Wojna w Ukrainie trwa już drugi tydzień. Herbert Diess dyrektor generalny Grupy Volkswagena ostrzega, że skutki wojny mogą nieść ze sobą o wiele gorsze konsekwencje dla branży motoryzacyjnej, niż pandemia. 

  • Szef Grupy Volkswagena mówi, że dla branży motoryzacyjnej wojna w Ukrainie może mieć znacznie większe konsekwencje od pandemii
  • Volkswagen był zmuszony wstrzymać produkcję samochodów
  • Producenci nie otrzymują wiązek przewodów, które były produkowane w Ukrainie
  • Volkswagen wstrzymał produkcję w Rosji i zawiesił eksport

Wojna w Ukrainie gorsza od pandemii

Herbert Diess zabrał głos w sprawie konsekwencji, jakie dla branży motoryzacyjnej niesie ze sobą wojna w Ukrainie. Jak pisze Agencja Reuters, dyrektor generalny Volkswagena powiedział, że wojna może przynieść o wiele większe straty gospodarcze, niż te, które przyniosła pandemia COVID-19. 

Zdjęcie Herberta Diessa szefa Volkswagena
Herbert Diess dyrektor generalny Grupy Volkswagen zdjęcie: Volkswagen

Ceny pójdą w górę

Szef Volkswagena wskazuje, że wojna prowadzi do inflacji, wzrostu cen energii, a także może doprowadzić do ogromnego wzrostu cen.

Wojna w Ukrainie spowodowała problemy z dostawami kluczowych wiązek przewodów, które są produkowane w Ukrainie, a są niezbędne do okablowania samochodów. Firmy produkujące wiązki zamknęły swoją działalność w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę. 

Elektryczny Volkswagen ID.4
Elektryczny Volkswagen ID.4 – produkcja. zdjęcie: Volkswagen

Volkswagen zmierzył się z przestojem produkcji

Volkswagen 28 lutego podał, że 4 marca wstrzymał produkcję samochodów w kilku fabrykach. Przerwy dotknęły samochody elektryczne marek Volkswagen, Audi oraz Cuprę – budowanych na najnowocześniejszej platformie Grupy Volkswagen – MEB. 

Przestoje dotknęły fabrykę w Zwickau, która niedawno przeszła gruntowną transformację i dostosowanie jej do produkcji samochodów elektrycznych. Kolejnym miejscem dotkniętym przestojem był także zakład produkcyjny w Dreźnie. 

Fabryka Volkswagena w Zwickau. Produkcja elektrycznego samochodu ID.5
zdjęcie: Volkswagen

Volkswagen wstrzymał produkcję w Rosji

5 marca Volkswagen podał, że wstrzymuje produkcję w Rosji, w swoich dwóch fabrykach w Kałudze i Niżnym Nowogrodzie. Niemiecki koncern w swoim oświadczeniu pisze także, że zawiesza eksport do Rosji.

Grupa Volkswagen jest zszokowana i przerażona wiadomościami o wojnie w Ukrainie. Koncern z Wolfsburga mimo to ma nadzieję na zaprzestanie działań wojennych i powrót do dyplomacji. Przedstawiciele koncernu są przekonani, że trwałe rozwiązanie konfliktu może nastąpić tylko w oparciu o prawo międzynarodowe – pisał Volkswagen.

Fabryka Volkswagena w Zwickau. Produkcja elektrycznego samochodu ID.5
zdjęcie: Volkswagen
Pracownicy Volkswagena przy linii produkcyjnej w fabryce w Zwickau
Volkswagen wypłaci pracownikom po 500 euro premii za pracę w warunkach pandemii zdjęcie: Volkswagen

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię