Porsche Vision 357 Speedster to specjalny model samochodu koncepcyjnego, który ma upamiętnić 30. rocznicę słynnego Festiwalu Prędkości w Goodwood. Nowy koncept jest siostrzanym modelem zamkniętego Porsche Vision 357.

Porsche Vision 357 Speedster — nowy koncepcyjny elektryk od Porsche

Pod względem wzornictwa, w pełni elektrycznego Porsche Vision 357 Speedster oparto o model 718 GT4 e-Performance. W sumie Porsche na Festiwalu Goodwood zaprezentowało ponad 15 nowych, a także klasycznych modeli na terenie Duke of Richmond w West Sussex.

Porsche Vision 357 Speedster w swoim projekcie jest nawiązaniem do pierwszej linii modelowej Porsche 356, który był przede wszystkim wymarzonym samochodem sportowym Ferry’ego Porsche. Model ten przeszedł do historii zarówno w wersji kabrioletu, ale także i coupé.

— Porsche Vision 357 Speedster ucieleśnia esencję marki. Radość z jazdy i dynamika jazdy w połączeniu z niezwykle purystyczną formą. Podobnie jak Mission X, który zaprezentowaliśmy zaledwie kilka tygodni temu, model ten pokazuje, że nawet przy świeżych genach projektowych, DNA Porsche błyszczy — mówi Michael Mauer, wiceprezes Style Porsche.

Tył Porsche Vision 356 Speedster

Porsche na Festiwalu Goodwood

Porsche Vision 357 Speedster bazuje na technologii Porsche 718 GT4 e-performance. Silniki elektryczne i technologia akumulatorów pochodzą z Mission R, a podwozie z samochodu 718 GT4 Clubsport. Po światowej premierze na Festiwalu Prędkości w Goodwood, projekt zostanie zaprezentowany na tegorocznym spotkaniu Rennsport Reunion w USA pod koniec września.

Porsche Vision 357 Speedster

Wygląd zewnętrzny koncepcyjnego Porsche

Samochód koncepcyjny ma przysadzistą, skróconą przednią szybę, typową dla speedstera, jeszcze bardziej podkreślającą monolityczne nadwozie samochodu. Zagłówek kierowcy wydaje się zawieszony w powietrzu dzięki technicznie zaprojektowanemu karbonowemu elementowi zwijającemu za nim. Także za nim znajduje się klapka portu ładowania.

Rocznicowe logo z dużą liczbą „75” oraz liczbami lat „1948” i „2023” przedstawia Grivelo Grey Metallic i Miami Blue – świeżą alternatywę dla elementów dekoracyjnych coupé Vision 357, w których jako dodatkowy kolor zastosowano czerwień. Powyżej przed tylnymi kołami znajdują się komiksowe jednorożce. Mitycznego stwora narysowano specjalnie dla samochodu koncepcyjnego przez projektantów Porsche, którzy również przyłożyli także rękę do nowego logo „Speedster”.

Kamery zastępują lusterka zewnętrzne. Podobnie jak w klasycznych poprzednikach, nie umieszczono ich na drzwiach. Wysunięto je bardziej do przodu. W modelu 357, który był wyposażony w otwarty dach mają one nowy, zoptymalizowany aerodynamicznie kształt, przypominający skrzydła.

Czteropunktowy sygnet świateł z przodu ma okrągły kształt przywodzący na myśl Porsche 356. Kolejnym ukłonem w stronę pierwszej linii modelowej Porsche jest pionowy wzór osłony chłodnicy z tyłu. Trzecie światło hamowania zintegrowano z grillem.

Szeroki rozstaw kół robi wrażenie i poprawia stabilność jazdy. 20-calowe koła wyposażono w kołpaki z włókna węglowego. Wizualnie również przypominają legendarne koła Porsche: 356 A, a także 356 B z hamulcami bębnowymi miały one felgi z wyjątkowo dużym rozstawem śrub wynoszącym 205 milimetrów.

Projekt wnętrza Porsche Vision 356 Speedster

Wnętrze zredukowano do niezbędnego minimum i w pełni dostosowano do potrzeb kierowcy. Nisko zawieszone siedzenie jest kwintesencją sportowego charakteru koncepcyjnego Porsche Vision 357 Speedster. Kierowca siedzi na poduszkach pokrytych materiałem Racetex. Przytrzymuje go sześciopunktowy pas bezpieczeństwa, który posiada pas w kolorze Miami Blue.

Zestaw wskaźników znajduje się na szczycie kolumny kierownicy, w postaci przezroczystej powierzchnii. Kierownica wyścigowa jest przykładem lekkości, podczas gdy amortyzator wydaje się zawieszony. W międzyczasie poszczególne elementy sterujące powracają do akcentującego koloru Miami Blue.

Wnętrze Porsche Vision 356 Speedster

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię