Amerykański Rivian opublikował dane finansowe za 3 kwartał 2022 roku. Firma podała, że strata w tym czasie sięgnęła 1,72 mld dolarów. Firma podtrzymuje jednak prognozy na 2023 rok. 

  • Rivian odnotował stratę w 3Q 2022 r. na poziomie 1,72 mld dolarów
  • Rivian wyprodukował łącznie 7363 samochody
  • Rivian podtrzymuje prognozę produkcji na poziomie 25 000 samochodów rocznie

Rivian pogłębia stratę w 3Q 2022 r.

Rivian podał wyniki finansowe za trzeci kwartał 2022 roku. Amerykański startup odnotował stratę w wysokości 1,72 mld dolarów, a przychody sięgnęły 536 mln dolarów. Strata była o prawie pół miliarda dolarów wyższa niż w kwartale przed rokiem (1,23 mld dolarów).

Rivian pisze, że w 3Q 2022 roku wyprodukował 7 363 samochody elektryczne i łącznie dostarczył 6 584 aut. Był to wzrost produkcji na poziomie 67 proc. Zamówienia na Riviana R1 w USA i Kanadzie do 7 listopada wyniosły ponad 114 000 samochodów. 

– W ciągu całego kwartału na koszty materiałów wpływała presja inflacyjna, która naszym zdaniem w najbliższej przyszłości nadal będzie miała wpływ na naszą marżę brutto – pisze Rivian.

Łączne koszty operacyjne w trzecim kwartale 2022 roku wzrosły do 857 mln dolarów, w porównaniu do 694 mln dolarów w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wydatki na badania i rozwój („R&D”) w trzecim kwartale 2022 roku sięgnęły 452 mln dolarów, w porównaniu do 441 mln dolarów w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

– Ponieważ produkujemy pojazdy w niskich ilościach na liniach produkcyjnych zaprojektowanych dla produkcji większych ilości, doświadczamy i będziemy nadal doświadczać ujemnego zysku brutto związanego z kosztami pracy, amortyzacji i kosztami ogólnymi. Ta dynamika będzie się utrzymywać w najbliższym czasie i ma na nią wpływ trwający rozrost naszej drugiej zmiany produkcyjnej – pisze Rivian.

Zdjęcie samochodu Rivian R1T
Rivian może być wyceniony przy wejściu na giełdę wyżej niż Honda. zdjęcie: Rivian

Rivian zwiększa produkcję i podtrzymuje prognozy

Rivian podkreśla, że w dalszym ciągu koncentruje się na zwiększaniu produkcji, a obecne tempo daje firmie pewność, że systemy, sprzęt i członkowie zespołu są zdolni do zwiększenia wydajności. Problemem jednak wciąż będą problemy łańcucha dostaw, które ograniczają produkcję. 

– W oparciu o naszą najnowszą wiedzę na temat środowiska łańcucha dostaw, potwierdzamy naszą prognozę produkcji na rok 2022 na poziomie 25 000 wszystkich wyprodukowanych jednostek. Obniżamy prognozę wydatków kapitałowych do 1750 mln dolarów ze względu na naszą uproszczoną mapę drogową wprowadzania produktów oraz przesunięcie niektórych wydatków kapitałowych na rok 2023 – pisze Rivian. 

Rivian, by zrealizować swój ambitny cel musiałby w czwartym kwartale wyprodukować ponad 10 000 samochodów, co byłoby rekordowym wynikiem.

Zobacz też: Studyjny model autonomicznego Volkswagena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię