BMW pokazało pierwsze pojazdy z wodorowej floty pilotażowej, która wejdzie do użytku jeszcze w tym roku. Po czterech latach prac rozwojowych projekt samochodowo-rozwojowy BMW iX5 Hydrogen wchodzi w kolejną, kluczową fazę.

  • BMW wprowadza pilotażową flotę ok. 100 wodorowych BMW iX5 Hydrogen
  • Produkcja wodorowego BMW iX5 Hydrogen ruszyła w grudniu 2022 roku
  • BMW iX5 Hydrogen powstaje w fabryce w Monachium

BMW iX5 Hydrogen – pilotażowe auta wyjeżdżają na drogi

Flota licząca ok. 100 samochodów będzie wykorzystywana na arenie międzynarodowej w celach demonstracyjnych i testach. BMW iX5 Hydrogen opracowane na bazie BMW X5 zostało po raz pierwszy zaprezentowane jako koncept na targach IAA w 2019 r. Wstępne prototypy zostały następnie pokazane na targach IAA Mobility 2021. BMW Group systematycznie kontynuuje rozwój technologii wodorowych ogniw paliwowych jako dodatkowej opcji dla lokalnie bezemisyjnej mobilności indywidualnej w przyszłości.

— Wodór to wszechstronne źródło energii, które ma do odegrania kluczową rolę w procesie transformacji energetycznej, a tym samym w ochronie klimatu. Jest to przecież jeden z najbardziej wydajnych sposobów przechowywania i transportu energii odnawialnej. Powinniśmy wykorzystać ten potencjał również do przyspieszenia transformacji sektora mobilności. Wodór jest brakującym elementem układanki, jeśli chodzi o bezemisyjną mobilność. Jedna technologia sama w sobie nie wystarczy, aby umożliwić neutralną klimatycznie mobilność na całym świecie — powiedział Oliver Zipse, prezes zarządu BMW AG. 

BMW iX5 Hydrogen
BMW iX5 Hydrogen
BMW iX5 Hydrogen

Doświadczenie technologiczne BMW w wodorze

BMW wyprodukuje wysoce wydajne systemy ogniw paliwowych dla floty pilotażowej w swoim własnym centrum kompetencyjnym ds. wodoru w Monachium. Technologia ta jest jednym z podstawowych elementów BMW iX5 Hydrogen i generuje wysoką moc ciągłą 125 kW/170 KM.

ogniwie paliwowym zachodzi reakcja chemiczna między wodorem ze zbiorników a tlenem z powietrza. Utrzymanie stałego dopływu obu elementów do membrany ogniwa paliwowego ma kluczowe znaczenie dla sprawności układu napędowego. Oprócz technologicznych odpowiedników elementów spotykanych w silnikach spalinowych, takich jak chłodnice powietrza doładowującego, filtry powietrza, jednostki sterujące i czujniki, BMW opracowała również specjalne komponenty wodorowe dla nowego systemu ogniw paliwowych. Należą do nich na przykład wysokoobrotowa sprężarka z turbiną i wysokonapięciowa pompa płynu chłodzącego.

BMW zaopatruje się w poszczególne ogniwa paliwowe w Toyota Motor Corporation. Obie firmy od wielu lat cieszą się partnerstwem, a od 2013 roku współpracują nad systemami napędowymi z ogniwami paliwowymi.

BMW iX5 Hydrogen
BMW iX5 Hydrogen

Jak produkowane są ogniwa paliwowe?

Systemy ogniw paliwowych są produkowane w dwóch głównych etapach, w oparciu o poszczególne ogniwa paliwowe. Ogniwa są najpierw montowane w stos ogniw paliwowych. Kolejny etap obejmuje dopasowanie wszystkich pozostałych komponentów w celu wytworzenia kompletnego systemu ogniw paliwowych.

Układanie ogniw paliwowych w stosy jest w dużej mierze procesem w pełni zautomatyzowanym. Po sprawdzeniu poszczególnych elementów, pod kątem ewentualnych uszkodzeń, stos jest ściskany maszynowo z siłą pięciu ton i umieszczany w obudowie. Obudowa produkowana jest w odlewni metali lekkich w zakładzie BMW w Landshut techniką odlewania piaskowego.

W tym celu roztopione aluminium wlewa się do formy z ubitego piasku zmieszanego z żywicą w procesie zaprojektowanym specjalnie dla tego rodzaju samochodów.

BMW iX5 Hydrogen
Tankowanie BMW iX5 Hydrogen

Płyta dociskowa, która doprowadza wodór i tlen do ogniwa paliwowego, wykonana jest z odlewów z tworzyw sztucznych i stopów lekkich, również w zakładzie w Landshut. Płyta dociskowa tworzy gazoszczelne i wodoszczelne uszczelnienie wokół obudowy stosu.

Końcowy montaż stosów ogniw paliwowych obejmuje próbę napięciową oraz obszerne testy reakcji chemicznych zachodzących w ogniwach. Na koniec, w obszarze montażowym, wszystkie poszczególne komponenty są ze sobą łączone, aby stworzyć kompletny system.

Podczas montażu instalacji instalowane są kolejne elementy, takie jak sprężarka, anoda i katoda systemu ogniw paliwowych, wysokonapięciowa pompa chłodziwa oraz wiązka przewodów.

W połączeniu z wysoce zintegrowaną jednostką napędową wykorzystującą technologię BMW eDrive piątej generacji (silnik elektryczny, skrzynia biegów i elektronika mocy zgrupowane są w kompaktowej obudowie) na tylnej osi oraz opracowanym specjalnie dla tego pojazdu akumulatorem w technologii litowo-jonowej, układ napędowy przekazuje na drogę maksymalną moc 295 kW / 401 KM. 

Wnętrze BMW iX5 Hydrogen
Wnętrze BMW iX5 Hydrogen

Produkcja BMW iX5 Hydrogen w zakładzie pilotażowym w Monachium

BMW iX5 Hydrogen powstaje w zakładzie pilotażowym BMW w Centrum Badań i Innowacji w Monachium. Jest to miejsce styku rozwoju i produkcji, w którym każdy nowy model marek firmy powstaje po raz pierwszy. Około 900 osób pracuje tam w dziale karoserii, montażu, inżynierii modelowej, konstrukcji pojazdów koncepcyjnych i produkcji addytywnej.

Ich zadaniem jest zapewnienie, że zarówno produkt, jak i proces produkcyjny są przygotowane do produkcji seryjnej. W przypadku BMW iX5 Hydrogen specjaliści od technologii wodorowej, rozwoju pojazdów i wstępnego montażu nowych modeli ściśle współpracowali, aby zintegrować najnowocześniejszą technologię napędu i magazynowania energii.

BMW iX5 Hydrogen
BMW iX5 Hydrogen

Wodór umożliwia szybkie tankowanie

Wodór potrzebny do zasilania ogniwa paliwowego jest przechowywany w dwóch 700-barowych zbiornikach wykonanych z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym (CFRP). Razem mieszczą one prawie sześć kilogramów wodoru, co wystarcza, aby zapewnić BMW iX5 Hydrogen zasięg 504 km (313 mil) w cyklu WLTP. Napełnienie zbiorników wodoru zajmuje tylko trzy do czterech minut – dzięki temu BMW iX5 Hydrogen może zapewnić przyjemność z jazdy, także na długich dystansach, z zaledwie kilkoma, krótkimi przystankami po drodze.

Technologia FCEV a dekarbonizacja

BMW jest pierwszym niemieckim producentem samochodów, który przyłączył się do kampanii „Business Ambition for 1,5°C” prowadzonej przez inicjatywę Science Based Targets i zobowiązuje się do osiągnięcia celu pełnej neutralności klimatycznej w całym łańcuchu wartości.

Kolejny krok w tym procesie wiąże się z planem BMW, aby do 2030 roku zmniejszyć emisję CO2 na jeden pojazd w całym jego cyklu życia – tj. w łańcuchu dostaw, fazie produkcji i użytkowania – o co najmniej 40 procent w porównaniu z rokiem 2019.

W 2022 roku Grupa BMW sprzedała na świecie ponad 215 000 w pełni elektrycznych pojazdów, co stanowi wzrost w stosunku do poprzedniego roku o prawie 108 procent. W pełni elektryczne pojazdy stanowiły w ubiegłym roku nieco poniżej 9 procent całkowitego wolumenu sprzedaży, a w 2023 roku udział ten ma wzrosnąć do 15 procent.

Najpóźniej do 2030 roku BMW chce osiągnąć sytuację, w której pojazdy w pełni elektryczne będą miały ponad 50-procentowy udział w ogólnej sprzedaży.

BMW postrzega technologię wodorową jako potencjalne uzupełnienie technologii napędowej stosowanej w pojazdach akumulatorowo-elektrycznych.

Zobacz też: Porsche Vision Gran Tourismo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię