Porsche uruchamia nową inicjatywę open source. Nie jest to pierwsze tego typu działanie, bo firma już szeroko korzysta z oprogramowania open source. Obecnie dzięki nowo utworzonemu procesowi kontroli, pracownicy mogą jeszcze łatwiej uczestniczyć w jego rozwoju i publikować kod na platformie programistycznej GitHub.

  • Porsche chce rozwijać swoją aktywność w zakresie oprogramowania open source
  • Porsche publikuje swoje kody na platformie GitHub
  • Eksperci Porsche uważają, że takie działania m.in. przyspieszają prace nad oprogramowaniem

Porsche stawia na open source

Porsche stworzyło proces przesyłania i publikowania kodu na platformie programistycznej GitHub, który jest przeznaczony specjalnie dla programistów i spółek zależnych, takich jak Porsche Digital. Ułatwia to pracownikom wnoszenie wkładu w open source i publikowanie kodu. To jednak nie koniec. Porsche rozszerza również swoją obecność w internecie, a producent samochodów sportowych uruchomił obecnie oficjalny profil na GitHub – wiodącej na świecie platformie oprogramowania open source, z której korzysta ponad 50 milionów ludzi.

– Korzyści są wieloaspektowe. Od wysokiego poziomu oprogramowania i przejrzystości po niższe koszty, krótsze cykle rozwoju i krótszy czas wprowadzania produktu na rynek – mówi Nik Peters, szef Porsche Open Source Office.

Porsche i doświadczenie z open sorce

Porsche podkreśla w komunikacie, że otwarte oprogramowanie jest wszechobecne w cyfrowym świecie. Chodzi zarówno o postać przeglądarek internetowych, systemów operacyjnych czy encyklopedii internetowych. Są to kody źródłowe o wartości wielu miliardów euro, które są swobodnie dostępne w internecie i mogą być używane i modyfikowane przez każdego. Oprogramowanie open source odgrywa również coraz ważniejszą rolę w ekosystemie oprogramowania Porsche: od aplikacji mobilnych po jednostki sterujące w pojeździe, większość dzisiejszego oprogramowania wykorzystuje komponenty open source.

Brama do społeczności oprogramowania

Dzięki strategii open source Porsche chce stworzyć bramę dla społeczności składającej się z milionów programistów. Celem takiego działania jest promowanie współpracy w zakresie rozwoju oprogramowania poza grupą korporacyjną oraz dzielenie się istniejącym know-how w sposób rentowny. Dla przykładu pracownicy mogą znaleźć mentorów w serwisie GitHub lub sami wspierać innych programistów. Porsche chce w szczególności promować swoich ludzi i umożliwiać im ciągłe poszerzanie wiedzy, aby tworzyć jeszcze lepsze oprogramowanie.

Pierwszy projekt, który został częściowo opublikowany w serwisie GitHub, pochodzi właśnie z Porsche Digital. Zespół skupiony wokół głównego inżyniera -Patricka Puritschera – opracował komponent do zarządzania zgodami na pliki cookie, który jest niezwykle łatwy w użyciu i można go elastycznie dostosowywać. To rozwiązanie jest odpowiednie zarówno dla małych stron docelowych, jak i dla większych projektów internetowych. Strategia open source koncentruje się na rozwoju wewnętrznym i nowych inicjatywach, a także na uczestnictwie lub wkładzie w istniejące projekty stron trzecich.

Porsche liczy na współpracę

W przeciwieństwie do komercyjnego, konwencjonalnie licencjonowanego oprogramowania, kod źródłowy open source jest publicznie dostępny. Oznacza to, że może on być używany i edytowany przez każdego w celu tworzenia własnych rozwiązań programowych. Oprócz możliwości i korzyści, open source niesie ze sobą znaczne ryzyko, takie jak niezamierzone naruszenia licencji.

Porsche podkreśla, że wdrożyło rozbudowane zabezpieczenia, aby uniknąć tego typu problemów. Od programisty, przez inżyniera ds. komponentów, po lidera zespołu, wszyscy zaangażowani muszą przestrzegać pewnych reguł i zasad. Open Source Office, którym zarządza Nik Peters, nie tylko sprawdza zgodność z nowym procesem kontroli, ale we współpracy z biurami Open Source firmy Bosch i Here, działa jako współtwórca na GitHub. Zespoły wspólnie opracowują zestaw narzędzi w celu zapewnienia odpowiedniej zgodności z licencją. Porsche jest także członkiem grupy ToDo, z którą stowarzyszone są również Adobe, SAP i Netflix. W tej jednostce programiści mogą łączyć swoje siły również z innymi liderami technologii. Celem jest uczenie się od siebie nawzajem i wspólne rozwijanie open source.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię