Xpeng – chiński producent samochodów wprowadził do Norwegii kolejny samochód elektryczny. Tym razem jest to elektrycznych sedan P7. Wcześniej, od 2020 roku, chiński startup sprzedaje już tam SUV’a SUV G3.

  • Elektryczny Xpeng P7 będzie dostępny w Norwegii
  • Xpeng posiada w Norwegii już 17 punktów sprzedaży
  • Elektryczny Xpeng P7 jest kolejnym modelem samochodu elektrycznego, jaki chiński startup oferuje w Norwegii

Elektryczny Xpeng P7 wchodzi do Norwegii

Xpeng P7 jest już dostępny w Norwegii w wersjach RWD Super Long Range i 4WD High Performance. Samochody są oferowane w cenach 447 820 i 507 820 koron. Stanowi to równowartość lekko poniżej 46 000 euro i 52 000 euro. W dodatku klienci mogą także kupić specjalną, limitowaną edycję P7 – z drzwiami skrzydłowymi. Tutaj na norweskim rynku, cena elektrycznego cacka zaczyna się od 599 900 koron (około 61 000 euro).

Elektryczny Xpeng P7 – dane techniczne

Wraz z debiutem na rynku europejskim, poznaliśmy także dane WLTP. Dotychczas Xpeng reklamował swój model P7 z zasięgiem NEDC wynoszącym 706 kilometrów. Dostępny w Chinach akumulator 70,8 kWh, nie będzie oferowany w Norwegii. Tam auto będzie dostępne wyłącznie w wersji 80 kWh. Zgodnie z danymi WLTP, zasięg samochodu wynosi do 530 kilometrów.

Xpeng P7 – masa elektroniki

W przypadku modelu P7, chiński Xpeng chce walczyć o swoje miejsce na rynku, nie tylko poprzez swój dział sprzedaży. Klientów ma przekonać technologia umieszczona w samochodzie. System wspomagania jazdy Xpilot 2.5 oraz specjalnie opracowany na potrzeby elektrycznego auta system operacyjny Xmart OS mają być atutem, który przekona Norwegów. W przypadku norweskiej wersji P7 Xpeng twierdzi, że klienci będą mięli dostęp do specjalnego „inteligentnego asystenta głosowego”, choć sam interfejs użytkownika systemu informacyjno-rozrywkowego, jest dostępny tylko w języku angielskim.

W 2020 roku tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, Xpeng dostarczył na rynek norweski pierwsze egzemplarze G3. Wskazywano wówczas, że P7 będzie oferowany na tamtejszym rynku w ciągu dwunastu miesięcy.

Samochody elektryczne Xpeng w Norwegii

W międzyczasie Xpeng zaczął sprzedawać swoje samochody elektryczne w Norwegii w 17 punktach sprzedaży. W każdym nich, Chińczycy współpracują z lokalnymi partnerami handlowymi. Ponadto w Norwegii istnieje 21 punktów serwisowych.

– Jesteśmy zaangażowani w budowanie naszej lokalnej obecności z długoterminową perspektywą. Wprowadzenie P7 to ekscytujący, nowy rozdział, ponieważ poszerzamy naszą sieć sprzedaży i serwisu oraz przyspieszamy rozwój naszej działalności na rynku norweskim, aby móc lepiej służyć naszym klientom – powiedział Christian Hem, dyrektor sprzedaży Xpeng Norway, podczas inauguracji P7 w Oslo.

Ekspansja Xpeng na resztę Europy – kiedy?

Chińska firma nie podaje żadnych szczegółów dotyczących innych rynków europejskich. Cele sprzedaży dla rynku norweskiego, również nie są znane. Na rodzimym rynku w Chinach, P7 stał się w ciągu kilku miesięcy najlepiej sprzedającym się modelem Xpeng. We wrześniu sprzedano łącznie 7512 egzemplarzy modelu P7 oraz 2656 egzemplarzy G3 i G3i.

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię