Xiaomi chce wprowadzić na rynek pierwszy model samochodu elektrycznego już w 2024 roku. Jak donoszą media powołując się na nieoficjalne informacje, chiński producent smartfonów chce przedstawić aż trzy modele aut, które mają być produkowane w dwóch fabrykach. Jedna z nich ma być w całości kupiona.

  • Światowe media donoszą nieoficjalnie, że pierwsze auto elektryczne od Xiaomi wjedzie na rynek w 2024 roku
  • Nieoficjalne źródła donoszą, że w ciągu trzech lat Xiaomi ma sprzedać 900 tys. pojazdów
  • Xiaomi miałoby posiadać dwie fabryki produkcyjne – jedną miałby sam zbudować, drugą przejąć

Xiaomi wjeżdża na rynek elektryków

Jak donoszą chińskie media, Xiaomi ma wprowadzić swój pierwszy model samochodu elektrycznego na rynek już w pierwszej połowie 2024 roku. Kolejny ma pojawić się w każdym z trzech kolejnych lat. Koncern nie potwierdza tych informacji w oficjalnym komunikacie, ale jak wskazują media, powołując się na informacje od „osób zaznajomionych ze sprawą”, Xiaomi spodziewa się sprzedać 900 000 pojazdów w ciągu pierwszych trzech lat.

Jak pisze portal electrive.com powołując się na doniesienia chińskiego serwisu CINNOResearch, który cytuje anonimowe źródła, Xiaomi chce przyjąć dwutorowe podejście w celu zwiększenia wolumenu produkcji. Z jednej strony chce kupić istniejącą już fabrykę, a z drugiej firma sama chce zbudować drugą. Doniesienia medialne wskazują, że Xiaomi przygląda się fabryce Borgward w Miyun Park w Pekinie. Dzięki przejęciu zakładów firma znacznie skróciłaby ścieżkę osiągnięcia mocy produkcyjnej. Zdolność produkcyjna tego zakładu, ma wynosić 180 000 samochodów rocznie. Według informacji CINNOResearch druga fabryka, którą nowa spółka zależna planuje wybudować samodzielnie, miałaby znaleźć się w dzielnicy Hannan w Wuhan.

Elektryk od Xiaomi

W marcu bieżącego roku firma Xiaomi ogłosiła swoje plany zaangażowania się w produkcję pojazdów elektrycznych. Na początku września podała informację, że zakończyła rejestrację swojej nowej spółki zależnej, która będzie odpowiedzialna za produkcję samochodów. W biznes motoryzacyjny, Xiaomi ma zainwestować 10 miliardów dolarów w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Media od marca rozpisują się na temat możliwych scenariuszy realizacji nowego projektu. W jednym z nich Xiaomi miało prowadzić rozmowy z licznymi firmami, w tym producentami i dostawcami samochodów, a także inwestować w firmy z sektora automotive. Kilka tygodni temu firma ogłosiła przejęcie Deepmotion Tech, startupu z Pekinu, na który Xiaomi miało wyłożyć 77 milionów dolarów. Firma miała także wziąć na celownik firmę Evergrande. Według ChinaStarMarket w sierpniu hongkoński gigant nieruchomości Evergrande, który przeżywał ostatnio problemy finansowe, miał chcieć sprzedać swój biznes samochodowy i prowadzić rozmowy o przejęciu m.in. z Nio, Xpeng i Xiaomi. Agencja Reuters i niemiecki dziennik „Der Spiegel” pisały, że Xiaomi jest jednym z najbliższych kandydatów do przejęcia.

Jeszcze wcześniej agencja Reutersa pisała, że Xiaomi jest w kontakcie z firmą Great Wall Motor. Agencja pisała, że Great Wall nie jest jeszcze aktywnym producentem, ale miał już zaoferować swoje usługi. Dotychczas nikt nie oficjalnie nie potwierdził tych doniesień. Warto także przypomnieć, że z kolei w sektorze smartfonów Xiaomi ściśle współpracuje również z zaangażowanym w produkcję iPhoneów firmą Foxconn. Sam Foxconn zaprezentował już platformę samochodów elektrycznych o nazwie MIH, a także założył z Geely spółkę eMobility.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię