Francuski rząd zmniejszył dotacje na pojazdy elektryczne dla bogatszych gospodarstw domowych. Maksymalną premię w wysokości 5 000 euro zmniejszono o 1 000 euro. Obniżki dotyczą 50 proc. najbogatszych gospodarstw domowych.

Francja obniża bonus ekologiczny

Francja obniża bonus ekologiczny dla aut elektrycznych. Zmiany dotyczą gospodarstw domowych o wysokich dochodach, a cięcia sięgają 20 procent. Maksymalny bonus dla gospodarstw domowych o wyższych dochodach został obniżony z 5 000 euro do 4 000 euro. Z kolei biedniejsze gospodarstwa mogą wciąż korzystać z poziomu wsparcia w wysokości 7 000 euro. Kwota bonusu za leasing używanych samochodów elektrycznych wzrosła o 1000 euro.

Koniec leasingu na elektryka dla uboższych rodzin

Nowy francuski dekret potwierdził również plany dotyczące zawieszenia dotowanego programu leasingu pojazdów elektrycznych dla uboższych rodzin. Urzędnicy podali, że w ramach planu złożono 50 000 wniosków. Rządowy program przewidywał z kolei środki dla 20 000 aplikacji. Wartość budżetu to 1,5 mld euro. W ramach programu osoby z rocznym dochodem poniżej 15 400 euro mogły od początku 2024 roku leasingować pojazd elektryczny za 100 do 150 euro miesięcznie.

W wysokości 100 euro dostępne były samochody miejskie, a za 150 euro samochody rodzinne. Innym wymogiem było przejechanie co najmniej 8 000 kilometrów rocznie, a także większa niż 15 km odległość do miejsca pracy.

Francja broni rodzimych producentów

Francuski bonus ekologiczny jest powiązany z wysokością emisji CO2 pochodzących z produkcji pojazdów i baterii. Uwzględnia on różne kryteria środowiskowe, takie jak na przykład charakterystyka samego modelu pojazdu, waga, pochodzenie i wpływ używanych materiałów.

To zaś oznacza, że na środki pochodzące z programu w zasadzie nie łapią się samochody chińskich producentów. Około dwóch trzecich pojazdów elektrycznych dostępnych w sprzedaży we Francji kwalifikuje się do programu, w tym wiele modeli z grupy Stellantis, Renault i niemieckich producentów. Na liście samochodów opublikowanych w grudniu łapie się także Tesla Model Y pochodzący z Niemiec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię