Pierwszy samochód elektryczny Xiaomi ujrzał światło dzienne. Chińska firma zaprezentowała w czwartek model swojego pierwszego sedana. Xiaomi zapowiedziało jednocześnie, że chce zostać jednym z czołowych producentów samochodów na świecie.
SU7 — pierwszy elektryczny samochód Xiaomi
Xiaomi pochwaliło się w czwartek swoim pierwszym pojazdem elektrycznym. Pierwszym elektrycznym samochodem jest sedan, który otrzymał nazwę SU7. Skrót „SU” pochodzi od „Speed Ultra”. Chiński producent podkreśla, że samochód wyposażono w „super elektryczny silnik”. Ma on pozwalać na osiągnięcie znacznie lepszego przyspieszenia, niż te, które możemy znaleźć w modelach Tesli, czy Porsche Taycan. Auto ma przyspieszać do prędkości 100 km/h w zaledwie 2,78 sekundy. Prędkość maksymalna samochodu została ograniczona do 265 km/h.
SU7 będzie oferowany na rynku w dwóch wersjach. Samochód Xiaomi z mniejszym akumulatorem będzie miał zasięg 668 km na jednym ładowaniu, zaś drugi model będzie mógł pokonać do 800 km. Z danych opublikowanych przez prezesa firmy wynika, że druga wersja będzie miała pojemność akumulatora na poziomie 101 kWh. Nie podano jednak ceny samochodu. Wskazano jedynie, że jego koszt będzie „nieco wysoki, ale będzie to odpowiednio uzasadnione”.
Zastosowana technologia
Władze firmy nie podały szczegółów, ale zapowiedziały, że zastosowana w samochodzie technologia autonomicznej jazdy będzie jedną z czołowych na rynku. Auto ma posiadać także możliwość szybkiego ładowania w niskich temperaturach, a także rozpoznawać przeszkody w trudnych warunkach.
Ambitne plany chińskiego Xiaomi
Xiaomi zapowiedziało także, że chce stać się jednym z pięciu największych na świecie producentów samochodów. Ma to nastąpić w ciągu najbliższych 15-20 lat. Xiaomi chce znacznie ożywić chiński rynek motoryzacyjny. Obecnie zmaga się on ze spadającym popytem i coraz agresywniejszą wojną cenową wśród producentów.
Pierwszy samochód elektryczny Xiaomi ma przypaść do gustu klientów przede wszystkim za sprawą systemu operacyjnego, który jest wspólny z produkowanymi przez firmę smartfonami. Użytkownicy będą także mogli w samochodzie skorzystać z całego portfolio aplikacji chińskiego producenta. W filozofii Xiaomi samochód ma stać się „inteligentnym urządzeniem”, przy pomocy którego będzie można mieć dostęp do innych urządzeń, przede wszystkim z rodzi y produktów „Mi”.
Xiaomi zapowiedziało wejście na rynek samochodów elektrycznych już w 2021 roku. Firma zobowiązała się wtedy do zainwestowania 10 miliardów dolarów w rozwój swoich produktów w segmencie automotive. Xiaomi będzie produkował swoje samochody w zakładach BAIC Group w Pekinie. Roczna zdolność produkcyjna zakładu to 200 000 samochodów.