Mazda rozważa opuszczenie swojej fabryki we Władywostoku w Rosji. Agencja Bloomberg podaje, że prace w fabryce mają zostać zakończone w momencie skończenia się zapasów. W Rosji Mazda współpracuje w ramach spółki joint venture z rosyjską firm Sollers.

  • Mazda chce opuścić swoją fabrykę we Władywostoku
  • Mazda działa w Rosji w ramach spółki joint venture, z firmą Sollers
  • Mazda produkuje auta w Rosji od 2012 roku

Produkcja Mazdy w Rosji — koniec raz na zawsze

Agencja Bloomberg pisze, że Mazda na poważnie rozważa całkowite zamknięcie produkcji swoich samochodów w fabryce we Władywostoku. Już w marcu, po rozpoczęciu wojny w Ukrainie japoński koncern zapowiedział, że produkcja ustanie w momencie wyczerpania się zapasów. Japoński koncern przestał wówczas dostarczać komponenty do produkcji samochodów. Warto podkreślić, że Bloomberg wskazuje, że w ubiegłym roku Mazda sprzedała na ryku rosyjskim 30 000 samochodów.

Japońskie media donoszą, że obecnie Mazda nie widzi żadnych szans na wznowienie produkcji w Rosji. Fabryka we Władywostoku działa w ramach spółki joint venture z rosyjską firmą Sollers. Gazeta Nikkei podaje jednak, że Mazda nie wyznaczyła obecnie żadnego terminu granicznego, kończącego obecność w Rosji.

Fabryka Mazdy w Rosji

Kooperacja Mazdy i Sollers trwa od 2012 roku. W fabryce we Władywostoku budowane są m.in. takie modele jak CX5, Mazda 6, a łączna zdolność produkcyjna tamtejszego zakładu to 50 000 samochodów rocznie. Firmy miały w planach podniesienie wydajności do 70 000 aut.

Akira Machida, rzecznik Mazdy, powiedział, że firma rozpoczęła rozmowy ze swoim partnerem w Rosji i innymi zainteresowanymi stronami.

W połowie września inny japoński producent samochodów — Toyota — podała, że zaprzestanie produkcji aut w Rosji już na stałe, bo nie widzi ścieżki powrotu do swojego zakładu w Petersburgu. Podobnie jak w przypadku Mazdy, produkcja Toyoty stanęła od marca. Teraz, Toyota całkowicie chce wycofać się z produkcji w Rosji.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię