju. Kolejnych 7,5 miliarda dolarów przeznaczonych zostanie na zakup autobusów elektrycznych. Joe Biden musiał jednak pójść na pewne ustępstwa. W przypadku krajowej sieci ładowania pojazdów elektrycznych budżet ścięto do 7,5 miliarda dolarów, z planowanych wcześniej 15 miliardów dolarów.

W briefingu po głosowaniu, Biały Dom podał:

Przepisy zapewnią finansowanie rozmieszczenia ładowarek do samochodów elektrycznych, wzdłuż korytarzy autostradowych, aby ułatwić podróżowanie na duże odległości i zapewnić wygodne ładowanie tam, gdzie mieszkają obywatele, pracują i robią zakupy . Inwestycja ta będzie wspierać cel Prezydenta, polegający na zbudowaniu ogólnokrajowej sieci 500 000 ładowarek, aby przyspieszyć transformację w kierunku pojazdów elektrycznych.

Na zakup szkolnych i miejskich elektrycznych autobusów, projekt ponadpartyjny przeznacza 7,5 mld dolarów, zamiast oczekiwanych wcześniej 45 mld dolarów. Pakiet obejmuje również 66 miliardów dolarów dla przewoźnika kolejowego Amtrak, na sfinansowanie zaległości w naprawach i rozbudowę tras kolejowych w Stanach Zjednoczonych.

Biden nazwał przyjęcie ustawy „monumentalnym krokiem naprzód”.

Zrobiliśmy coś, co od dawna spóźnionego, o czym długo już mówiono w Waszyngtonie, ale nigdy nie zostało zrobione – powiedział Joe Biden.

USA chce przeznaczyć jeszcze więcej pieniędzy na dofinansowanie do samochodów elektrycznych

Po piątkowym głosowaniu zostanie pakiet zostanie teraz wysłany do Bidena, który podpisze najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

Przegłosowanie jest zwycięstwem Joe Bidena, w kontekście wcześniejszych różnic między Demokratami a umiarkowanymi Republikanami, którzy starli się ws. prezydenckiej ustawy budżetowej „Build Back Better” o wartości 1,85 biliona dolarów. Ma ona rozszerzyć programy ubezpieczeń społecznych i wprowadzić silniejszy nacisk na działania klimatyczne.

Pakiet infrastrukturalny popadło 13 Republikanów, podczas gdy sześciu Demokratów głosowało przeciw, w tym Alexandria Ocasio-Cortez z Nowego Jorku i Ilhan Omar z Minnesoty.

We wspomnianym powyżej planie „Build Back Better”, administracja Bidena obiecuje zwiększyć federalną ulgę podatkową na pojazdy elektryczne do 12 500 dolarów, jednak tylko tych montowanych w zakładach skupionych w związkach zawodowych w USA. Obecnie maksymalna kwota to 7500 dolarów.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię