Toyota przeznaczyła 5,6 miliarda dolarów na rozbudowę zakładów produkujących baterie do samochodów elektrycznych. Nowe linie produkcyjne zostaną uruchomione w Japonii i Stanach Zjednoczonych w latach 2024-26. Dzięki temu możliwości produkcyjne Toyoty w obu regionach wzrosną do 40 GWh baterii rocznie.

  • Toyota inwestuje w akumulatory
  • Firma wyda 5,6 mld dolarów
  • Do 2030 roku Toyota chce mieć 30 modeli aut elektrycznych

Toyota inwestuje w akumulatory

W grudniu 2021 roku Toyota zapowiedziała, że zainwestuje 70 miliardów dolarów (8 bilionów jenów) w prace badawczo-rozwojowe oraz zwiększenie produkcji zelektryfikowanych samochodów. Z tej kwoty jedna czwarta zostanie przeznaczona na rozwój i produkcję baterii. W ramach realizacji tej strategii, Toyota ogłosiła, że rozpoczyna w Japonii i USA inwestycje o wartości 5,6 miliarda dolarów, które zwiększą możliwości produkcyjne baterii w tych krajach do 40 GWh rocznie. Nowe linie produkcyjne zostaną uruchomione latach 2024–2026.

Inwestycje Toyoty w Japonii i USA

W Japonii 400 miliardów jenów trafi do kilku zakładów Toyoty oraz do fabryki Himeji należącej do Prime Planet Energy & Solutions, spółki joint venture Toyoty i Panasonica. W Stanach Zjednoczonych fabryka Toyota Battery Manufacturing North Carolina otrzyma na rozbudowę 2,5 miliarda dolarów (325 miliardów jenów). Amerykański zakład zwiększy poziom zatrudnienia o 350 osób do 2100 pracowników. Inwestycje te pozwolą Toyocie elastycznie reagować na potrzeby klientów na rynkach całego świata.

Toyota skupi się także na rozbudowie i wzmocnieniu łańcucha dostaw, aby zapewnić stabilność produkcji samochodów elektrycznych na poziomie odpowiadającym rosnącemu popytowi w różnych regionach. Dlatego obok wzmacniania własnej produkcji, firma zwiększy także ich dostawy od zaufanych partnerów.

W najbliższych latach samochody elektryczne na baterie (BEV) będą odgrywały w ofercie producenta coraz większą rolę. Do 2030 roku gama BEV Toyoty i Lexusa będzie liczyła 30 modeli, a roczna sprzedaż osiągnie poziom 3,5 miliona samochodów.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię