Chiny chcą podtrzymać popyt na auta elektryczne poprzez przedłużenie ulgi podatkowej. Zwolnienie z podatku dotyczące zakupu nowego elektryka będzie obowiązywało także w 2023 roku. Pierwotnie miało ono wygasnąć z końcem 2022 roku. 

  • Chiny przedłużą zwolnienie podatkowe na zakup auta elektrycznego do końca 2023 roku
  • Zwolnienie obejmuje auta znajdujące się na specjalnej liście Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacyjnych
  • Zwolnienie podatkowe na auta elektryczne obowiązuje w Chinach od 2014 roku

Zwolnienie z podatku od zakupu auta elektrycznego w Chinach przedłużone do końca 2023 roku

Chiny przedłużą zwolnienie z podatku od zakupu aut niskoemisyjnych (NEV – New Energy Vehicle). Przepisy miały przestać obowiązywać z końcem 2022 roku, ale zgodnie z zapowiedzią Pekinu, ulga podatkowa zostanie przedłużona do końca 2023 roku. 

Chiny pierwszy raz wprowadziły zwolnienie podatkowe przy zakupie auta niskoemisyjnego w 2014 roku. Polityka ta była trzykrotnie przedłużana. Ostatnia decyzja Pekinu ma doprowadzić do łącznego zwolnienia obywateli z szacowanej sumy podatków wynoszącej 13,98 miliardów dolarów. 

Przedłużenie zwolnienia podatkowego na auta elektryczne było wyczekiwane po wcześniejszej obniżce stawki podatkowej dla aut spalinowych o połowę: z 10 do 5 proc. przy pojemności silnika niższej niż dwa litry i cenie nieprzekraczającej 300 000 juanów. Auto spalinowe musi także zostać zakupione między 1 czerwca a końcem 2023 roku. 

Zwolnienie podatkowe — dla kogo i od jakiego auta elektrycznego?

Zwolnienie podatkowe w Chinach dotyczy aut elektrycznych, hybryd typu plug-in i samochodów wodorowych z ogniwami paliwowymi. Ruch ten ma wzmocnić rozwój rodzimego rynku samochodów elektrycznych i pobudzić konsumpcję w czasie problemów gospodarczych. Sprzedaż detaliczna aut zelektryfikowanych w Chinach wzrosła w sierpniu o 111,2 procent rok do roku do 529 tys. samochodów, zaś w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy sięgnęła ona 3,262 mln sztuk – był to wzrost o 119,7 proc. rok do roku. 

W komunikacie napisano, że uldze podatkowej będą podlegały nowe samochody z datą zakupu przypadającą pomiędzy 1 stycznia 2023 r. a 31 grudnia 2023 r. W porównaniu z podobnie wycenionym modelem spalinowym, klienci aut elektrycznych zaoszczędzą około 10 000 juanów, czyli ok. 1450 euro. By móc skorzystać ze zwolnienia, trzeba kupić samochód znajdujący się na specjalnej liście aut, która jest publikowana przez chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych oraz Państwową Administrację Podatkową.

Zwolnienie z obowiązku płacenia podatku przy zakupie auta elektrycznego to tylko jeden z elementów wspierania popytu na rynku chińskim. Najważniejszym czynnikiem jest system dopłat do zakupu elektryków. Dopłaty zostały przedłużone do końca 2022 roku. 

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię