Nowe dopłaty do aut elektrycznych na Węgrzech. Budapeszt w listopadzie uruchomi program o wartości 60 mln forintów (156 mln euro). Będzie on wspierał rozwój sieci ładowania, a także wprowadzeni zniżek na zakup samochodów elektrycznych dla firm.

Nowe dopłaty do aut elektrycznych na Węgrzech

Węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó działanie nowego programu zapowiedział w czasie swojej wizyty w Shenzhen w Chinach. Jego zdaniem w czasie najbliższych 2,5 lat środki zasilą budowę 170 stacji ładowania. Obiekty powstaną przy najbardziej ruchliwych drogach. Druga część programów zasili system dopłat do zakupu aut elektrycznych przez firmy po „obniżonej cenie”.

Minister spraw zagranicznych mówił także o rewolucyjnej transformacji przemysłu motoryzacyjnego, będącego podstawą europejskiej i światowej gospodarki. Jego zdaniem ma to ogromne znaczenie dla środowiska. Szijjártó ostrzegł, że obecnie 14 procent emisji na świecie jest powodowane przez transport drogowy, autobusy, samochody osobowe, a także ciężarówki.

— Jeśli nie uda nam się sprawić, by transport drogowy był elektryczny, walka ze zmianami klimatycznymi zakończy się niepowodzeniem i nie uda nam się osiągnąć naszych celów środowiskowych —mówił.

Chińska firma BYD w 2017 roku zdecydowała się na budowę swojej fabryki autobusów elektrycznych w Komárom na Węgrzech. Była to pierwsza fabryka BYD eBUS na Starym Kontynencie. W fabryce BYD Electric Bus & Truck Hungary Kft. autobusy są głównie montowane.

Węgry i produkcja aut elektrycznych

Dodał również, że Węgry przodują w transformacji elektroenergetycznej sektora, a także, że już dawno Węgry nie znajdowały się na czele rewolucji technologicznej, która kształtuje światową gospodarkę.

Węgierski polityk poinformował również szefa chińskiej firmy BYD, największego na świecie producenta samochodów elektrycznych, o planowanym przez rząd programie wsparcia. Warto przypomnieć, że jeszcze kilka dni temu chińska firma rozpoczęła sprzedaż swoich pojazdów na Węgrzech. BYD od kilku lat prowadzi także na Węgrzech fabrykę autobusów elektrycznych.

Rok temu BMW podało, że zainwestuje 2 mld euro w Debreczynie, w którym posiada już swój zakład. W fabryce powstać ma specjalny zespół opracowywania baterii wysokiego napięcia. W ten sposób ma docelowo powstać 500 dodatkowych miejsc pracy. Nowy zakład ma ruszyć do końca 2025 roku.

W sierpniu 2022 roku inny chiński producent samochodów elektrycznych – NIO – zdecydował, że na Węgrzech otworzy swój pierwszy poza Chinami zakład produkcyjny. Mają w nim powstawać m.in. stacje wymiany baterii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię