Grupa Volkswagen i Seat zwiększają swoje inwestycje w elektromobilność w Hiszpanii do dziesięciu miliardów euro. Wcześniej miało to być 7 mld euro. VW chce zainwestować te pieniądze m.in. w budowę łańcucha dostaw.

  • Grupa Volkswagen zbuduje pierwszą gigafabrykę akumulatorów w Walencji
  • Łącznie w Hiszpanię ma zostać wpompowanych 10 mld euro, w jej elektryfikację
  • Roczna zdolność produkcyjna Gigafactory wyniesie 40 GWh

Volkswagen inwestuje w Hiszpanii

Inwestycja o wartości 10 mld euro zelektryfikuje Hiszpanię i drugiego co do wielkości producenta samochodów w Europie, tworząc Gigafactory baterii w Sagunto. Nowa fabryka umożliwi produkcję pojazdów elektrycznych w zakładach w Martorell i Pampelunie oraz zbuduje kompleksowy ekosystem dostawców.

– To największa inwestycja przemysłowa, jaka kiedykolwiek miała miejsce w Hiszpanii” – powiedział Herbert Diess, Prezes Zarządu Grupy Volkswagen.

Volkswagen i gigafacgtory w Walencji

W Parc Sagunt II w Walencji, Grupa Volkswagen zlokalizuje pierwszą w tym kraju Gigafactory. Budowa zakładui jest jednym z głównych projektów ujętych w programie Future: Fast Forward. 62 krajowe i międzynarodowe przedsiębiorstwa oraz firmy benchmarkingowe, które tworzą projekt, złożyły wniosek do programu Strategic Project for Economic Recovery and Transformation (PERTE).

Pedro Sánchez premier Hiszpanii
Pedro Sánchez premier Hiszpanii

– Grupa Volkswagen, SEAT S.A. i rząd hiszpański mają wspólną wizję: uczynić z Hiszpanii europejskie centrum mobilności elektrycznej. Jesteśmy gotowi, aby rozpocząć tę transformację. PERTE jest wzorem dla całej Hiszpanii i pokazuje, jak można przekształcać tradycyjne struktury przemysłowe – dodał Diess.

Roczna zdolność produkcyjna Gigafactory wyniesie 40 GWh, a ogniwa będą dostarczana do Martorell i Pampeluny. Do 2030 roku zatrudni ona ponad 3000 osób i zajmie powierzchnię 200 hektarów. Budowa Gigafactory rozpocznie się w pierwszym kwartale 2023 roku, a produkcja ruszy w 2026 roku.

Pierwszym kamieniem milowym jest pozytywne rozpatrzenie wniosku PERTE i sfinalizowanie pozwoleń.

– Zbudujemy Gigafactory inwestując ponad 3 mld euro, ale fundusze PERTE są niezbędne, jeśli chcemy zrealizować nasze ambicje przekształcenia Hiszpanii w europejskie centrum pojazdów elektrycznych. Fabryka baterii w Sagunto będzie zajmować powierzchnię 200 hektarów i będzie trzecią z sześciu fabryk, które Grupa planuje wybudować w całej Europie. Dla naszego rozwoju produkcji baterii w Hiszpanii i Europie kluczowe znaczenie mają zrównoważony rozwój i zamknięty łańcuch wartości. Wymienię tylko kilka aspektów: dzięki temu, że energia elektryczna zasilająca Gigafactory będzie w 100 procentach pochodzić z odnawialnych źródeł energii, dzięki podejściu lokalnemu oraz odzyskiwaniu cennych surowców na miejscu, nasza nowa fabryka w Walencji będzie wzorem gospodarki cyrkularnej – powiedział Schmall.

Od lewej do prawej: Prezes Zarządu SEAT-a Wayne Griffiths, Prezes Zarządu Volkswagen AG Herbert Diess, Prezydent Walencji Ximo Puig, Członek Zarządu Volkswagen AG ds. Technologii Thomas Schmall
Od lewej do prawej: Prezes Zarządu SEAT-a Wayne Griffiths, Prezes Zarządu Volkswagen AG Herbert Diess, Prezydent Walencji Ximo Puig, Członek Zarządu Volkswagen AG ds. Technologii Thomas Schmall

Umowa z firmą Iberdrola na budowę zakładu fotowoltaicznego

Grupa Volkswagen i Grupa Iberdrola podpisały strategiczne porozumienie, które umożliwi budowę zakładu fotowoltaicznego w Sagunto, który będzie zaopatrywał Gigafactory w zieloną energię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię