Dodge Ram na prąd będzie miał zasięg 805 kilometrów na jednym ładowaniu. Ram 1500 REV został zaprezentowany na New York International Auto Show. Deklarowany zasięg jest dłuższy od trasy z Sopotu do Zakopanego (711 km).

Nowy Dodge Ram 1500 z zasięgiem 805 km

Całkowicie nowy, całkowicie elektryczny Dodge Ram 1500 REV to pierwszy lekki pickup Ram Truck z napędem akumulatorowo-elektrycznym. 

Ram 1500 REV zaoferuje klientom dwie całkowicie elektryczne opcje, a standardowy pakiet akumulatorów o mocy 168 kilowatogodzin i oferuje zasięg do 563 km. Opcjonalny duży pakiet akumulatorów o mocy 229 kilowatogodzin zapewni zasięgiem do 805 kilometrów. Oba pakiety mogą zwiększyć zasięg do 177 km w około 10 minut i jest to możliwe przy szybkim ładowaniu prądem stałym o napięciu 800 V i mocy do 350 kW.

Dwukierunkowe ładowanie

Ram 1500 REV posiada dwukierunkowe ładowanie pojazd-pojazd, pojazd-dom oraz pojazd-sieć. Daje to pełną elastyczność w ładowaniu innego pojazdu elektrycznego lub oddawaniu energii do sieci. Samochód może również zasilać dom w czasie burzy oraz pomóc zorganizować przyjęcie na zewnątrz. Pokładowy panel zasilania może dostarczyć do 7,2 kW. Dostępny w bagażniku panel zapewnia do 3,6 kW.

Ram 1500 REV posiada dwukierunkowe ładowanie
Ram 1500 REV posiada dwukierunkowe ładowanie

Moc elektrycznego Dodge’a Ram

Samochód przyspiesza do prędkości 100 km w 4,4 sekundy. Moc silnika wynosi 654 KM, a moment obrotowy około 840 Nm. Elektryczny Dodge Ram może pokonywać przeszkody wodne do głębokości 61 cm. Posiada także możliwość holowania innych pojazdów do masy 6,3 tony. Maksymalna ładowność sięga 1 225 kg.

The Ram 1500 REV będzie dostępny w pięciu wersjach wyposażenia. Dostępne wersje to: Tradesman, Big Horn/Lone Star, Laramie, Limited oraz Tungsten.

Ram i strategia Stellantis Dare Forward

Ram 1500 REV jest częścią wkładu firmy Ram w strategiczny plan Dare Forward 2030 firmy Stellantis. Firma chce w ramach jej realizacji zainwestować ponad 30 miliardów euro do 2025 roku. Pieniądze mają zostać wydane na elektryfikację i oprogramowanie. 

Wnętrze Tungsten Indigo Sea Salt ma nowe metalowe akcenty w kolorze platynowej patyny
Ram 1500 przyspiesza do prędkości 100 km w 4,4 sekundy. Moc silnika wynosi 654 KM, a moment obrotowy około 840 Nm

Napęd Dodge Ram 1500

Ram 1500 REV zapewnia klientom nowy poziom wydajności dzięki dwóm 250-kilowatowym modułom napędu elektrycznego (EDM). Łączą one w sobie silnik, skrzynię biegów i falownik oraz możliwość generowania napędu na wszystkie koła. Ram 1500 REV posiada jeden moduł EDM na przedniej osi z automatycznym odłączaniem końcówek kół, który w pewnych warunkach pozwala na swobodne obracanie się przednich kół, maksymalizując wydajność. 250-kilowatowy EDM jest umieszczony na tylnej osi dostępnej z elektronicznie blokowanym tylnym mechanizmem różnicowym.

Ram na nowej platformie Stellantis

Dodge Ram 1500 REV zbudowano na całkowicie nowej platformie STLA. Stellantis zaprojektował ją specjalnie dla pełnowymiarowych pojazdów elektrycznych o konstrukcji body-on-frame. Całkowicie nowa rama z wysokowytrzymałej stali składa się z zaawansowanych materiałów, co sprawia, że jest ona lekka i jednocześnie sztywna i trwała. 

Rama STLA jest szersza pośrodku, aby efektywnie pomieścić pakiet akumulatorów i przy użyciu dodatkowych szyn przekłada się to na dodatkową ochronę. Aerodynamiczna płyta brzuszna na całej długości wzmacnia samochód, którego współczynnik oporu powietrza szacowany jest na 0,340.

Ram posiada wielowahaczowe, niezależne zawieszenie tylne ze standardowym, ekskluzywnym dla tego segmentu, czterokołowym zawieszeniem pneumatycznym z adaptacyjnym tłumieniem. Regulowane zawieszenie pneumatyczne umożliwia pracę w pięciu różnych trybach: wjazd/wyjazd, aero, normalny, off-road 1 i off-road 2.

Design elektrycznego Dodge Ram

W pełni elektryczny Ram 1500 REV posiada reflektory premium LED oraz podświetlaną plakietkę „R-A-M” w nowoczesnym, współczesnym stylu. Auto posiada także otwierany jednym przyciskiem bagażnik. Jego przestrzeń użytkowa wynosi 424 litry pojemności. Samochód zyskał nowoczesną przednią część w kolorze nadwozia.

Pierwszy w pełni zelektryfikowany Dodge Ram pozostaje wierny swoim korzeniom. Auto posiada muskularną linię nadwozia i otwory w błotnikach, które zostały poszerzone, by pomieścić 20- lub 22-calowe opony terenowe. W pełni zelektryfikowany Dodge Ram 1500 REV posiada specyficzną oraz nowo zaprojektowaną maskę silnika, która jest jednocześnie smukła i muskularna. 

Ram 1500 REV w wersji Tungsten posiada całkowicie elektryczną klapę tylną. Tył samochodu charakteryzuje się całkowicie nowym i specyficznym dla aut elektrycznych, projektem tylnych świateł premium LED. Rozciągają się ona na klapę tylną, wskazując, że jest to całkowicie elektryczna oferta Ram.

Technologia w środku pojazdu

Najbardziej zaawansowany technologicznie Ram w historii oferuje wiele wiodących funkcji. Na liście znajduje się m.in. zaawansowany system Uconnect 5 z nowym 14,5-calowym ekranem dotykowym oraz 12,3-calowym cyfrowym zestawem wskaźników. Auto posiada także pierwszy w segmencie 10,25-calowy ekran dla pasażerów oraz cyfrowe lusterko wsteczne i wyświetlacz head-up, a na wyposażeniu znajdziemy także system audio Klipsch Reference Premiere.

Wnętrze samochodu

Nowy Dodge Ram 1500 REV w wersji Tungsten ma zapewniać klientom wrażenia ultra-premium. Wnętrze Tungsten w kolorze indygo-soli morskiej zawiera nowe akcenty metalowe w kolorze platynowej patyny. Auto posiada także zamszową tapicerkę podsufitki oraz wyposażone jest także w podgrzewane i wentylowane przednie fotele kierowcy i pasażera. Wykonano je z pikowanej skóry premium i posiadają 24-stopniową regulację. Plakietka Tungsten znajduje się na konsoli środkowej z inkrustowanymi napisami i diamentowym radełkowaniem. Umieszczono na niej numer identyfikacyjny pojazdu (VIN).

Wnętrze
Wnętrze Ram 1500 REV

Kluczyk i aplikacja

System „Smartphone as a Key” w koordynacji z aplikacją Ram, umożliwia klientom wykorzystanie smartfona jako klucza. Z poziomu telefonu można uzyskać dostęp do pojazdu jak i jego uruchomienia. Właściciele Ram mogą również tworzyć cyfrowe klucze oraz mogą je udostępniać innym smartfonom. Zachowują oni jednak pełną kontrolą nad dostępem do nich. Klucz w formie karty pełni funkcję zapasową. Można go wykorzystać w przypadku rozładowania telefonu, a poza nowoczesnymi rozwiązaniami, do samochodu producent dołącza także tradycyjny klucz w postaci breloka.

Ram pokazał nowy samochód elektryczny
Ram pokazał nowy samochód elektryczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię