Xiaomi chce produkować auta elektryczne. Jest to drugi po Huawei chiński koncern, który myśli o elektromobilności. Xiaomi zakończył już proces rejestracji firmy, która zajmie się tworzeniem aut elektrycznych.

  • Xiaomi zarejestrowało spółkę, która ma produkować samochody elektryczne
  • Xiaomi EV Inc. posiada kapitał zakładowy w wysokości 1,55 mld dolarów
  • Xiaomi chce zainwestować w gałąź elektromobilności 10 mld dolarów w ciągu najbliższych 10 lat

Xiaomi i auto elektryczne

Xiaomi, globalny chiński producent smartfonów podał na początku września, że zakończył oficjalną rejestrację swojej spółki celowej, która będzie odpowiedzialna za elektromobilność. Jak podaje agencja Bloomberg jest to kamień milowy w wejściu przez firmę w sektor produkcji elektryków

Spółka będzie nosiła nazwę Xiaomi EV Inc. Została ona uruchomiona z kapitałem zakładowym w wysokości 10 mld juanów (1,55 mld dolarów). Xiaomi informuje w swoim oświadczeniu, że jej przedstawicielem prawnym będzie sam prezes Xiaomi – Lei Jun. Dotychczas w nowym podmiocie zatrudniono ok. 300 pracowników, ale firma nadal szuka talentów.

Xiaomi już w marcu potwierdziło, że chce wejść na rynek samochodów elektrycznych. Koncern zapowiedział wówczas, że chce zainwestować w rozwój swojej działalności w tym sektorze 10 miliardów dolarów i to w ciągu najbliższych 10 lat. Prezes Lei Jun wskazywał, że wprowadzenie pojazdów elektrycznych będzie oznaczało realizację przez niego „ostatniego dużego projektu”.

Xiaomi i strategia na elektromobilność

Xiaomi podało 1 września, że od marca przeprowadziło ponad 2000 ankiet i odwiedziło łącznie ponad 10 branżowych partnerów. Firma ujawniła zaledwie kilka szczegółów swojej strategii opracowanej dla sektora motoryzacyjnego. W ostatnim tygodniu sierpnia chińska firma poinformowała, że ​​kupiła startup Deepmotion zajmujący się technologią autonomicznej jazdy za ponad 77 milionów dolarów, starając się przyspieszyć badania i rozwój swojej gałęzi motoryzacyjnej.

Wcześniej w sierpniu Reuters poinformował, że Xiaomi rozpoczęło rozmowy z gigantem nieruchomości Evergrande Group w sprawie zakupu udziałów w należącej do niego spółce motoryzacyjnej. Agencja podawała powołując się na trzy źródła, że Evergande zamierza sprzedać 65 proc. udziałów w swojej motoryzacyjnej spółce – Evergrande New Energy Vehicle (NEV).

Deweloper poinformował, że prowadzi rozmowy z kilkoma niezależnymi inwestorami zewnętrznymi na temat potencjalnej sprzedaży niektórych aktywów, w tym właśnie udziałów w Evergrande NEV. Spółka szuka pieniędzy na spłatę zadłużenia, po tym jak Pekin wprowadził obostrzenia na rynku nieruchomości w celu zniwelowania potencjalnej bańki cenowej.

NEV na targach motoryzacyjnych w Szanghaju zaprezentował dziewięć modeli samochód elektrycznych, obiecując rozpoczęcie masowej produkcji i dostaw już od przyszłego roku. Firma zbudowała trzy bazy produkcyjne zlokalizowane w Guangzhou, Szanghaju i Tianjin. NEV uzyskała także pozwolenie na produkcję elektrycznych samochodów osobowych, przejmując w 2019 r. pakiet kontrolny w NEVS AB.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię