BMW zintensyfikuje swoją działalność w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i od 2024 roku będzie używać odlewanych aluminiowych kół i felg produkowanych w 100 proc. z ekologicznej energii. Felgi będą montowane w samochodach BMW i MINI. Dla BMW jest to kolejny krok w kierunku stworzenia najbardziej zrównoważonego łańcucha dostaw w branży motoryzacyjnej. Przejście dotyczy w szczególności energochłonnej elektrolizy stosowanej w produkcji aluminium oraz procesu odlewania kół. W tym celu podpisano odpowiednie umowy ze wszystkimi dostawcami kół.

  • BMW rocznie zaopatruje się w 10 mln felg aluminiowych
  • 95 proc. wykorzystywanych felg pochodzi z odlewu aluminiowego
  • BMW dzięki ekologicznie wytwarzanym felgom zaoszczędzi 500 000 ton CO2 rocznie

Ekologiczne felgi w BMW

Do tej pory koła odpowiadały za około pięć procent emisji CO2 w łańcuchu dostaw. Przejście na bardziej zrównoważoną produkcję, która opiera się na zielonej energii, zmniejszy te emisje o ponad połowę. BMW zaopatruje się w około 10 milionów felg aluminiowych rocznie; 95 proc. z nich wykonano z odlewu aluminiowego.

Felga samochodu Mini
Felga samochodu BMW

Oszczędność CO2 do 500 000 ton rocznie

BMW dzięki takim działaniom chce zaoszczędzić do 500 000 ton CO2 rocznie.

Zielona energia to jedna z największych dźwigni redukcji emisji CO2 w naszym łańcuchu dostaw. Podpisaliśmy już ponad 400 umów z naszymi dostawcami, w tym z dostawcami felg i aluminium – mówi Joachim Post, członek zarządu BMW AG odpowiedzialny za zakupy i sieć dostawców.

Aluminium ma bardzo dobre właściwości jeśli chodzi o recykling, co ułatwia stopienie starych felg w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym. Eliminuje to potrzebę energochłonnej elektrolizy do produkcji surowca pierwotnego. Jednocześnie surowiec wtórny musi również spełniać wysokie wymagania dotyczące jakości, wzornictwa, bezpieczeństwa i właściwości mechanicznych.

MINI będzie pionierem

MINI stanie się pionierem w tej dziedzinie w 2023 roku, kiedy to w nowej generacji MINI Countryman będą zastosowane felgi odlewane ze stopów lekkich, wykonanych z 70-procentowego aluminium wtórnego. Połączenie 100-procentowej zielonej energii do produkcji i 70-procentowej zawartości surowców wtórnych może zmniejszyć emisję CO2 nawet o 80 procent w porównaniu z konwencjonalnymi procesami produkcyjnymi.

Samochód Mini Clubman Cooper
Mini Cooper SE

Certyfikacja przez Aluminium Stewardship Initiative (ASI)

Grupa BMW od wielu lat aktywnie angażuje się w międzynarodowe inicjatywy ukierunkowane na standaryzację wydobycia surowców. Należą do nich Aluminium Stewardship Initiative (ASI), międzynarodowa organizacja non-profit wspierana przez stowarzyszenia ekologiczne i przemysłowe, organizacje pozarządowe, producentów aluminium i firmy przetwórcze. Wielu dostawców dostawców felg aluminiowych BMW już dołączyło do ASI i w ten sposób wnosi istotny wkład w tworzenie odpowiedzialnego środowiskowo i społecznie łańcucha wartości aluminium.

ASI certyfikowała już odlewnię metali lekkich w fabryce BMW w Landshut w grudniu 2019 r. za zrównoważone wykorzystanie aluminium, potwierdzając, że obchodzi się ona z aluminium świadomie i odpowiedzialnie.

Felga samochodu BMW

Systematyczna realizacja celów zrównoważonego rozwoju

Przejście w 100 proc. na zieloną energię do produkcji felg aluminiowych to kolejny krok w kierunku zmniejszenia emisji CO2 w sieci dostawców BMW. Obranym celem jest zmniejszenie emisji do 2030 roku w całym łańcuchu dostaw o 20 procent w stosunku do poziomów z 2019 r. Systematyczne zwiększanie udziału aluminium wtórnego w tym procesie dodatkowo przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, do których dąży BMW.

Fabryka kół i felg BMW w Landshut

Od 2021 roku BMW Group pozyskuje ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich aluminium produkowane wyłącznie przy użyciu energii elektrycznej uzyskanej z energii słonecznej. Aluminium produkowane w Dubaju jest przetwarzane w odlewni metali lekkich w fabryce BMW w Landshut, gdzie jest ono wykorzystywane do produkcji elementów nadwozia i układu napędowego. 43 000 ton aluminium słonecznego pozyskiwanego w ten sposób pokrywa prawie połowę rocznego zapotrzebowania odlewni metali lekkich Landshut.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię