Karta Ratownicza to niezwykle ważna kartka papieru, która może uratować życie w czasie wypadku. Coraz bardziej złożona konstrukcja pojazdów, stawia zespoły ratownicze przed poważnym wyzwaniem. Auta elektryczne, hybrydy i auta wodorowe to pojazdy bardziej skomplikowane pod względem cięcia karoserii w trakcie ratowania ludzi. Pomocą dla zespołów straży pożarnej jest Karta Ratownicza przyspieszająca akcję ratowniczą.

  • Karta ratownicza to kartka papieru, która pomoże ratownikom wyciągnąć osoby uwięzione w samochodzie
  • Stanowi ona cenną informację dla zespołów ratowniczych odnośnie konstrukcji pojazdu
  • Auto wyposażone w kartę ratowniczą powinno mieć naklejkę na przedniej szybie

Karta Ratownicza – skąd się wzięła?

Karty Ratownicze to inicjatywa, która na Starym Kontynencie realizowana jest już od ponad dekady. W jej pierwotny kształt były zaangażowane dwie organizacje: ADAC oraz Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA. W Polsce inicjatywa ta znana jest pod nazwą „Karta Ratownicza w pojeździe”. Jest ona nad Wisłą realizowana od 2014 roku przez Związek Dealerów Samochodów i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Państwową Straż Pożarną.

Karta ratownicza na przedniej szybie samochodu
Karta ratownicza na przedniej szybie samochodu
Karty Ratownicze - zdjęcie z konferencji prasowej

Karta Ratownicza nie tylko przyspiesza akcje uwalniania poszkodowanych z rozbitych samochodów, ale również pozwala w szybki sposób poznać schemat budowy pojazdu oraz lokalizacji systemów, które mogą zagrażać bezpieczeństwu akcji ratowniczej. Dzięki temu, zespoły odnajdują również bezproblemowo lokalizację pirotechnicznych napinaczy pasów, poduszek powietrznych, zbiorników paliwa czy przewodów wysokiego napięcia, bo to one są najbardziej niebezpieczne zarówno dla poszkodowanych jak i ratowników – mówił Paweł Tuzinek, prezes Związku Dealerów Samochodów. 

Czym jest karta ratownicza?

Karta Ratownicza to i nic innego jak ustandaryzowana informacja, która ma przedstawiać schemat pojazdu z zaznaczonymi na nim najważniejszymi elementami bezpieczeństwa pasywnego i aktywnego, elementami mechanicznymi, konstrukcyjnymi i wysokonapięciowymi. Dlaczego jest to tak ważne? Bo tego typu informacja ma krytyczne znaczenie dla przebiegu akcji ratowniczej; np. lokalizacja akumulatora czy zbiorników paliwa jest niezwykle istotna dla zespołów ratowniczych. Karta Ratownicza mówi także, które wzmocnienia konstrukcyjne mogą uniemożliwić, przecięcie karoserii.

Karta Ratownicza - elektryczny Porsche Taycan
Karta Ratownicza – elektryczny Porsche Taycan

Auta takie, jak elektryczne, hybrydy, czy samochody wodorowe w ostatnim czasie budzą najwięcej obaw. Ich powodem jest konstrukcja, która m.in. pod względem elektryki jest dużo bardziej skomplikowana, niż w przypadku znanych już powszechnie samochodów spalinowych. To zaś oznacza, że akcja ratownicza może być znacznie trudniejsza. W przypadku tego typu aut karta ratownicza będzie w przyszłości koniecznością. W czasie konferencji, w której udział wzięli przedstawiciele Związku Dealerów Samochodów, Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Głównej Policji oraz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego dyskutowano na temat konieczności ich posiadania na pokładzie każdego samochodu.

Dlaczego karta ratownicza w samochodzie jest ważna? Badania mówią nawet o 30-procentowym skróceniu czasu na akcji ratowniczej. To są bardzo cenne sekundy i minuty kiedy pomagamy osobom poszkodowanym w wypadkach. A pomagamy bardzo dużo. W ubiegłym roku to jest 74 tysiące zdarzeń na drogach, a w 2022 to jest już 27 tysięcy interwencji, jeżeli chodzi o wypadki. Widać, że praktycznie przy każdym z tych zdarzeń przyda się karta ratownicza – powiedział brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Karty Ratownicze - zdjęcie z konferencji prasowej

Karta ratownicza – jak zdobyć i gdzie wozić?

Kartę ratowniczą można samemu pobrać i wydrukować z internetu. Można ją znaleźć na stronie kartyratownicze.pl. Niezwykle istotne jest, by była ona wydrukowana w kolorze. Karta ratownicza powinna być umieszczona za osłoną przeciwsłoneczną po stronie kierowcy. Dodatkowo na pojeździe należy umieścić specjalną żółto-czerwoną nalepkę, która dla ekip ratowniczych jest informacją, że karta znajduje się w pojeździe. Z uwagi na skomplikowanie współczesnych pojazdów i szeroką gamę modelową zaleca się, żeby kartę dobierać w salonie samochodowym lub warsztacie. W salonach i warsztatach biorących udział w akcji można także bezpłatnie otrzymać nalepkę.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię