Volvo pozyskało 500 mln euro na elektryfikację. Szwedzki producent z powodzeniem uplasował drugą emisję zielonych obligacji. Wpływ z emisji zostanie przeznaczony w całości na przyspieszenie transformacji firmy, która do 2030 r. ma stać się w pełni elektrycznym producentem samochodów. 

  • Volvo pozyskało 500 mln euro z emisji zielonych obligacji
  • Pieniądze zostaną przeznaczone na elektryfikację
  • Volvo do 2030 roku chce sprzedawać wyłącznie samochody elektryczne

Volvo i zielone obligacje

Ponad dwie trzecie wpływów zostanie przeznaczone na badania i rozwój elektrycznych układów napędowych dla następnej generacji samochodów Volvo z napędem wyłącznie elektrycznym oraz na związane z tym nowe technologie platformowe. Pozostała część zostanie zainwestowana w zwiększenie zdolności produkcyjnych firmy w zakresie samochodów z napędem całkowicie elektrycznym.

6-letnie, niezabezpieczone obligacje ekologiczne o stałym oprocentowaniu zostały wyemitowane w ramach programu Euro Medium Term Note. Termin wykupu obligacji przypada na 31 maja 2028 r., a ich oprocentowanie wynosi 4,25 proc. 

Volvo C40 Recharge

Obligacje Volvo cieszyły się dużym zainteresowaniem. Popyt trzykrotnie przewyższał podaż przewidzianą w emisji. 

– Zrównoważony rozwój ma kluczowe znaczenie dla naszego celu i działalności, a także dla naszego przyszłego sukcesu. Duże zainteresowanie naszymi zielonymi obligacjami jest zachęcające i stanowi wyraźny znak, że rynek wierzy w Volvo i plany inwestycyjne, które opracowaliśmy w celu realizacji naszych ambicji klimatycznych. Potwierdza to również nasze zaangażowanie w paryskie porozumienie klimatyczne i dążenie do stania się firmą neutralną dla klimatu – powiedział Björn Annwall, Dyrektor Finansowy Volvo. 

Volvo na drodze do elektryfikacji

Volvo było pierwszym uznanym producentem samochodów, który zobowiązał się do pełnej elektryfikacji i do 2030 r. zamierza sprzedawać wyłącznie samochody z napędem wyłącznie elektrycznym. Do połowy dekady połowa globalnego wolumenu sprzedaży ma się składać z samochodów z napędem wyłącznie elektrycznym.

W 2020 r. Volvo ustanowiło ramy finansowania ekologicznego zgodnie z zasadami obligacji ekologicznych ICMA. Dzięki temu firma może finansować swoje plany klimatyczne i strategię elektryfikacji poprzez emisję zielonych obligacji lub pozyskiwanie zielonych pożyczek, z których wszystkie wpływy zostaną przeznaczone na projekty związane z klimatem i ochroną środowiska.

Dzięki zielonym obligacjom oferujemy inwestorom więcej możliwości. Można wesprzeć nasze ambicje związane z elektryfikacją i ochroną klimatu, stając się akcjonariuszem lub dokonując inwestycji ukierunkowanej na zrównoważony rozwój za pośrednictwem naszych zielonych obligacji. Społeczność w zakresie finansowania ma do odegrania kluczową rolę w stymulowaniu zrównoważonego rozwoju, a my planujemy nadal oferować zrównoważone możliwości finansowania i inwestowania w przyszłości, w miarę tego, jak będziemy zmierzać w kierunku pełnej elektryfikacji – powiedział Björn Annwall. 

Zobacz też:


 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię