Volvo zapowiedziało, że w samochodach elektrycznych nie będą stosowane naturalne skóry. Okazuje się, że począwszy od nowego modelu c40 Recharge, wszystkie nowe samochody elektryczne będą całkowicie pozbawione tego elementu wyposażenia. 

  • Volvo chce wycofać naturalne skóry we wnętrzach aut elektrycznych
  • Volvo uważa, że odpowiedzialny rozwój to nie tylko walka z emisjami, ale odpowiednio ułożony łańcuch dostaw
  • Volvo chce do 2030 roku w pełni zelektryfikować oferowane przez siebie samochody

Volvo nie chce skór w elektrykach

Volvo w najbliższym czasie wprowadzi na rynek zupełnie nową rodzinę samochodów elektrycznych. Jak podaje koncern, do 2030 roku zamierza oferować już wyłącznie samochody w pełni elektryczne – ale bez skór. 

Volvo podaje, że w ramach swojego ambitnego planu mającego za cel dobrostan zwierząt, firma pracuje nad znalezieniem wysokiej jakości, a jednocześnie zrównoważonych źródeł wielu materiałów stosowanych obecnie w szeroko pojętym przemyśle motoryzacyjnym. 

Volvo c40 Recharge będzie pozbawione skór w środku          zdjęcie: Volvo
Volvo c40 Recharge będzie pozbawione skór w środku zdjęcie: Volvo

Volvo bez skór – ale stopniowo

Volvo już do 2025 r. chce, by 25 procent materiałów w nowych samochodach składało się z materiałów pochodzących z recyklingu i materiałów pochodzenia biologicznego. Do 2040 r. Koncern chce stać się biznesem w pełni ekologicznym. W ramach swoich planów i działań na rzecz klimatu Volvo dąży do tego, aby wszyscy jej bezpośredni dostawcy, w tym dostawcy materiałów, wykorzystywali 100 proc. energii odnawialnej i to już w 2025 roku. 

Pomysł firmy na odejście od skórzanych wnętrz, wynika również z obaw o negatywny wpływ hodowli bydła na środowisko, w tym wylesianie terenów. Szacuje się, że zwierzęta gospodarskie są odpowiedzialne za około 14 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych, przy czym większość pochodzi z hodowli bydła.

Volvo c40 Recharge będzie pozbawione skór w środku          zdjęcie: Volvo
Volvo c40 Recharge będzie pozbawione skór w środku zdjęcie: Volvo

Co w miejsce skór?

W miejsce skórzanych wnętrz, Volvo zaoferuje swoim klientom alternatywy – także wysokiej jakości ekologiczne materiały wykonane ze źródeł biologicznych i pochodzących z recyklingu.

Nordico – to nowy materiał wykończeniowy stworzony przez Volvo, który składa się z m.in. z tekstyliów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak np. butelki PET, korki z recyklingu z przemysłu winiarskiego. Materiał ten zadebiutuje w nowej generacji modeli Volvo.

Volvo będzie nadal oferować opcje mieszanek wełny od dostawców posiadających certyfikaty odpowiedzialnego jej pozyskiwania. Certyfikaty są wymagane, bowiem Volvo dąży do zapewnienia pełnego dobrostanu zwierząt, w całym swoim łańcuchu dostaw wełny.

– Bycie postępowym producentem samochodów oznacza, że ​​musimy zająć się wszystkimi obszarami zrównoważonego rozwoju, a nie tylko emisją CO2. Odpowiedzialne zaopatrzenie jest ważną częścią tej pracy, w tym poszanowanie dobrostanu zwierząt. Brak skóry w naszych czysto elektrycznych samochodach to dobry, kolejny krok w kierunku rozwiązania tego problemu – powiedział Stuart Templar, dyrektor ds. globalnego zrównoważonego rozwoju w Volvo Cars.

Volvo Cars stara się również ograniczyć wykorzystanie tzw. produktów resztkowych, jakie powstają przy okazji produkcji zwierzęcej, powszechnie stosowanych w produkcji tworzyw sztucznych, a także gumy, smarów i klejów, które stanowią elementy materiałów lub służą jako środek chemiczny w procesie produkcji bądź obróbki materiału.

Volvo wierzy, że odejście od skór jest krokiem we właściwym kierunku, ale samo robienie tego nie sprawi, że wnętrze samochodu stanie się „wegańskie”.

– Znalezienie produktów i materiałów wspierających dobrostan zwierząt będzie trudne, ale to nie jest powód, aby unikać tak ważnego problemu. To jest podróż warta odbycia. Prawdziwie postępowe myślenie oznacza, że ​​musimy zadawać sobie trudne pytania i aktywnie próbować znaleźć odpowiedzi na nie – powiedział Stuart Templar. 

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię