Samochód elektryczny w Policji? Dlaczego nie! Okazuje się, że elektryki z powodzeniem są w stanie zastąpić dotychczas używane radiowozy z silnikami spalinowymi. Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie jako pierwsza w Polsce wdrożyła do służby elektryczne radiowozy w grudniu 2018. Dziś ma ich już 12. Dr Marek Jasztal zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie podkreśla w rozmowie z AutoElectroMoto, że elektryki dobrze spisują się w ruchu miejskim, w którym Policja musi szybko i sprawnie przemieścić z jednego punktu do drugiego w czasie realizowania interwencji.

Ile elektrycznych samochodów mają Państwo w swojej służbie?

dr Marek Jasztal zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie: KWP w Szczecinie posiada 12 pojazdów elektrycznych.

Czy samochody elektryczne to dobry samochód dla pracy Policjanta? Jakie są jego zalety?

Samochód z napędem elektrycznym jest dobrym pojazdem do wykorzystania w służbie policyjnej, w przypadku gdy teren pełnionej służby cechuje się dużym natężeniem ruchu. Jego głównymi zaletami są: przyspieszenie, płynność jazdy, jednostopniowa automatyczna skrzynia biegów, która w ruchu miejskim jest dużym ułatwieniem, wysoka żywotność akumulatora oraz szybkość nagrzewania kabiny w okresie zimowym.

dr Marek Jasztal zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie zdjęcie: KWP Szczecin

Jakie są wrażenia policjantów, którzy przesiedli się ze zwykłego samochodu na elektryczny? Co ich zaskoczyło?

W pojeździe elektrycznym policjanci chwalą sobie cichą pracę pojazdu, bezawaryjność i praktycznie bezobsługowość (uzupełnienie tylko płynu do spryskiwaczy i sprawdzenie poziomu płynu chłodniczego). Kwestia, która mogła niektórych zaskoczyć to automatyczna skrzynia biegów, która okazuje się przydatna w ruchu miejskim.

Elektryczne samochody marki Nissan w służbie KWP w Szczecinie zdjęcie: KWP Szczecin

Czy dostępna pełna moc na starcie, jakie mają elektryczne przydaje się Policjantom?

Duża moc na starcie, którą oferuje pojazd elektryczny jest przydatna do szybkiego przemieszczania się po zatłoczonym mieście, gdy trzeba często hamować i przyśpieszać.

Jak wygląda sytuacja z ładowaniem samochodów elektrycznych w Szczecinie? Czy mają Państwo swoją własne ładowarki, czy korzystają z publicznych punktów?

Samochody elektryczne użytkowane w garnizonie zachodniopomorskim mają indywidualne stacje ładowania rozlokowane w KWP w Szczecinie, komendach miejskich i powiatowych. Powyższe sprawia, że użytkownicy nie korzystają z publicznych punktów.

Czy jeśli chodzi o ładowanie potrzebne, jest układanie specjalnego grafiku?

Nie jest konieczne układanie grafiku, samochody często ładowane są w porze nocnej lub w czasie gdy użytkownicy nie mają konieczności korzystania z pojazdu. Samochody elektryczne będące w KWP w Szczecinie w roku 2021 przejechały 67 644 km, a łącznie od czasu gdy je użytkujemy 210 497 km.

Elektryczny Nissan LEAF w służbie KWP w Szczecinie zdjęcie: KWP Szczecin

Elektryki w Policji – Szczecin był pierwszy

W grudniu 2018 roku Zachodniopomorska policja wzbogaciła swoją flotę o pierwsze cztery radiowozy elektryczne oznakowane. Jednym z nich jest Nissan e-NV200, który jest wykorzystywany do przewozu psów służbowych, pracujących w Wydziale Prewencji KWP między innymi w ramach służby patrolowej. Pozostałymi samochodami były modele Nissan LEAF. W styczniu 2022 roku do służby w zachodniopomorskiej policji trafiły trzy dodatkowe samochody elektryczne. Łącznie KWP w Szczecinie ma ich już 12. Zakup wszystkich samochodów został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię