BMW zintensyfikuje swoją działalność w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i od 2024 roku będzie używać odlewanych aluminiowych kół i felg produkowanych w 100 proc. z ekologicznej energii. Felgi będą montowane w samochodach BMW i MINI. Dla BMW jest to kolejny krok w kierunku stworzenia najbardziej zrównoważonego łańcucha dostaw w branży motoryzacyjnej. Przejście dotyczy w szczególności energochłonnej elektrolizy stosowanej w produkcji aluminium oraz procesu odlewania kół. W tym celu podpisano odpowiednie umowy ze wszystkimi dostawcami kół.

  • BMW rocznie zaopatruje się w 10 mln felg aluminiowych
  • 95 proc. wykorzystywanych felg pochodzi z odlewu aluminiowego
  • BMW dzięki ekologicznie wytwarzanym felgom zaoszczędzi 500 000 ton CO2 rocznie

Ekologiczne felgi w BMW

Do tej pory koła odpowiadały za około pięć procent emisji CO2 w łańcuchu dostaw. Przejście na bardziej zrównoważoną produkcję, która opiera się na zielonej energii, zmniejszy te emisje o ponad połowę. BMW zaopatruje się w około 10 milionów felg aluminiowych rocznie; 95 proc. z nich wykonano z odlewu aluminiowego.

Felga samochodu Mini

Oszczędność CO2 do 500 000 ton rocznie

BMW dzięki takim działaniom chce zaoszczędzić do 500 000 ton CO2 rocznie.

Zielona energia to jedna z największych dźwigni redukcji emisji CO2 w naszym łańcuchu dostaw. Podpisaliśmy już ponad 400 umów z naszymi dostawcami, w tym z dostawcami felg i aluminium – mówi Joachim Post, członek zarządu BMW AG odpowiedzialny za zakupy i sieć dostawców.

Aluminium ma bardzo dobre właściwości jeśli chodzi o recykling, co ułatwia stopienie starych felg w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Eliminuje to potrzebę energochłonnej elektrolizy do produkcji surowca pierwotnego. Jednocześnie surowiec wtórny musi również spełniać wysokie wymagania dotyczące jakości, wzornictwa, bezpieczeństwa i właściwości mechanicznych.

MINI będzie pionierem

MINI stanie się pionierem w tej dziedzinie w 2023 roku, kiedy to w nowej generacji MINI Countryman będą zastosowane felgi odlewane ze stopów lekkich, wykonanych z 70-procentowego aluminium wtórnego. Połączenie 100-procentowej zielonej energii do produkcji i 70-procentowej zawartości surowców wtórnych może zmniejszyć emisję CO2 nawet o 80 procent w porównaniu z konwencjonalnymi procesami produkcyjnymi.

Certyfikacja przez Aluminium Stewardship Initiative (ASI)

Grupa BMW od wielu lat aktywnie angażuje się w międzynarodowe inicjatywy ukierunkowane na standaryzację wydobycia surowców. Należą do nich Aluminium Stewardship Initiative (ASI), międzynarodowa organizacja non-profit wspierana przez stowarzyszenia ekologiczne i przemysłowe, organizacje pozarządowe, producentów aluminium i firmy przetwórcze. Wielu dostawców dostawców felg aluminiowych BMW już dołączyło do ASI i w ten sposób wnosi istotny wkład w tworzenie odpowiedzialnego środowiskowo i społecznie łańcucha wartości aluminium.

ASI certyfikowała już odlewnię metali lekkich w fabryce BMW w Landshut w grudniu 2019 r. za zrównoważone wykorzystanie aluminium, potwierdzając, że obchodzi się ona z aluminium świadomie i odpowiedzialnie.

Systematyczna realizacja celów zrównoważonego rozwoju

Przejście w 100 proc. na zieloną energię do produkcji felg aluminiowych to kolejny krok w kierunku zmniejszenia emisji CO2 w sieci dostawców BMW. Obranym celem jest zmniejszenie emisji do 2030 roku w całym łańcuchu dostaw o 20 procent w stosunku do poziomów z 2019 r. Systematyczne zwiększanie udziału aluminium wtórnego w tym procesie dodatkowo przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, do których dąży BMW.

Od 2021 roku BMW Group pozyskuje ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich aluminium produkowane wyłącznie przy użyciu energii elektrycznej uzyskanej z energii słonecznej. Aluminium produkowane w Dubaju jest przetwarzane w odlewni metali lekkich w fabryce BMW w Landshut, gdzie jest ono wykorzystywane do produkcji elementów nadwozia i układu napędowego. 43 000 ton aluminium słonecznego pozyskiwanego w ten sposób pokrywa prawie połowę rocznego zapotrzebowania odlewni metali lekkich Landshut.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię