Mercedes-Benz świętuje uroczystość rozpoczęcia budowy nowej fabryki recyklingu akumulatorów w Kuppenheim w Niemczech, która zmniejszy zużycie zasobów i wprowadzi recykling surowców akumulatorowych w obiegu zamkniętym. Pierwszy etap pracy zakładu – mechaniczny demontaż akumulatorów do pojazdów elektrycznych – ma ruszyć pod koniec tego roku. W zależności od wyniku obiecujących rozmów z sektorem publicznym, zaledwie kilka miesięcy później powstanie pilotażowy zakład hydrometalurgii.

  • Mercedes rusza z budową fabryki recykling akumulatorów w Kuppenheim
  • Docelowo fabryka ma posiadać zdolność do recyklingu na wszystkich etapach
  • Zakład demontażu akumulatorów ma ruszyć jeszcze w 2023 roku

Mercedes rusza z budową fabryki recyklingu akumulatorów

Podejście do zintegrowanej koncepcji recyklingu w jednym zakładzie jest unikatowe na skalę europejską. Mercedes-Benz podał, że inwestuje dwucyfrową kwotę milionów euro w budowę zakładu neutralnego pod względem bilansu CO2, który jest finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu w ramach projektu naukowo-badawczego. Inwestycja ta wzmacnia rolę zakładu w Kuppenheim w ramach globalnej sieci produkcyjnej Mercedesa i stanowi decydujący krok w strategii zrównoważonego biznesu firmy w kierunku „Electric Only”.

— Ta inwestycja symbolizuje decydujący krok w kierunku zamknięcia cyklu materiałowego dla akumulatorów w Mercedes-Benz. Dzięki współczynnikowi recyklingu wynoszącemu ponad 96 procent, tutaj w Kuppenheim powstaje „kopalnia jutra”. Innowacyjne podejście technologiczne umożliwia nam wykorzystanie cennych surowców w nowych pojazdach Mercedes-EQ. Konsekwentnie poszerzamy nasze kompetencje w zakresie łańcucha wartości akumulatorów i robimy ważny krok w naszej strategii „Electric Only”. Wraz z naszymi partnerami z przemysłu i nauki pokazujemy potencjał Badenii-Wirtembergii i Niemiec w zakresie innowacji w dziedzinie zrównoważonej elektromobilności — mówi Jörg Burzer, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG, Zarządzanie Produkcją i Łańcuchem Dostaw.

Pełen recykling akumulatorów w Kuppenheim

W przyszłości zakład recyklingu akumulatorów Mercedes-Benz w Kuppenheim będzie obejmował każdy etap: od demontażu na poziomie modułów, poprzez rozdrabnianie i suszenie, aż po przetwarzanie materiałów nadających się na do ponownego wykorzystania w akumulatorach.

Proces hydrometalurgii o wskaźniku odzysku wynoszącym ponad 96 procent umożliwia prawdziwą gospodarkę obiegową materiałów akumulatorowych. Mercedes-Benz w Kuppenheim współpracuje z partnerem technologicznym Primobius. W ramach nadrzędnego projektu naukowo-badawczego brany jest pod uwagę także cały proces recyklingu akumulatorów: od opracowania koncepcji logistycznych, poprzez zrównoważony recykling cennych surowców, aż po ponowne włączenie recyklatów do produkcji nowych baterii. W ten sposób partnerzy wnoszą istotny wkład w przyszłą skalowalność branży recyklingu baterii w Niemczech.

Zobacz też: Peugeot Inception Concept

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię