Ekoenergetyka-Polska pozyskała nowego inwestora. Polish Enterprise Fund VIII, fundusz private equity, który zarządzany jest przez Enterprise Investors, obejmie znaczący pakiet mniejszościowy w zielonogórskiej spółce. W Ekoenergetykę i inne projekty związane z elektromobilnością fundusz zainwestuje 200 milionów złotych. Transakcja potrzebuje jeszcze zgody urzędu antymonopolowego.

  • Ekoenergetyka-Polska pozyskała nowego inwestora – Enterprise Investors
  • Enterprise Investors zainwestuje w Ekoenergetykę Polską 200 mln zł
  • Ekoenergetyka-Polska chce umacniać swoją pozycję za granicą Polski

Ekoenergetyka ma nowego inwestora

– Mocno wierzymy w dynamiczny rozwój sektora elektromobilności i jesteśmy pod dużym wrażeniem innowacyjności, zaawansowania technologicznego Ekoenergetyki oraz sposobu, w jaki spółka komercjalizuje tworzone rozwiązania. Unikalne doświadczenie, elastyczność oraz wysoka jakość produktów oferowanych przez spółkę jest doceniana przez najbardziej wymagających odbiorców w kraju i za granicą – powiedział Sebastian Król, partner w EI odpowiedzialny za transakcję.

Sebastian Król podkreślił, że rozwiązania Ekoenergetyki zostały wybrane i zaimplementowane przez największych operatorów transportu publicznego w Polsce i Europie, a także wiodące sieci ładowania i dystrybucji paliw.

Ładowarka Ekoenergetyki Polskiej zdjęcie: Ekoenergetyka Polska

– To wszystko sprawia, że spółka ma realny wpływ na rozwój tego młodego i niezwykle szybko rosnącego rynku. Jest to przewaga, którą planujemy wykorzystać, by umocnić ją na pozycji lidera – dodaje.

Enterprise Investors jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 r. i utworzyła dziewięć funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2,5 mld euro. Fundusze te zainwestowały 2,2 mld euro w 151 spółek działające w różnych sektorach gospodarki. Fundusze zakończyły inwestycje w 135 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości 4,2 mld euro.

Ekoenergetyka rośnie w siłę

Ekoenergetyka jest polską spółką technologiczną dostarczającą rozwiązania na rynek globalny. Główny obszar działalności spółki to projektowanie i produkcja infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych – zarówno transportu publicznego, zawodowego jak i użytkowników indywidualnych.

Wraz z rozwojem nowych technologii, uregulowań prawnych wspierających ekologiczny transport, jak i zmianą preferencji klientów, którzy dokonują bardziej świadomych i proekologicznych wyborów – sektor pojazdów elektrycznych przeżywa dynamiczny rozwój.

Spółka podkreśla, że utrzymanie tej tendencji wymaga zapewnienia stabilnej, powszechnie dostępnej, a przede wszystkim zaawansowanej technologicznie infrastruktury ładowania, zdolnej zaspokoić dzisiejsze, jak i przyszłe oczekiwania rynku. Ekoenergetyka jest jednym z niewielu graczy na świecie oferujących tego typu rozwiązania. 

Ekoenergetyka Polska pozyskała nowego inwestora, który zainwestuje 200 mln złotych zdjęcie: Ekoenergetyka Polska

Historia Ekoenergetyki

Ekoenergetyka Polska została założona w 2009 r. przez Bartosza Kubika i Macieja Wojeńskiego. Ekoenergetyka jest pokłosiem akademickiego projektu badawczego. Dziś spółka jest wiodącym dostawcą zaawansowanych rozwiązań w obszarze infrastruktury ładowania o globalnym potencjale. Jej produkty i usługi zostały wdrożone wnajwiększych europejskich miastach m.in. w Barcelonie, Berlinie, Hamburgu, Monachium, Paryżu, czy Warszawie.

Dostarczane przez spółkę rozwiązania są tworzone na miejscu w Zielonej Górze – od prac badawczo-rozwojowych przez projektowanie i produkcję, po sprzedaż i marketing. Ekoenergetyka oferuje również szeroki pakiet usług serwisowych oraz posprzedażowych, takich jak aktywny całodobowy monitoring stacji ładowania oraz zdalne wsparcie oferowane klientom w językach: polskim, angielskim czy niemieckim.

Postanowiliśmy połączyć siły z Enterprise Investors, aby skorzystać z ich doświadczeń we wspieraniu rozwoju przedsiębiorczych firm na etapie szybkiego wzrostu, w którym dziś znalazła się Ekoenergetyka. Spółka planuje dynamiczną ekspansję przede wszystkim na rynkach zagranicznych. Do tego kolejnego kroku w rozwoju naszej firmy poszukiwaliśmy silnego partnera finansowego, który będzie nas wspierał zarówno kapitałem, jak i doświadczeniem. Teraz możemy skupić się na tym, by stać się światowym graczem numer jeden w swoim segmencie rynku elektromobilności – powiedział Bartosz Kubik, współzałożyciel Ekoenergetyki.

Od strony prawnej Enterprise Investors doradzała kancelaria DLA Piper Giziński, Kycia sp. j. Spółka Ekoenergetyka-Polska i jej założyciele byli reprezentowani przez Rubicon Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Barbara Łągiewka sp. k.

Dzięki wsparciu Enterprise Investors zamierzamy dalej dynamicznie rosnąć i jeszcze szybciej rozwijać potencjał technologiczny, produkcyjny i organizacyjny, aby budować najlepsze rozwiązania dla zeroemisyjnego transportu przyszłości. Satysfakcja klientów na każdym etapie to nasz priorytet, dlatego cieszę się, że mamy partnera, z którym osiągniemy najbardziej ambitne cele, nie tylko w zakresie produkcji, ale również serwisu i utrzymania najwyższej sprawności naszych systemów – dodał Maciej Wojeński, współzałożyciel Ekoenergetyki.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię