Mercedes, Audi i Huawei mają wspólnie spotkać się w chińskiej spółce zajmującej się oprogramowaniem i komponentami do samochodów przyszłości. Agencja Reuters powołując się na swoje trzy źródła podaje, że Chińczycy szukają udziałowców w swoim podmiocie zależnym. Rozmowy mają już trwać, ale żadna ze stron oficjalnie ich nie potwierdziła. 

Mercedes i Audi w Huawei

Agencja Reuters pisze, że trzy źródła zbliżone do sprawy podają, że chińska firma Huawei Technologies skierowała już zapytanie do Mercedesa i Audi. Chodzi o objęcie niewielkiej liczby udziałów w jej firmie zajmującej się oprogramowaniem i komponentami do inteligentnych samochodów.

Chiński Huawei w ubiegłym miesiącu zapowiadał już, chce wydzielić ze swoich struktur, istniejącą już od czterech lat jednostkę biznesową Intelligent Automotive Solutions (IAS). Chińczycy chcą, by podmiot stał się wiodącym dostawcą oprogramowania i komponentów do inteligentnych aut elektrycznych (EV). Źródła agencji wskazują, że wartość biznesowa nowej jednostki ma sięgać pomiędzy 28-35 miliardami dolarów. 

Huawei szuka partnerów

Nawiązanie kontaktu z niemieckimi producentami ma na celu pozyskanie nowych partnerów biznesowych, a także poszerzenie działalności spółki poza chińskie marki. Reuters wskazuje, że pozyskanie przez Huawei partnerów europejskich pomoże firmie uniknąć dalszych napięć związanych z wojną handlową pomiędzy USA a Chinami, która toczona jest od czasów prezydencji Donalda Trumpa. 

Źródła Reuters mówią, że chiński Huawei miał przeprowadzić w ostatnim czasie wstępne rozmowy z Mercedesem. Niemieckiemu producentowi miano zaoferować między 3-5 proc. udziałów w nowej spółce. Zainteresowanie Mercedesa miało być umiarkowane, bowiem Niemcy chcą być sami odpowiedzialni za tworzone oprogramowanie. Ma to podnieść rolę marki premium. Agencja podaje jednak, że nic nie wiadomo na temat tego, co Chińczykom odpowiedziało Audi. 

Popularny producenta telefonów w listopadzie wskazywał, że zaprasza inne chińskie firmy do współpracy. Swój apel skierował do takich producentów jak Seres, Chery, Jianghuai Automobile oraz BAIC Motors do zainwestowania w firmę specjalizującą się w inteligentnych samochodach. 

Huawei wchodzi w rynek aut elektrycznych

Huawei już ponad dwa lata temu oficjalnie mówił, że będzie angażował się w rynek automotive. Firma nie chce jednak sama produkować samochodów, ale stać się dostawcą oprogramowania i technologii. Chiński gigant nawiązał już współpracę z Seres Group, a samochody tej marki są sprzedawane w salonach Huawei w Chinach. 

Agencja przypomina za to wskazując na swoje źródła, że Huawei i Audi zastanawiają się obecnie nad partnerstwem w zakresie tworzenia oprogramowania do jazdy autonomicznej. Miałaby być ona wykorzystywana w przyszłych samochodach Audi przeznaczonych na rynek chiński już od 2025 roku. Samochody będą powstawać w ramach wspólnego przedsięwzięcia Audi i chińskiego FAW Group. 

Oficjalnego potwierdzenia w zakresie prowadzenia rozmów odmówił Reutersowi zarówno Mercedes, Huawei jak i Audi. 

Chiński rynek atrakcyjny dla europejskich producentów

To, że Huawei może rozpocząć kooperację z europejskimi producentami, nie byłoby niczym dziwnym. Producenci coraz częściej zawierają porozumienia o współpracy z chińskimi firmami, które przodują w zakresie technologii dla chińskich konsumentów. W ostatnim czasie udziały w chińskim start-upie zajmującym się produkcją samochodów elektrycznych – Xpeng – objął Volkswagen. Producent z Wolfsburga współpracuje także z firmą Horizon Robotics, która prowadzi prace nad układami do jazdy autonomicznej. 

Samo Audi przy okazji transakcji Volskwagena nawiązało współpracę z SAIC Motors. Firmy będą razem opracowywać samochody elektryczne przeznaczone na rynek chiński, który jest największym rynkiem elektryków na świecie. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię