Volvo realizuje swoje zobowiązanie do wsparcia wzrostu i rozwoju marki Polestar. Szwedzki producent samochodów udzielił wsparcia finansowego w postaci 18-miesięcznej pożyczki o łącznej wysokości 800 mln dolarów.
- Volvo pożyczyło marce Polestar 800 mln dolarów
- Volvo posiada 48,3 proc. udziałów w marce Polestar
- Polestar w połowie października pokazał swojego pierwszego SUV-a — Polestar 3
Volvo wspiera markę Polestar pożyczką
Kwota pożyczki od Volvo jest porównywalna z bezpośrednim i pośrednim wsparciem finansowym i płynnościowym, którego udziela inny główny akcjonariusz Polestara — PSD Investment. Pakiet ten, wraz z innymi planowanymi działaniami finansowymi Polestar, zapewnia spółce wystarczające środki do 2023 roku.
Volvo stworzyło markę Polestar jako nową markę, skoncentrowaną na autach elektrycznych i jest największym instytucjonalnym akcjonariuszem spółki. Udział Volvo w firmie Polestar wynosi 48,3 procent.
– Polestar to nasza marka stowarzyszona i ważny partner biznesowy, ponieważ odgrywa kluczową rolę w naszym strategicznym kierunku — stania się w pełni elektryczną marką do 2030 roku i kształtować przyszłość mobilności. Wsparcie finansowe udzielone przez nas wraz z innym głównym właścicielem Polestar sprawi, że Polestar pozostanie niezłomny w dalszej realizacji swoich ambicji jako marki samochodów elektrycznych o wysokich osiągach – powiedział Johan Ekdahl, dyrektor finansowy Volvo Cars.
Pierwszy SUV marki Polestar — Polestar 3
W połowie października 2022 roku Polestar pokazał swojego pierwszego SUVa — Polestar 3. Auto posiada baterię o pojemności 111 kWh, która zapewnia zasięg 610 kilometrów. Cena auta zaczyna się od 89 900 euro. Polestar 3 to pierwszy samochód na nowej, całkowicie elektrycznej bazie technologicznej opracowanej przez Volvo.
Produkcja ma rozpocząć się w zakładzie Volvo w Chengdu w Chinach, od połowy 2023 roku, a pierwsze dostawy przewidziane są na czwarty kwartał 2023 roku. Dodatkowa produkcja w zakładzie Volvo w Ridgeville w Południowej Karolinie w Stanach Zjednoczonych ma ruszyć w połowie 2024 r. – od tego momentu dostawy na rynek północnoamerykański i inne rynki mają zostać przeniesione z Chin do USA. Początkowe dostawy z tej fabryki spodziewane są około połowy 2024 roku. W momencie premiery silnik Polestar 3 Long range Dual (360 kW, 840 Nm) jest dostępny w cenie 89 900 euro. Zamówienia ruszą od 12 października 2022 r.
Aerodynamika Polestara 3
Polestar 3 w swoim aerodynamicznym profilu, ma w pełni zachowaną bryłę dla samochodów tys SUV. Optymalizacje aerodynamiczne – w tym przednie skrzydło zintegrowane z maską, skrzydło aerodynamiczne zintegrowane z tylnym spojlerem oraz tylne łopatki aerodynamiczne, mają poprawić osiągi i bryłę samochodu.
Materiały użyte we wnętrzu Polestara 3 zostały wybrane ze względu na ich zrównoważony charakter, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej estetyki i poczucia luksusu. Należą do nich m.in. skóra z certyfikatem dobrostanu zwierząt i wełniane dywaniki. Zgodnie z zobowiązaniem firmy Polestar do przejrzystości, w momencie rozpoczęcia produkcji, Polestar 3 zostanie poddany pełnej ocenie cyklu życia.
Bezpieczeństwo od Volvo w Polestar 3
W związku z tym, że Volvo rozpoczyna nową erę w dziedzinie bezpieczeństwa, Polestar 3 posiada zaawansowaną technologię bezpieczeństwa czynnego i biernego. Obejmuje ona m.in. wewnętrzne czujniki radarowe, które potrafią wykryć ruchy we wnętrzu samochodu, co pomaga chronić przed przypadkowym pozostawieniem w nim dzieci lub zwierząt domowych. System ten jest również połączony z systemem kontroli klimatu, aby uniknąć udaru cieplnego lub hipotermii.
Dalsza współpraca z wiodącymi w branży partnerami w zakresie technologii bezpieczeństwa, takimi jak Zenseact, Luminar i Smart Eye, umożliwiła zamontowanie w modelu Polestar 3 najnowocześniejszą technologię ADAS (Advanced Driver Assistance System).
Zobacz też: Start drona z elektrycznego roadstera Polestar O2