Produkcja samochodów na Słowacji będzie rosła jeszcze bardziej. Volvo podało, że uruchomi swój trzeci zakład produkcyjny w Europie, co pozwoli firmie zaspokoić popyt na samochody elektryczne. Dotychczas na Słowacji istnieją już cztery inne fabryki samochodów. 

  • Volvo zbuduje i uruchomi swoją fabrykę na Słowacji
  • Będzie to piąta fabryka samochodów na Słowacji
  • Produkcja rozpocznie się w 2026 roku

Volvo uruchomi fabrykę na Słowacji

Nowy, supernowoczesny zakład Volvo będzie neutralny dla klimatu i będzie produkował wyłącznie samochody elektryczne. Szwedzka firma ma ambicje, by do 2030 r. stać się w pełni elektrycznym, a do 2040 r. całkowicie neutralnym dla klimatu producentem samochodów

Wybierając Słowację na lokalizację nowego zakładu, Volvo tworzy europejski trójkąt produkcyjny – uzupełniając zakład w Gandawie (Belgia) w Europie Zachodniej i zakład w Torslandzie (Szwecja) w Europie Północnej.

Nowy zakład to inwestycja o wartości około 1,2 mld euro. Będzie on zlokalizowany w pobliżu Koszyc, we wschodniej części Słowacji, gdzie będzie korzystał z dobrze rozwiniętego łańcucha dostaw w branży motoryzacyjnej, ponieważ zakład Volvo będzie już piątą fabryką samochodów w tym kraju. Na Słowacji działają już cztery inne fabryki: Volkswagena w Bratysławie od 1991 roku, Stellantisa w Trnawie od 2003 roku, Kia Motors od 2004 roku w Żylinie i Jaguar Land Rovera w Nitrze od 2016 roku.

Kluczowym czynnikiem w podjęciu decyzji o lokalizacji zakładu w Koszycach były również zachęty oferowane przez rząd słowacki.

Volvo ma ambicję, aby do połowy dekady osiągnąć roczną sprzedaż na poziomie 1,2 mln samochodów.

– Doceniam fakt, że Volvo Cars zdecydowało się na budowę swojego nowego zakładu na Słowacji. Nowa fabryka Volvo jest dla nas ważna, ponieważ poprawi sytuację społeczną i gospodarczą w regionie i będzie produkowała wyłącznie samochody elektryczne, co zapewnia słowackiemu przemysłowi motoryzacyjnemu konkurencyjną perspektywę w nowej, ekologicznej erze – powiedział premier Republiki Słowackiej, Eduard Heger.

Budowa fabryki w 2023 roku, a produkcja w 2026 roku

Rozpoczęcie budowy zakładu w Koszycach planowane jest na 2023 rok, a instalacja urządzeń i linii produkcyjnych ma mieć miejsce w 2024 roku. Seryjna produkcja samochodów Volvo nowej generacji z napędem czysto elektrycznym, ma rozpocząć się w 2026 roku.

Zakład ma produkować do 250 000 samochodów rocznie i ma zapewnić kilka tysięcy nowych miejsc pracy w regionie. Miejsce pozwala również na dalszą rozbudowę zakładu w przyszłości.

Volvo C40 Recharge
zdjęcie: Volvo
Volvo C40 Recharge
zdjęcie: Volvo

Pierwsza fabryka Volvo w Europie od 60 lat

Powstanie zakładu w Koszycach to jednocześnie pierwsza nowa europejska fabryka Volvo od prawie 60 lat. Zakład w Torslandzie został otwarty w 1964 roku, a fabryka w Gandawie rok później. Razem zakłady te mogą produkować 600 000 samochodów rocznie.

– Wyraźnie skupiamy się na tym, aby do 2030 roku stać się marką o czysto elektrycznej mobilności. Ekspansja w Europie, naszym największym regionie pod względem sprzedaży, jest kluczowa dla naszego przejścia na elektryfikację i dalszego wzrostu. Bardzo się cieszę, że rozszerzamy nasz ślad produkcyjny na Słowację i z niecierpliwością czekam na powitanie nowych kolegów i partnerów w dalszej podróży – powiedział Jim Rowan, dyrektor generalny Volvo. 

Volvo XC40 Recharge
zdjęcie: Volvo

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię