Yutong zaprezentował nowy autobus elektryczny Yutong U12. Autobus ma 12 metrów długości i może przejechać na jednym ładowaniu 400 kilometrów.

  • Busnex Poland pokazał nowy autobus elektryczny —Yutong U12
  • 55 autobusów Yutong zostało dostarczonych bądź zakontraktowanych w Polsce
  • 13 samorządów będzie miało w swojej flocie elektryczne autobusy Yutong

Autobus elektryczny Yutong U12 — nowy autobus na Polskim rynku

Autobus elektryczny Yutong U12 to niemal 12-metrowy pojazd, który – w zależności od specyfikacji – może zabrać na pokład ponad 90 pasażerów. Dzięki akumulatorom o wysokiej sprawności, na jednym ładowaniu osiąga nawet 400 kilometrów. Autobus posiada rekuperator energii, dzięki czemu jest ona odzyskiwana podczas hamowania, co ma szczególne znaczenie w warunkach miejskich.

– Kluczowe zalety autobusów Yutong, wskazywane przez samorządy i decydujące w przetargach, stanowią między innymi parametry eksploatacyjne – na czele z wysokim zasięgiem na jednym ładowaniu – przystępna cena oraz długa gwarancja. Mijający rok pokazał, że to połączenie pozwala skutecznie konkurować na polskim rynku. Dziś prezentujemy nowy elektryczny autobus – U12. To już piąty model marki Yutong, który wyjedzie na ulice polskich miast i gmin – mówił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland, oficjalnego przedstawiciela Yutong Bus.

Busnex Poland wprowadza w ten sposób na polski rynek piąty już model marki Yutong, posiadającej 15-procentowy udział w rynku globalnym elektrycznych autobusów i obecnej już w ponad 30 krajach. Tylko w ubiegłym roku Yutong Bus dostarczył na całym świecie niemal 42 tysiące pojazdów. Powstają one w czterech zakładach, zapewniających imponującą maksymalną dzienną produkcję w postaci 445 autobusów, z których już blisko 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii.

Autobus elektryczny Yutong U12
Autobus elektryczny Yutong U12
Autobus elektryczny Yutong U12

Autobusy Yutong w Polsce

Busnex Poland dostarczył i zakontraktował w Polsce 55 autobusów elektrycznych marki Yutong dla 13 samorządów z 6 województw – to bilans 3-letniej działalności Busnex Poland. Zawarty we wrześniu 2022 r. kontrakt na dostawę 20 „elektryków” Yutong E12 do Białegostoku był rekordowy dla Busnex Poland. Na liście znajduje się również kolejne podlaskie miasto – Łomża z ośmioma egzemplarzami tego modelu, a także gminy Ojrzeń, Śniadowo, Ożarów Mazowiecki i Jawornik Polski.

– Od początku tej kadencji wyznaczyliśmy sobie ambitny cel utworzenia z gminy Polkowice zielonych płuc Zagłębia Miedziowego. Na ten cel składały się różne priorytety, od rewitalizacji starych parków, poprzez budowę parków kieszonkowych, wielki projekt tysięcy nowych nasadzeń czy stałą dbałość o jakość powietrza, po udostępnianie mieszkańcom alternatywnych form komunikacji, takich jak system roweru miejskiego. Ale filarem tej zielonej polityki jest elektromobilność. Przed dwoma laty na ulice i szosy naszej gminy wyjechało dziewięć nowych, elektrycznych autobusów. Był to ogromny skok w kierunku realizacji naszego celu, bo uczynił nas regionalnym liderem w obszarze bezemisyjnego transportu publicznego – mówił burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki. 

Autobusy elektryczne Yutong na Mazurach i Warmii

Elektryczne autobusy Yutong wyjechały także na Warmię i Mazury. Prekursorem był Lidzbark Warmiński, który w oparciu o dwa Yutongi E8 w październiku 2021 r. uruchomił bezpłatną dla mieszkańców komunikację miejską. Ten sam model wybrały również Iława i Giżycko, natomiast Kętrzyn postawił na znanego z Polkowic Yutonga E10, którego cztery egzemplarze posłużą do uruchomienia z początkiem 2023 r. bezpłatnej komunikacji miejskiej. 

– Rozwój elektromobilności na Warmii i Mazurach wpisuje się w nową specjalizację naszego województwa, tj. „Zdrowe życie”. Zmniejszenie emisji CO2 w naszym regionie, który stawia na ekologię, turystykę i rozwój usług prozdrowotnych, jest bardzo ważnym zadaniem dla samorządów. Tak jak w przypadku Lidzbarka Warmińskiego, który podąża ku uzdrowisku, nie widziałem innej możliwości niż wprowadzenie ekologicznej miejskiej komunikacji. Duże zainteresowanie nieodpłatnym transportem miejskim bardzo nas cieszy, bo to nie tylko zmniejszenie emisji CO2, ale również zmniejszenie natężenia ruchu i hałasu oraz ogromne ułatwienie komunikacyjne dla naszych mieszkańców – mówił burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski, który zasiada we władzach Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich.

Busnex Poland zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz bazę wiedzy na temat eksploatacji e-busów. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe – w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych. Debiut autobusów Yutong na polskim rynku poprzedziło z kolei ponad 80 tys. kilometrów testów. „Elektryki” sprawdziły samorządy i operatorzy komunikacji publicznej m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Jeleniej Górze, Lidzbarku Warmińskim, Wejherowie, Ełku, Kętrzynie i Nysie.

Zobacz też: Studyjny model autonomicznego Volkswagena

https://autoelectromoto.pl/wp-content/uploads/2022/09/VW.webm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię