Zielone światło dla fabryki Volvo na Słowacji. Komisja Europejska stwierdziła, że środki w wysokości 267 milionów euro na rzecz Volvo ze strony władz Słowacji są zgodne z zasadami UE dotyczącymi pomocy państwa. Pomoc inwestycyjna będzie wspierać utworzenie nowego zakładu produkcyjnego aut elektrycznych w Valaliky koło Koszyc. Zdaniem UE środki te przyczynią się do realizacji strategicznych celów UE dotyczących tworzenia miejsc pracy, rozwoju regionalnego i Europejskiego Zielonego Ładu.
Fabryka Volvo na Słowacji
Słowacja zgłosiła Komisji Europejskiej swój plan udzielenia pomocy publicznej w wysokości 267 milionów euro na wsparcie inwestycji Volvo. Zakład ten będzie trzecim zakładem produkcyjnym szwedzkiej firmy w Europie.
Pomoc będzie miała formę bezpośrednich dotacji. Volvo zainwestuje w ten projekt 1,2 miliarda euro.
Zakład będzie miał początkowo zdolność produkcyjną na poziomie około 250 000 pojazdów elektrycznych rocznie. Projekt ten stworzy co najmniej 3 300 bezpośrednich miejsc pracy, a także zwiększy pośrednie zatrudnienie. Ma on również przynieść korzyści w zakresie osiągnięcia neutralności klimatycznej od momentu rozpoczęcia produkcji. Ma również wspomóc dostępność aut elektrycznych na rynku.
Zakład produkcyjny umiejscowiono w Valaliky, obszarze uprawnionym do otrzymywania pomocy regionalnej na podstawie Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Obszar ten został również zidentyfikowany jako obszar Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, czyli obszar negatywnie dotknięty przejściem w kierunku neutralności klimatycznej.
Ocena Komisji
Komisja dokonała oceny środków zgodnie z zasadami UE dotyczącymi pomocy państwa. Komisja stwierdziła, że środki przyczynią się do tworzenia miejsc pracy, rozwoju gospodarczego i zwiększenia konkurencyjności obszaru.
— Pomoc ma być zachętą, ponieważ bez wsparcia publicznego beneficjent prowadziłby projekt w alternatywnym miejscu poza Europejskim Obszarem Gospodarczym. Mają one ograniczony wpływ na konkurencję i handel wewnątrz UE. Konieczne i odpowiednie jest utworzenie nowego zakładu produkcyjnego Volvo Car Slovakia, przyczyniając się jednocześnie do rozwoju regionalnego. Pomoc jest proporcjonalna i ograniczona do minimum niezbędnego do zainicjowania inwestycji na wschodniej Słowacji. Nie przekroczy ona maksymalnej dopuszczalnej kwoty pomocy dla projektu, obliczonej na podstawie mapy pomocy regionalnej Słowacji. Na tej podstawie Komisja zatwierdziła środki zgodnie z zasadami UE dotyczącymi pomocy państwa — pisze KE.
Pomoc publiczna w UE
Komisja wskazuje, że Europa zawsze charakteryzowała się istotnymi dysproporcjami pod względem dobrobytu ekonomicznego, dochodu, a także bezrobocia. Pomoc regionalna ma na celu wsparcie rozwoju gospodarczego w upośledzonych obszarach Europy, a także zapewnić jednocześnie równy dostęp do rynku między państwami członkowskimi.
W wytycznych dotyczących Pomocy Regionalnej z 2021 roku Komisja określa warunki, na jakich pomoc regionalna może być uznana za zgodną z rynkiem wewnętrznym oraz ustala odpowiednie kryteria. Na tej podstawie państwa członkowskie zgłosiły Komisji swoje mapy pomocy regionalnej do zatwierdzenia.
W dniu 16 września 2021 r. Komisja zatwierdziła słowacką mapę pomocy regionalnej dla udzielania pomocy od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2027 r. W dniu 17 lutego 2023 r. oraz 16 listopada 2023 r. Komisja zatwierdziła poprawki do słowackiej mapy pomocy regionalnej w kontekście Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.