Renault sprzedaje swój biznes w Rosji. AwtoWaz – spółka produkująca Ladę, w której Renault miało 67,69 proc. udziałów przejdzie w ręce rosyjskiego instytutu. Renault ma jednak opcję odkupu swoich udziałów w ciągu sześciu lat.

  • Renault sprzedaje swój biznes w Rosji
  • Spółka Renault Russia trafi w ręce miasta Moskwy
  • AwtoWAZ – producent Łady – trafi w ręce instytutu naukowego

Renault wycofuje się z Rosji – sprzedaje swój biznes

Renault w Rosji kończy swoją działalność. Rada Administrująca Grupy Renault zatwierdziła jednogłośnie podpisanie umowy o zbyciu 100 proc. udziałów w spółce Renault Russia, na rzecz miasta Moskwa oraz 67,69 proc. udziałów w AwtoWAZ na rzecz NAMI – Centralnego Instytuty Badawczo-Rozwojowego Pojazdów i Silników.

Renault w komunikacie podkreśla, że przeprowadzenie transakcji nie jest obwarowane żadnymi warunkami – wszystkie niezbędne zezwolenia zostały uzyskane. 

Umowa przewiduje opcję odkupienia przez Grupę Renault udziałów w AwtoWAZ w ciągu najbliższych sześciu lat. Opcja będzie mogła być wykonana w określonych terminach.

– Podjęliśmy dziś trudną, ale konieczną decyzję. Jest to decyzja świadcząca o pełnym poczuciu odpowiedzialności za 45 tysięcy naszych pracowników w Rosji, a jednocześnie zabezpieczająca wyniki Grupy i możliwość naszego powrotu do tego kraju w przyszłości, w odmiennym kontekście. Wierzę w zdolność Grupy Renault do przyspieszenia transformacji i przekroczenia celów średnioterminowych – oświadczył Luca de Meo, dyrektor generalny Grupy Renault.

Produkcja w zakładach AwtoWAZ
zdjęcie: AwtoWAZ
Fabryka Renault w Moskwie

Sprzedaż, czy nacjonalizacja?

Wokół sprzedaży rosyjskiego biznesu przez Renault krąży wiele niedomówień. Reuters powołując się na swoje dwa źródła podaje, że Renault Russia i AwtoWAZ zostały sprzedane za „symbolicznego rubla”. Już wcześniej rosyjscy politycy ostrzegali przed znacjonalizowaniem aktywów firm, które wstrzymują swoją działalność w Rosji z powodu agresji na Ukrainę.

Renault w Rosji – biznes wart miliardy euro

Na dzień 31 grudnia 2021 r. wartość skonsolidowanych środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych rosyjskiego biznesu wynosiła 2,195 miliarda euro. Działalność prowadzona w Rosji zostanie wyłączona z konsolidacji półrocznych wyników Grupy Renault na dzień 30 czerwca 2022 r. i zgodnie ze standardem MSSF 5 zostanie wykazana jako zakończona. 

Renault, które w 15 procentach należy do państwa francuskiego, potwierdziła niegotówkowy odpis w wysokości prawie 2,2 mld euro (2,29 mld dolarów) w celu odzwierciedlenia potencjalnych kosztów zawieszenia działalności w Rosji.

Fabryka Łady w Iżewsku zdjęcie: Łada

Moskwicz powróci?

Agencja Reuters pisze, że Siergiej Sobianin burmistrz Moskwy powiedział, że znacjonalizowana fabryka Renault w Moskwie może zostać wykorzystana do produkcji samochodów Moskwicz. Chce w ten sposób ochronić tysiące miejsc pracy w moskiewskiej fabryce. Dodał, że „w 2022 roku zostanie otwarta nowa karta w historii Moskwicza”.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię