Inflacja w czerwcu sięgnęła poziomu 15,6 proc. Jest to najwyższy wzrost cen w Polsce od 24 lat. Według danych AAA AUTO, wzrost mediany cen samochodów na rynku wtórnym w ciągu roku wyniósł 20 proc. Są jednak modele aut, które przez ostatnie dwanaście miesięcy zdrożały niewiele. 

  • Wg AAA Auto samochody używane zdrożały o 20 proc. w ciągu roku
  • Liczba samochodów używanych w czerwcu była niższa o 18 462 samochody
  • AAA AUTO wskazuje, że najmniej podrożały modele: Audi A4 i Opel Insignia

Auta używane drożeją – które najmniej

Dane AAA AUTO dowodzą, że wśród samochodów ogłaszanych do sprzedaży na wtórnym rynku, których było co najmniej 1 000 sztuk w ofercie w maju br., najmniej zdrożały Audi A4 i  Opel Insignia. Oba modele, które miały zbliżone mediany wieku oraz przebiegu w maju 2021 roku i maju 2022 roku zdrożały tylko o 3,2 proc. Trzecie miejsce zajął Mercedes E, którego mediana ceny zwiększyła się tylko o 3,3 proc. 

– Najpierw pandemia oraz ograniczona podaż nowych aut, a następnie rosnąca inflacja spowodowały, że samochody używane, które jeszcze dwa lata temu długo czekały na nabywcę, obecnie zyskują na wartości. Brak dostępności nowych aut powoduje presję na używane auta, co z kolei wpływa na wzrost ich cen. Ponadto, mniejsza liczba transakcji na rynku nowych samochodów powoduje niedobór używanych aut, ponieważ potencjalni nabywcy nie sprzedają swoich starych pojazdów. Te problemy z zaopatrzeniem zarówno nowych, jak i używanych samochodów, będą z nami jeszcze przez jakiś czas – mówi Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO. 

Wzrost cen samochodów używanych - zestawienie w tabeli

Ile aut używanych w Polsce w czerwcu?

W czerwcu wraz z upałami stopniała liczba samochodów ogłaszanych do sprzedaży na wtórnym rynku. Według miesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w czerwcu 2022 roku w Polsce oferowano łącznie 217 849 aut z drugiej ręki. Oznacza to spadek o 18 462 aut używanych w stosunku do maja 2022 roku, kiedy to w ofercie znajdowało się 236 311 samochodów. Natomiast wzrosła mediana ceny o 1 600 złotych, czyli do 24 500 złotych z 22 900 złotych w maju 2022 roku. 

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię