W programie dopłat „Mój Elektryk” wpłynęło już blisko 1 tys. wniosków. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, wnioski o dopłaty opiewają na łączną sumę ponad 20 mln zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wskazuje, że prawie 1/4 wniosków złożona została przez posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

  • Program dopłat do zakupu aut elektrycznych „Mój Elektryk” ruszył 12 lipca 2021 roku
  • NFOŚiGW wskazuje, że do końca października złożono ok. 1 tys. wniosków o dopłatę w ramach programu „Mój Elektryk”
  • Wysokość dopłaty w ramach programu „Mój Elektryk” wynosi ponad 18 tys. zł. Osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny mogą dostać 27 tys. zł
  • Program 'Mój Elektryk” zakłada także dopłaty dla firm

„Mój Elektryk” – już prawie tysiąc wniosków o dopłaty

NFOŚiGW wskazuje w wiadomości PAP, że od momentu kiedy uruchomiony został program „Mój elektryk” dla zwykłych osób fizycznych, złożono łącznie 969 wniosków na łączną kwotę 20 mln 33 tys. 250 zł. Wnioski o dofinansowanie można składać w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie. Osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny złożyły 226 wnioski na łączną sumę 6 mln 102 tys. zł.

NFOŚiGW wskazuje, cytowany przez PAP, że z liczby już złożonych wniosków w programie „Mój elektryk” wynika, że średnia dopłata do samochodu elektrycznego wyniesie ponad 20 tys. zł.

Dopłaty w programie „Mój Elektryk” – dla kogo?

W ramach programu „Mój Elektryk” o dopłaty mogą wnioskować osoby fizyczne. Dopłaty przeznaczone są do zakupu samochodu elektrycznego, bądź wodorowego – ale nowego. Dotacja w ramach programu „Mój Elektryk” wynosi 18 tys. 750 zł. Warto pamiętać, że ustalono także limity cenowe. Cena samochodu nie może być wyższa niż 225 tys. zł – chyba, że o dopłatę wnioskuje posiadacz Karty Dużej Rodzin. W tym przypadku limit nie obowiązuje, a dotacje sięgają poziomu 27 tysięcy złotych.

„Mój Elektryk” dla firm – będzie więcej środków

Jak w wiadomości PAP podkreśliła Agnieszka Szmit z NFOŚiGW, już niedługo uruchomiony będzie trzeci element programu dopłat „Mój Elektryk” – dla firm i przedsiębiorców. NFOŚiGW na realizację tej części przeznaczy dodatkowe 200 mln zł, powyżej dotychczasowego budżetu 500 mln zł. To oznacza, że całkowity budżet programu „Mój Elektryk” wzrośnie do 700 mln zł.

Realizację programu przewidziano na lata 2021–2026, a nabory wniosków będą prowadzone do 2025 roku lub do wyczerpania środków. 

„Mój Elektryk” – czym jest program dopłat?

„Mój elektryk” to program rządowy, który polega na udzielaniu dopłat do zakupu samochodu elektrycznego. Cały program dofinansowań w ramach programu „Mój elektryk” jest obsługiwany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Mój Elektryk” – jaka wysokość dopłat dla firm?

Jak podaje NFOŚiGW w ramach „Mojego Elektryka” o dofinansowanie będą mogły ubiegać się także firmy. Wnioskodawcy, którzy nie są osobami fizycznymi, będą mogli otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet do 27 tys. zł, w przypadku pojazdów w kategorii M1. W przypadku deklarowanego średniorocznego przebiegu min. 15 000 km, na pojazdy kategorii L (czyli motocykle) będą mogli uzyskać 4000 zł wsparcia. Dotacje do kupna samochodu elektrycznego w kategorii N1 (lekki samochód ciężarowy) wyniesie nawet 70 000 zł. Istotne jest to, że warunkiem będzie zadeklarowanie średniorocznego przebiegu powyżej 20 000 km. Dofinansowania będą obejmowały zarówno zakup, jak i leasing pojazdów, co jest niezwykle ważne dla przedsiębiorców.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię