Nissan w Paryżu pokazał nowy, elektryczny lekki samochód użytkowy – Townstar. Auto będzie dostępne w wersji osobowej i jako dostawczak. Nissan podkreśla, że nowy model jest wyjściem na przeciw nadchodzącym zmianom i związanymi z nimi regulacjami związanymi z transportem zeroemisyjnym.

 • Nissan Townstar jest oferowany w wersji osobowej i jako dostawczak
 • Townstar będzie w sprzedaży w wersji z silnikiem spalinowym i jako auto elektryczne
 • Nissan Townstar został wyposażony w akumulator o pojemności 44 kWh

Nowy Nissan Townstar

Nissan Townstar jest kolejnym elektrycznym modelem, jaki oferuje Nissan w gamie samochodów użytkowych. Koncern bazując na doświadczeniu zdobytym przy okazji modelu Nissana e-NV200, przeniósł całą wiedzę do nowego modelu. Townstar został wyposażony w akumulator o pojemności 44 kWh.

– Oferując wysokowydajne rozwiązania w zakresie układów napędowych, ergonomiczną konstrukcję i wyjątkowe technologie, nowy Townstar jest w pełni gotowy, by zaspokajać stale zmieniające się potrzeby klientów. W obliczu zaostrzonych norm emisji, ograniczeń wjazdowych do miast i stale rosnącego zapotrzebowania na dostawy krótkodystansowe, duże i małe firmy muszą znaleźć skuteczne i zrównoważone rozwiązania, aby zachować konkurencyjność i zoptymalizować swoją działalność– powiedziała Emmanuelle Serazin, dyrektorka ds. sprzedaży dla klientów flotowych i samochodów użytkowych w Nissan Europe.

Nissan Townstar oferowany jest w wersji z silnikiem spalinowym i jako auto elektryczne        źródło: Nissan
Nissan Townstar oferowany jest w wersji z silnikiem spalinowym i jako auto elektryczne źródło: Nissan

Nissan Townstar – kolejny elektryk w gamie Nissana

Nissan podkreśla, że Townstar został stworzony przede wszystkim z myślą o optymalnej wydajności i wszechstronności w zastosowaniu w środowisku miejskim. Koncern podkreśla, że nowy Townstar będzie dostępny z dwoma układami napędowymi, zarówno w wersji dostawczej, jak i osobowej.

Nissan Townstar w wersji z silnikiem benzynowym będzie oferowany z silnikiem o pojemności 1,3 litra zapewniającym pełną zgodność z najnowszymi przepisami w obszarze emisji spalin (Euro 6d). Jednostka ta generuje 130 KM i 240 Nm momentu obrotowego, idealnie łącząc moc z wydajnością.

Zbudowany z wykorzystaniem doświadczenia zdobytego przez Nissana w segmencie elektrycznych lekkich samochodów użytkowych nowy, w pełni elektryczny Townstar zostanie z kolei wyposażony w akumulator o pojemności 44 kWh oraz zaawansowane rozwiązania technologiczne, takie jak inteligentne zarządzanie energią oraz wydajny system chłodzenia akumulatora. Nowy samochód użytkowy zastąpi w gamie Nissana model e-NV200, oferując moment obrotowy na poziomie 245 Nm i 285 km zasięgu (dane zostaną potwierdzone po uzyskaniu homologacji).

Nissan Townstar – nastawiony na bezpieczeństwo i… rozrywkę

Nissan podkreśla, że nowy Townstar wzbogaca ofertę lekkich samochodów użytkowych Nissana o pakiet ponad 20 nowych technologii. Auto posiada liczne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa i zaawansowane funkcje wspomagające kierowcę, takim jak np. system zabezpieczenia przed podmuchami wiatru bocznego (Side Wind Assist) i kołysaniem przyczepy (Trailer Sway Assist). Townstar został ponadto wyposażony w inteligentny system hamowania awaryjnego z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów oraz manewrowania na skrzyżowaniach. Auto posiada także system automatycznego parkowania i inteligentnego tempomatu.

W modelu Townstar, Nissan po raz pierwszy wprowadzi system kamer 360º (Around View Monitor – AVM) w segmencie kompaktowych samochodów użytkowych. Wykorzystując zestaw odpowiednio rozmieszczonych kamer, system wyświetla pełen obraz dookoła samochodu, zapewniając kierowcy komfort bezstresowego parkowania w przestrzeni miejskiej. 

Nissan Townstar – więcej innowacji w elektryku

Producent wskazuje, że klienci decydujący się na elektryczną odmianę modelu Townstar będą mogli również korzystać z innowacyjnego, zaawansowanego systemu wspomagania kierowcy ProPILOT. Funkcja ta umożliwia automatyczne zwalnianie do pełnego zatrzymania i przyspieszanie poprzez podążanie za pojazdem poprzedzającym, a także utrzymywanie samochodu pośrodku pasa ruchu, nawet na łagodnych łukach.

Funkcje obsługi połączeń (eCall, Apple CarPlay/Android Auto) oraz bezprzewodowego ładowania telefonu będą dostępne we wszystkich wersjach od momentu ich wprowadzenia na rynek. Z kolei rozbudowane usługi łączności zostaną udostępnione wraz z debiutem wersji w pełni elektrycznej. 

Nissan Townstar jest wyposażony w 8-calowy ekran dotykowy, połączony z 10-calowym cyfrowym panelem zegarów znajdującym się na wprost kierowcy.

Nissan Townstar – platforma, bagażnik, dane techniczne

Nissan Townstar został zaprojektowany na płycie podłogowej CMF-CD Aliansu. Samochód, jako pierwszy model marki w Europie, zostanie oznakowany nowym logo Nissana. Będzie również najnowszym pojazdem, który zostanie wprowadzony w ramach planu transformacji Nissan NEXT, którego priorytetem jest zrównoważony rozwój i rentowność w ramach globalnej działalności firmy.

Nowy Townstar w wersji dostawczej został opracowany z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. Wersja pasażerska jest z kolei przemyślana pod kątem podróży rodzinnych. Auto ma spore możliwości w zakresie przechowywania bagażu i rzeczy podręcznych o łącznej pojemności nawet 775 litrów.

W pełni elektryczny, nowy Townstar nawiązuje wyglądem do estetyki modelu Ariya. W projekcie uwzględniono charakterystyczne reflektory LED oraz aerodynamiczną osłonę przednią, łączącą szlachetny ornament Kumiko i charakterystyczny dla marki motyw litery V ze światłami do jazdy dziennej.

Również benzynowa wersja Townstara może pochwalić się dynamicznym wyglądem dzięki specjalnemu wzornictwu przodu nadwozia. Zawarto w nim zintegrowane „kurtyny powietrzne”, które optymalizują przepływ powietrza wokół zderzaka przedniego i przednich kół, dzięki czemu opór aerodynamiczny zostaje zmniejszony przy jednoczesnej optymalizacji zasięgu samochodu i zużycia paliwa.

Nissan Townstar oferowany jest w wersji z silnikiem spalinowym i jako auto elektryczne        źródło: Nissan
Nissan Townstar oferowany jest w wersji z silnikiem spalinowym i jako auto elektryczne źródło: Nissan

Townstar dla biznesu

Townstar dzięki przestrzeni ładunkowej o pojemności do 3,9 m3 z uchylną przegrodą, zapewnia możliwość przewozu dwóch europalet i ładowność na poziomie 800 kg. Aby dostosować się do wymagań różnego rodzaju firm, układy napędowe umożliwiają holowanie ładunku o masie do 1500 kg. 

Dostęp do przestrzeni ładunkowej ułatwiają duże boczne drzwi przesuwne. Z tyłu klient będzie miał możliwość wyboru pomiędzy otwieranymi pod kątem 180 stopni drzwiami 60/40 lub klasyczną klapą. We wnętrzu znajdą się rozwiązania do przechowywania i przewozu towarów, a także specjalna przestrzeń na pokładowe narzędzia biurowe.

Pięcioletnia gwarancja

Właściciel każdego modelu z gamy lekkich samochodów dostawczych Nissana mogą skorzystać z ogólnoeuropejskiej gwarancji na 5 lat lub 160 000 km, a ponadto gwarancji na 8 lat lub 160 000 km udzielanej na pojemność akumulatora w wersji z silnikiem elektrycznym.

Gwarancja obejmuje także pokrywę lakierniczą, oryginalne części i akcesoria oraz pomoc drogową.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię