Nissan roki kolejny krok w kierunku wdrażania planu zeroemisyjności. Japoński koncern zbudował w zakładach w Tochigi linię produkcyjną, zaprojektowaną zgodnie z założeniami inicjatywy Nissan Intelligent Factory. Nowy projekt ma stanowić wsparcie dla produkcji pojazdów nowej generacji wykorzystujących innowacyjne technologie. Nowa linia ma także przyczynić się do realizacji założeń marki w zakresie osiągnięcia neutralności węglowej.

  • Nissan zbudował nową, innowacyjną fabrykę
  • Z nowej linii w Tochigi w 2021 roku zjedzie model Nissan Aria
  • Nissan do 2050 roku chce osiągnąć neutralność środowiskową

Inteligentna Fabryka Nissana

Nissan zbudował nową, innowacyjną linię produkcyjną. Starzejące się społeczeństwo w Japonii i brak siły roboczej wymusza kolejność zerwania z tradycyjnymi metodami produkcji, wymagającymi dużych nakładów pracy. Na dodatek pandemia i zmiany klimatyczne to kolejne problemy, z którymi muszą się mierzyć producenci samochodów i cały przemysł motoryzacyjny. W związku w tymi wyzwaniami Nissan wdrożył nową linię produkcyjną w Tochigi. Nowy zakład charakteryzuje się:

  • wykorzystanie robotów, którym „przekazano” umiejętności mistrzów takumi, do produkcji najwyższej jakości pojazdów nowej generacji;
  • stworzenie lepszego środowiska pracy, przyjaznego dla szerokiej rzeszy pracowników
  • tworzenie zeroemisyjnego systemu produkcji, a tym samym przyspieszenie wysiłków na rzecz dekarbonizacji społeczeństwa.

Nissan pisze, że jeszcze w tym roku podatkowym w zakładzie w Tochigi zostanie uruchomiona produkcja nowego elektrycznego crossovera Nissana Ariya.

– Nadszedł czas wielkich zmian dla przemysłu motoryzacyjnego, a globalny problem, jakim są zmiany klimatyczne, stanowi coraz większe wyzwanie, wymagające natychmiastowych działań. Postrzegamy to jako okazję do wykorzystania potencjału monozukuri (produkcji), wpisanego w nasze DNA, a także do opracowywania i zastosowania innowacyjnych technologii, które pozwolą nam sprostać stojącym przed nami wyzwaniom – powiedział Hideyuki Sakamoto, wiceprezes Nissana odpowiedzialny za produkcję i zarządzanie łańcuchem dostaw.

Nissan dąży do neutralności węglowej

Nissan chce do 2050 roku osiągnąć swój wyznaczony cel neutralności węglowej w działalności spółki oraz cyklu życia samochodów. Japoński koncern chce także przejść na pełną neutralność węglową w produkcji poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w procesach produkcyjnych. Mają one na celu zwiększenia wydajności montażu samochodów, począwszy od inicjatywy Nissan Intelligent Factory. Japoński Nissan będzie starał się również osiągnąć wyższą wydajność w zakresie wykorzystania energii i materiałów w swoich zakładach produkcyjnych. Plany Nissana przewidują pełną elektryfikację urządzeń produkcyjnych do 2050 r. Wiąże się to z wprowadzeniem najnowocześniejszych technologii produkcji i zmniejszeniem zużycia energii. Aby to móc osiągnąć w zakładach produkcyjnych, Nissan chce, by cała zużywana energia elektryczna pochodziła z odnawialnych źródeł energii, bądź by była wytwarzana na miejscu przy użyciu ogniw paliwowych wykorzystujących paliwa alternatywne.

– Dzięki globalnemu zasięgowi inicjatywy Nissan Intelligent Factory, która w pierwszej kolejności obejmie fabrykę w Tochigi, będziemy w stanie w sposób bardziej elastyczny, wydajny i skuteczny tworzyć pojazdy nowej generacji, przyczyniając się jednocześnie do współtworzenia bardziej neutralnego węglowo społeczeństwa. Będziemy wprowadzać dalsze innowacje w zakresie technologii produkcyjnych, które mają wpływ na ludzkie życie i przyczynią się do dalszego efektywnego rozwoju marki Nissan – powiedział Sakamoto.

Czym jest Nissan Inteligent Factory?

Nissan Inteligent Factory to program, który oparty jest na kilku filarach:

  • Tworzenie przyszłości mobilności

Nissan dąży do wprowadzenia innowacji do swoich linii produkcyjnych. Chce w ten sposób tworzyć zelektryfikowane, inteligentne i „połączone” pojazdy nowej generacji, wykorzystujące coraz bardziej zaawansowane i złożone technologie.

  • Nauczenie robotów rzemiosła: produkcja z zachowaniem najwyższych standardów jakości

Robotom zostaną „przekazane” wyrafinowane umiejętności mistrzów takumiTakumi ze swojej strony będą dbać o najwyższą jakość produkowanych pojazdów poprzez dalsze doskonalenie miejsca pracy oraz skupienie się na nowych, niezbadanych obszarach wiedzy, w których niemożliwa jest automatyzacja.

  • Optymalizacja miejsc pracy dzięki zastosowaniu robotów

Nissan będzie dążyć do stworzenia środowiska pracy, w którym roboty wyręczają człowieka w trudnych zadaniach. Ponadto, firma nadal planuje dywersyfikowanie stylów pracy, tworząc zakłady produkcyjne przyjazne dla kobiet i osób starszych.

  • Zeroemisyjny system produkcji

Aby osiągnąć neutralność węglową do 2050 r., Nissan zamierza całkowicie zelektryfikować wszystkie urządzenia produkcyjne. Chce także przestawić się na pełne wykorzystanie odnawialnych i/lub alternatywnych źródeł energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię