Ekoenergetyka rusza na podbój Skandynawii. Firma nawiązała współpracę z nowym dystrybutorem, firmą GodEnergi. To oznacza, że zielonogórska firma poszerza swój zasięg na region skandynawski.
Ekoenergetyka podbija Skandynawię
Firma GodEnergi zajmuje się infrastrukturą pojazdów elektrycznych w krajach skandynawskich od ponad 14 lat. Działa ona przede wszystkim w Danii. Firma na podstawie zawartej umowy będzie dzierżawić, sprzedawać, serwisować, a także instalować ładowarki Ekoenergetyki.
GodEnergi posiada już ponad 6000 zainstalowanych stacji ładowania. Wśród nich znajdują się już produkty Ekoenergetyki, które postawiono w miejskich zajezdniach autobusowych. Pod koniec ubiegłego roku, w listopadzie technicy ze skandynawskiej firmy wzięli udział w szkoleniu w Zielonej Górze. W Ekoenergetyka Training Center zdobyli oni wiedzę na temat budowy ładowarek, a także ich modyfikacji i sposobu aktywacji.
— Współpraca z Ekoenergetyką jest zgodna z naszymi ambicjami oferowania innowacyjnej, zrównoważonej infrastruktury ładowania w skandynawskim sektorze transportu elektrycznego.Dodanie Ekoenergetyki do naszego portfolio rozwiązań jest bardzo satysfakcjonujące. Czujemy duże wsparcie i prawdziwe partnerskie podejście, ponieważ otrzymujemy nie tylko produkt, ale także cenne know-how i bezproblemową dostawę produktu — powiedział założyciel i dyrektor generalny GodEnergi Jan Darville.
Ekoenergetyka w Europie
Jest to kolejne już partnerstwo Ekoenergetyki w Europie. W maju 2022 roku zielonogórska firma popisała m.in. umowę ramową na stacje ładowania autobusów w Paryżu. Umowa opiewała na wartość 172 mln zł. Pierwsze zamówienie dotyczyło 349 sztuk stacji ładowania, a paryski operator transportu publicznego chce do 2025 roku stworzyć w pełni zeroemisyjną flotę autobusów. W ubiegłym roku Ekoenergetyka nawiązała także współpracę z dystrybutorami w Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii.
Z kolei w marcu ubiegłego roku firma podała informację, że będzie produkować ładowarki dla IONITY. Ładowarki zielonogórskiej firmy będą częścią planu inwestycyjnego IONITY, który przewiduje czterokrotne zwiększenie punktów ładowania do poziomu 7 000 i to do 2025 roku.
— Jesteśmy dumni, że GodEnergi jest częścią naszej sieci partnerów serwisowych. GodEnergi ma duże doświadczenie, a także wysokie kompetencje w zakresie infrastruktury ładowania. To świetna firma do realizacji projektu elektryfikacji transportu w regionie skandynawskim – podsumował Krzystof Sitko, Dyrektor Centrum Serwisowego Ekoenergetyka.
Ekspansja Ekoenergetyki w Europie
Ekoenergetyka została założona w 2009 roku. Zielonogórska firma wyrosła z akademickiego projektu badawczego współzałożycieli Bartosza Kubika oraz Macieja Wojeńskiego. Dziś firma daje prace dla ponad 1000 osób, a także dostarcza 20 proc. europejskich stacji ładowania dla autobusów miejskich. Ekoenergetyka jest obecna na rynku pojazdów osobowych oraz ciężarowych.
Ekspansję Ekoenergetyki wspiera fundusz Enterprise Investors, który w ubiegłym roku objął znaczący pakiet mniejszościowy. Fundusz ogłosił plany zainwestowania ponad 45 milionów euro w projekty e-mobilności.