BMW stawia na sieć 5G. Superszybki internet wkracza nie tylko do naszych telefonów, ale i do samochodów. Wraz z modelem BMW iX, BMW Group stało się pierwszym producentem premium, który potrafił zintegrować sieć 5G z samochodem.

  • BMW w swoim modelu BMW iX udostępniło możliwość internetu 5G
  • Z superszybkiego internetu mogą skorzystać klienci Vodafone
  • Klient musi ponieść koszt 10 euro za uruchomienie usługi; miesięczna opłata wynosi 5 euro

Sieć 5G w samochodach BMW

BMW chwali się, że zintegrował sieć 5G w swoim samochodzie. Pierwszą umowę na 5G oferuje operator. Istniejącą umowę multi-SIM można rozszerzyć o opcję Vodafone One Number Car. Wówczas w samochodzie aktywowany zostanie Personal eSIM. Jak pisze BMW, klient w ten sposób otrzymuje de facto kolejne połączone urządzenie – samochód. Poza dużą przepustowością i niskim opóźnieniem transmisji danych jakie daje sieć 5G, kierowca może skorzystać również ze znacznie lepszej jakości połączeń telefonicznych, dzięki wykorzystaniu czterech anten zewnętrznych i hotspotu 5G WiFi, dla maksymalnie dziesięciu urządzeń w pojeździe. Aktywowany Personal eSIM jest połączony bezpośrednio z identyfikatorem BMW ID klienta i może być płynnie przeniesiony do innych pojazdów obsługujących eSIM.

BMW i sieć 5G – nowa era mobilności


Nowy standard mobilnej łączności radiowej 5G znacznie zwiększa możliwości transmisji danych w porównaniu do poprzedniego standardu. To zaś walnie przyczynia się do powstania całkiem nowych aplikacji opartych na danych i wielokrotnym podniesieniu jakości istniejących aplikacji. W przypadku mobilności oznacza to kompleksowe rozszerzenie usług opartych na danych w dziedzinie rozrywki, automatyzacji i wspomagania jazdy, a przede wszystkim bezpieczeństwa na drodze.

BMW i sieć 5G – współpraca z Vodafone

Vodafone i BMW Group po raz pierwszy użyli Personal eSIM i Vodafone One Number Car do połączenia pojazdu z klientem za pomocą mobilnego radia 5G. Pojazd w ten sposób staje się integralną częścią ekosystemu klienta. Model BMW iX jest flagowym produktem w zakresie innowacji technologicznych BMW. To właśnie w nim BMW zastosowało po raz pierwszy 5G i eSIM. Poza standardowym, zintegrowanym eSIM pojazdu, w modeli zostanie zintegrowany dodatkowy Personal eSIM, znany wcześniej z inteligentnych urządzeń, takich jak tablety lub smartwatche. Zainstalowana w pojeździe technologia telefonii komórkowej umożliwia jednoczesne korzystanie z obu kart eSIM w sieci 5G przy pełnym zakresie usług (Dual-SIM-Dual-Active).

System multiantenowy BMW iX, opracowany specjalnie pod sieć 5G, kieruje sygnał radiowy ze zoptymalizowanych pod kątem wydajności anten wielopasmowych, bezpośrednio do systemu informacyjno-rozrywkowego pojazdu. Do tego wykorzystywane jest połączenie Gigabit Ethernet.

BMW pisze, że w przyszłości wszyscy pasażerowie skorzystają z lepszej jakości połączenia i zwiększonej przepustowości danych, ponieważ hotspot WLAN może być aktywowany w pojeździe za pośrednictwem Personal eSIM. Ma to umożliwić nawet dziesięciu urządzeniom końcowym korzystanie z internetu lub przesyłanie strumieniowe z prędkością 5G.

– BMW zawsze był pionierem w tworzeniu sieci mobilności. Już w 1997 roku zainstalowaliśmy pierwszą kartę SIM w pojeździe. Dzięki 5G Personal eSIM, we współpracy z Vodafone, integrujemy teraz zupełnie nowy poziom łączności dla naszych klientów w samochodzie – mówi Stephan Durach, starszy wiceprezes Connected Company Development and Operations BMW Group

BMW współpracuje w zakresie internetu 5G w samochodach z Vodafone            źródło: BMW
BMW współpracuje w zakresie internetu 5G w samochodach z Vodafone źródło: BMW

BMW i sieć 5G – rola Vodafone

Jak pisze BMW w komunikacie, Vodafone wprowadza także pierwszą stawkę zs smartfona do samochodu. Aby móc korzystać ze wszystkich korzyści, takich jak połączenie zoptymalizowane pod kątem 5G, lepsza jakość połączenia i korzystanie z usług cyfrowych z szybkim łączem w samochodzie, nie trzeba zawierać dodatkowej umowy. Klienci Vodafone mogą przedłużyć swoją umowę na telefon komórkowy z opcją Vodafone One Number Car i objąć nią BMW iX i późniejsze inne modele BMW – za jedyne 5 euro miesięcznie.

– Wraz z BMW wprowadzamy na europejskie drogi pierwszy samochód Vodafone 5G. Dla klienta w samochodzie oznacza to jeszcze lepszą jakość telefonu komórkowego, mniej irytujących przerw w rozmowach telefonicznych i większą różnorodność cyfrową, aby jeszcze lepiej móc wykorzystać czas jazdy – mówi Michael Reinartz, dyrektor ds. innowacji w Vodafone Germany.

Okazuje się, że nową usługę można kupić z samego samochodu. Rezerwację można rozpocząć w pojeździe poprzez aplikację My BMW lub aplikację My Vodafone. eSIM jest aktywowany dla pojazdu za jednorazową opłatą w wysokości 10 euro. Poźniej Vodafone One Number Car kosztuje 5 euro miesięcznie, ale klient nie ma stałego zobowiązania do ponoszenia tego kosztu, bo usługę można anulować w każdym z miesięcznych rozliczeń. W przyszłym roku usługa będzie dostępna również w innych modelach BMW. Oprócz BMW iX, BMW i4 będzie również obsługiwać 5G i posiadać funkcje Personal eSIM.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię