Opel Corsa świętuje swoje 40. urodziny. Auto zrewolucjonizowało klasę małych samochodów już w momencie swojej premiery w 1982 roku. W ubiegłym roku Corsa była najpopularniejszym małym samochodem w Niemczech i najlepiej sprzedającym się samochodem w Wielkiej Brytanii. Opel Corsa-e z napędem akumulatorowo-elektrycznym obecnie stanowi już około jednej czwartej sprzedaży Corsy i z powodzeniem startuje w sportach motorowych jako bezemisyjny samochód rajdowy.
- Produkcja Opla Corsy rozpoczęła się w 1982 roku
- W ciągu 40 lat Opel sprzedał łącznie 14 milionów egzemplarzy tego modelu
- Od 2019 roku Corsa jest sprzedawana w wersji elektrycznej
Rocznica Opla Corsy
Aby w pełni zrozumieć popularność Corsy od jej debiutu w 1982 roku, należy najpierw przyjrzeć się innemu udanemu modelowi – Kadettowi. Początkowo był to mały samochód o długości około 3,8 metra, który miał zapewnić mobilność większej liczbie osób w czasach, gdy jazda samochodem była jeszcze prawdziwym luksusem.
Z biegiem lat, wraz ze wzrostem zamożności, klienci szybko stawali się coraz bardziej wymagający. W drugiej połowie XX wieku mały Kadett stawał się coraz większy i mocniejszy, zbliżając się z każdą kolejną wersją do klasy kompaktowej. W ten sposób powstała luka.
Nowa Corsa zjechała po raz pierwszy z taśmy produkcyjnej jesienią 1982 roku w nowo wybudowanej fabryce samochodów w Saragossie i od razu stał się bestsellerem Opla. Do dziś – 40 lat po wprowadzeniu na rynek – fabryki opuściło ponad 14 milionów egzemplarzy, z których większość wyprodukowano w Saragossie i Eisenach.
Mała Corsa od samego początku posiadała zaawansowane technologie, które wcześniej były dostępne tylko w wyższych klasach pojazdów. Należą do nich systemy bezpieczeństwa i wspomagania, takie jak ABS i poduszki powietrzne, a także kamera przednia ze wskaźnikiem odległości, system rozpoznawania znaków drogowych i wspomagania utrzymania pasa ruchu oraz, od niedawna, adaptacyjne, nieoślepiające światła Intelli-Lux LED® Matrix. Od 2019 r. Opel Corsa-e jest sprzedawany z napędem akumulatorowo-elektrycznym.
Przeczytaj także: Od maszyn do szycia i rowerów, po samochody na wodór. Opel świętuje 160 urodziny
Przeczytaj także: Opel kończy w Gliwicach z produkcją aut osobowych. Ostatnia Astra już zjechała
Opel Corsa A 1982-1993
Corsa A charakteryzowała się zwartymi proporcjami przy niewielkiej długości, wynoszącej zaledwie 3,62 metra. Miała śmiałe, rozszerzone nadkola, takie jak w samochodach rajdowych i wyjątkowo niski współczynnik oporu powietrza – 0,36 – który był prawdopodobnie rekordowy w swojej klasie. Główny projektant Erhard Schnell stworzył sportowy, mały samochód o wyrazistych liniach, który miał przypaść do gustu przede wszystkim „panom domu”.
Najważniejszym modelem była Corsa GSi o mocy 100 KM. Linia dwudrzwiowych hatchy i notchbacków została rozszerzona w 1985 roku o popularny model pięciodrzwiowy. Corsa A stała się bestsellerem – wyprodukowano jej 3,1 miliona egzemplarzy.
Opel Corsa B 1993 – 2000
Pomimo sukcesu Corsy, w Rüsselsheim podjęto decyzję o stworzeniu kolejnej wersji, tym razem skierowanej do kobiet. Legenda designu Opla, Hideo Kodama, stworzył znacznie bardziej zaokrągloną, łagodniejszą Corsę, z atrakcyjnymi reflektorami, które idealnie pasowały do uroczego, dziecięcego wyglądu. Corsa B była o dziesięć centymetrów dłuższa i znacznie bardziej przestronna w środku niż jej poprzedniczka.
Wprowadziła też wyższe standardy bezpieczeństwa w swoim segmencie, w tym system ABS z funkcją hamowania awaryjnego, ochronę przed uderzeniami bocznymi i przednie poduszki powietrzne. Montowane silniki benzynowe były już wyposażone w technologię wtrysku paliwa. Druga wersja przekroczyła granicę czterech milionów egzemplarzy.
Opel Corsa C 2000-2006
W duchu zasady „nigdy nie zmieniaj zwycięskiego zespołu”, Hideo Kodama został ponownie poproszony o zaprojektowanie kształtu modelu Corsa C. Stylistyka była świadomie zorientowana na udanego poprzednika. Corsa ponownie urosła o dziesięć centymetrów, osiągając długość całkowitą niespełna 3,84 metra; miała szerszą postawę i dłuższy rozstaw osi, co znacznie zwiększyło przestrzeń wewnątrz. Po raz pierwszy nadwozie było w pełni ocynkowane.
Czterozaworowe silniki benzynowe ECOTEC i nowe silniki turbo diesla z bezpośrednim wtryskiem paliwa zapewniały dużą moc, niskie zużycie paliwa i najniższe wartości emisji spalin – wszystkie warianty spełniały już wówczas normy emisji spalin Euro 4. Corsa C sprzedała się w liczbie 2,5 miliona egzemplarzy.
Opel Corsa D 2006-2014
Od Corsy D wersje trzy- i pięciodrzwiowa idą oddzielnymi drogami: trzydrzwiowa Corsa ma unikalną stylistykę coupé, skierowaną do klientów o sportowym zacięciu, podobnie jak oryginalna Corsa A. Wariant pięciodrzwiowy staje się przestronnym, pełnoprawnym samochodem rodzinnym. Corsa D miała jeszcze mniej niż cztery metry długości, po tym jak urosła do dokładnie 3,999 metra.
Dzięki technologii ecoFLEX opracowanej przez firmę Opel, Corsa była wyposażona w oszczędzający paliwo system Start/Stop. Wersja 1.3 CDTI ecoFLEX zużywała zaledwie 3,3 l/100 km w cyklu łączonym i emitowała tylko 88 g/km CO2 (według NEDC). Corsa czwartej generacji sprzedała się w liczbie ponad 2,9 miliona egzemplarzy.
Opel Corsa E 2014-2019
Corsa E również stała się bestsellerem – sprzedano ją w około 1,3 miliona egzemplarzy. Piąta generacja jest również produkowana w zakładach Opla w Saragossie i Eisenach. Po raz pierwszy Corsa w wersji E przekroczyła granicę czterech metrów. W ofercie znajduje się oczywiście podgrzewana kierownica, podgrzewanie foteli i automatyczna klimatyzacja, a także przednia kamera ze wskaźnikiem odległości, system rozpoznawania znaków drogowych i system utrzymywania pasa ruchu. Auto wyposażone jest w system informacyjno-rozrywkowemu IntelliLink kompatybilny z Apple CarPlay i Android Auto, wyposażone w siedmiocalowy kolorowy ekran dotykowy.
Opel Corsa F w wersji elektrycznej wprowadzony w 2019 r.
Najnowsza generacja małego samochodu, która świętowała swoją światową premierę podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego we Frankfurcie 2019, jest po raz pierwszy dostępna również w wersji czysto elektrycznej. Prawdziwą atrakcją są także adaptacyjne, nieoślepiające światła Intelli-Lux LED Matrix, które Opel oferuje po raz pierwszy w segmencie małych samochodów także w obecnej Corsie. Ponadto w Corsie zastosowano liczne nowoczesne systemy wspomagania, takie jak system ostrzegania przed kolizją z funkcją automatycznego hamowania awaryjnego i wykrywania pieszych oraz radarowy system adaptacyjnej kontroli prędkości, dzięki którym jazda jest jeszcze bezpieczniejsza i bardziej relaksująca.
Pięciomiejscowa Corsa ma długość 4,06 m. Linia dachu w stylu coupé jest o 48 milimetrów niższa niż u poprzednika, ale kierowca siedzi o 28 milimetrów niżej. Nisko położony środek ciężkości wpływa korzystnie na właściwości jezdne i prowadzenie. Najnowsza Corsa jest bardziej bezpośrednia i dynamiczna – co daje więcej radości z jazdy.
W Niemczech seryjnie produkowana Corsa-e zdobyła nagrodę „Złotej Kierownicy 2020”. Opel jest pierwszym producentem, który opracował akumulatorowo-elektryczny pojazd rajdowy, który od 2021 r. bierze udział w ADAC Opel e-Rally Cup, pierwszym na świecie rajdowym pucharze samochodów elektrycznych.