Pierwszy całkowicie elektryczny Mercedes EQS zjechał z linii produkcyjnej w Stanach Zjednoczonych. Elektryczny SUV jest produkowany w zakładzie w Tuscaloosa w Alabamie. Mercedes EQS będzie produkowany wyłącznie w USA.

  • Mercedes ruszył z produkcją elektrycznego SUVa — EQS
  • Produkcja została uruchomiona w Alabamie
  • Mercedes zbudował także zakład produkcji akumulatorów

Mercedes rusza z produkcją elektrycznego SUVa EQS

Mercedes-Benz ruszył z produkcją elektrycznego SUV-a EQS. Auto powstaje wyłącznie w północnoamerykańskiej fabryce. Zjazd nowego modelu aut elektrycznych z linii produkcyjnej jest kluczowym krokiem w globalnej inicjatywie Mercedesa, która zakłada wyprodukowanie w tym roku ośmiu całkowicie elektrycznych modeli w siedmiu zakładach na trzech kontynentach. Pełnowymiarowy elektryczny Mercedes EQS SUV został włączony do produkcji seryjnej w zakładzie Tuscaloosa w Alabamie, który od 1997 roku jest miejscem produkcji SUV-ów Mercedesa: EQS SUV i EQE SUV, który wejdzie do produkcji jeszcze w tym roku.

Nasza sieć produkcyjna jest bardzo dobrze przygotowana do zrównoważonego i szybkiego skalowania wolumenu produkcji pojazdów elektrycznych. Wraz z nowym SUV-em EQS, który dołączył do naszego portfolio produkcyjnego, osiągnęliśmy kolejny ważny kamień milowy w naszej strategii przechodzenia na pojazdy całkowicie elektryczne do końca dekady – wszędzie tam, gdzie pozwalają na to warunki rynkowe. Jestem absolutnie pewien, że nasz zespół z Tuscaloosa sprawi, że elektryczny SUV odniesie kolejny globalny sukces – mówi Jörg Burzer, Członek Zarządu Mercedes-Benz Group AG ds. produkcji i łańcucha dostaw. 

Produkcja elektrycznego SUVa Mercedes EQS w USA
Produkcja elektrycznego SUVa Mercedes EQS w USA
Produkcja elektrycznego SUVa Mercedes EQS w USA
Produkcja elektrycznego SUVa Mercedes EQS w USA

Fabryka aut elektrycznych Mercedesa w USA

Zakład w Tuscaloosa wykorzystuje najnowocześniejsze cyfrowe, wydajne i elastyczne metody produkcji i podąża za schematem Fabryki 56 w Sindelfingen w Niemczech, która symbolizuje przyszłość produkcji motoryzacyjnej Mercedesa. Dzięki inwestycjom w elastyczną produkcję i wykorzystanie najnowocześniejszego ekosystemu cyfrowej produkcji MO360 Mercedes może produkować auta elektryczne w dużych ilościach.

Mamy wysoce wykwalifikowany i zmotywowany zespół, który bezwzględnie spełnił swoje zadanie. Nasi pracownicy w Tuscaloosa wykazali się dużą elastycznością, energią i zaangażowaniem, pomagając nam osiągnąć kolejne kamienie milowe, gdy ponad 25 lat temu z linii produkcyjnej zjechał pierwszy Mercedes-Benz. Pracownicy tego zakładu mogą być dumni, że pierwszy całkowicie elektryczny SUV i jego akumulator powstają w Alabamie – mówi Michael Goebel, prezes i dyrektor generalny Mercedes-Benz US International. 

Produkcja elektrycznego SUVa Mercedes EQS w USA
Produkcja elektrycznego SUVa Mercedes EQS w USA

Nowa fabryka akumulatorów Mercedesa w USA

Nowa fabryka akumulatorów, która została otwarta w marcu w Bibb County, produkuje systemy akumulatorowe dla elektrycznego SUV-a EQS. Na linii produkcyjnej o długości około 300 metrów znajduje się ponad 70 stanowisk pracy. W pełni zdigitalizowany proces produkcyjny obejmuje wiele komponentów składających się na kompletny system. Akumulator dedykowany modelowi Mercedesa EQS oparty jest na modułowej architekturze, która stosowana jest również w sedanach EQS i EQE. Dzięki nowemu zakładowi hrabstwo Bibb stało się częścią globalnej sieci produkcji akumulatorów Mercedes-Benz, która obejmuje fabryki na trzech różnych kontynentach.

Od tego roku amerykańskie zakłady produkcyjne Mercedesa działają na zasadzie pełnej neutralności pod względem emisji CO2, podobnie jak wszystkie należące do koncernu fabryki samochodów osobowych i dostawczych na całym świecie. Zgodnie ze strategią firmy, polegającej na rozszerzaniu produkcji energii z odnawialnych źródeł, od 2024 r. całe zapotrzebowanie zakładu produkującego akumulatory w hrabstwie Bibb będzie pokrywane z odnawialnych źródeł energii.

Mercedes i jego fabryka w USA

Od lat 90. Mercedes-Benz zainwestował w Alabamie łącznie ponad siedem miliardów dolarów. Z tej kwoty 1 miliard dolarów został zainwestowany w fabrykę akumulatorów, centra logistyczne oraz w modernizację linii produkcyjnej do produkcji aut elektrycznych. Dziś Mercedes-Benz U.S. International zatrudnia około 4 500 osób, a także zabezpiecza szacunkowo dodatkowe 11 000 miejsc pracy u dostawców i usługodawców w regionie. Od 1997 roku fabrykę w Tuscaloosa opuściło około 4 milionów pojazdów, a w samym 2021 roku z linii produkcyjnej zjechało około 260 000 SUV-ów. Mniej więcej dwie trzecie rocznej produkcji trafia na eksport, co czyni MBUSI jednym z największych eksporterów samochodów z USA.

Produkcja elektrycznego SUVa Mercedes EQS w USA
Produkcja elektrycznego SUVa Mercedes EQS w USA
Produkcja elektrycznego SUVa Mercedes EQS w USA
Produkcja elektrycznego SUVa Mercedes EQS w USA
Produkcja elektrycznego SUVa Mercedes EQS w USA


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię