Ferrari zaprezentowało nowy zespół zarządzający, który będzie kierował firmą w obliczu wyzwań związanych z elektryfikacją i cyfryzacją. Firma poinformowała, że Ernesto Lasalandra będzie dyrektorem ds. badań i rozwoju. Lasalandra przeszedł od francusko-włoskiego producenta chipów STMicroelectronics.
- Ferrari zaprezentowało nowy zarząd
- W zarządzie pojawiły się dwie osoby z produkującej chipy firny STMicroelectronics
- Wcześniej w STMicroelectronics pracował dyrektor generalny Ferrari – Benedetto Vigna
Zmiany w Ferrari
Na początku listopada nominacja Benedetto Vigny zakończyła trwający sześć miesięcy wakat za sterami Ferrari. Poprzedni dyrektor generalny, Louis Camilleri przeszedł w grudniu na emeryturę po prawie 2,5 roku pracy, z powodów osobistych. 52 – letni Benedetto Vigna przed przyjściem do Ferrari, prowadził największy oddział producenta półprzewodników – STMicroelectronics. Pracował tam od 1995 roku. Opracowywał m.in. czujniki wykorzystywane w telefonach IPhone.
Przewodniczący John Elkann, potomek rodziny Agnelli, która kontroluje Ferrari, poprzez swoją firmę inwestycyjną Exor, powiedział, że głębokie zrozumienie, jakie Benedetto Vigna ma dla technologii napędzającej większość zmian w przemyśle samochodowym, może tylko wzmocnić Ferrari.
Jak pisała Agencja Reuters, analitycy Morgan Stanley powiedzieli, że wybór Vigny pokazał, że zarząd i kierownictwo Ferrari, było świadome „egzystencjalnego ryzyka”, stojącego przed firmą w związku z jej zaangażowaniem się w przekształcenie firmy w kierunku produkcji „elektrycznych, w pełni oprogramowanych samochodów”.
Ferrari idzie w stronę technologii i samochodów elektrycznych
Jak donosi Automotive News Europę, Ferrari zaprezentowało skład zespołu zarządzającego. Ernesto Lasalandra będzie dyrektorem ds. badań i rozwoju i przeszedł do Ferrari z firmy, w której wcześniej pracował Bendetto Vigna – STMicroelectronics. Także z STMicroelectronics przychodzi Angelo Pesci, który będzie dyrektorem ds. zakupów i jakości.
Automotive News wskazuje, że zatrudnienie dwóch dyrektorów z firmy, w której wcześniej pracował Vigna, pokazuje, że nowy dyrektor generalny Ferrari kieruje swoją uwagę do zaufanych sprzymierzeńców, aby wsparli jego wizję rozwoju koncernu w kierunku rozwoju samochodów elektrycznych.
Nowa struktura organizacyjna będzie nadal wspierać innowacje, optymalizować procesy i zwiększać współpracę zarówno wewnętrznie, jak i z naszymi partnerami – napisało Ferrari w oświadczeniu.
Ferrari awansuje swoich pracowników
Na innych szczeblach Ferrari awansowało do nowych ról kandydatów z wewnątrz.
Silvia Gabrielli została awansowana na stanowisko dyrektora ds. cyfrowych i danych. Gabrielli, który dołączyła do Ferrari w 2019 roku z Microsoftu, przyspieszy „proces transformacji cyfrowej w całej firmie, dążąc do zwiększenia liczby procesów opartych na danych, ukierunkowanych cyfrowo” – pisze Ferrari.
Gianmaria Fulgenzi został mianowany dyrektorem ds. rozwoju produktu. Fulgenzi pracuje dla Ferrari od 2002 roku, zajmując różne stanowiska kierownicze.
Andrea Antichi zostanie dyrektorem ds. produkcji. Antichi był wcześniej szefem rozwoju pojazdów i pracuje dla Ferrari od 2006 roku.
Ferrari w zeszłym miesiącu poinformowało, że trzech czołowych menedżerów opuszcza firmę, w tym dyrektor ds. technologii Michael Leiters. Pozostali dwaj dyrektorzy, którzy ustąpili, to dyrektor ds. produkcji Vincenzo Regazzoni i dyrektor ds. dywersyfikacji marki Nicola Boari.
Kilka dywizji, w tym rozwój produktów, cyfryzacja i dane będą podlegać bezpośrednio dyrektorowi generalnemu – Benedetto Vigna.
Inwestorzy chcą jednak usłyszeć więcej informacji o strategii Vigny w aspekcie technologii akumulatorowej i usług cyfrowych. Ferrari planuje ujawnić więcej szczegółów na temat swoich planów, podczas czerwcowego dnia rynków kapitałowych.