Rozbudowa fabryki Tesli pod Berlinem ruszy w 2024 roku. Prace mają ruszyć już za kilka miesięcy. Taką informację podał niemiecki portal RBB.

Rozbudowa fabryki Tesli pod Berlinem

Niemiecki portal RBB podał, że w pierwszej kolejności firma Elona Muska chce w pierwszej kolejności zmodernizować już istniejący obiekt. Do remontu pójdzie sam budynek fabryki oraz instalacja służąca recyklingowi wody. Później ma powstać druga hala produkcyjna, a także zakład recyklingu akumulatorów.

Rozbudowa obiektu pod Berlinem jest kluczowa z punktu widzenia dalszej ekspansji w Europie. Tesla obecnie wstrzymała swoje plany dotyczące budowy kolejnej Gigafabryki w Meksyku.

Wniosek już złożony

W marcu 2023 roku pisaliśmy, że Tesla złożyła już potrzebny wniosek w sprawie rozbudowy. Firma twierdziła wówczas, że udało jej się zoptymalizować procesy produkcji i planowania w taki sposób, że wykorzystywane wcześniej ilości słodkiej wody zaspokoją potrzeby zakładu także po rozbudowie. Firma Elona Muska chce oczyszczać już wykorzystaną wodę, by później ponownie ją wykorzystać w procesie produkcji.

Kilka miesięcy wcześniej, bo w listopadzie 2022 roku Tesla zapowiadała, że złoży wniosek do końca roku.

Tesla chce podwoić moce produkcyjne w Berlinie

Niemiecki RBB podaje, że Tesla ma w planach podwojenie swoich mocy produkcyjnych w podberlińskim Grünheide. Wydajność zakładu ma wzrosnąć z poziomu 500 000 sztuk do nawet miliona samochodów elektrycznych rocznie. Ministerstwo środowiska Brandenburgii chce także, by w regionie wzrosły zdolności w zakresie produkcji akumulatorów.

Rozbudowa fabryki Tesli pod Berlinem to temat, który ciągnie się od kilkunastu miesięcy. Ostatnie plany były konsultowane ze stroną społeczną. W ramach tych rozmów napłynęło ponad 1000 głosów sprzeciwu. Część okolicznych mieszkańców oraz ekologów obawia się przede wszystkim wpływu zużycia wody w fabryce na środowisko. Temat ten był podejmowany od samego początku budowy fabryki Tesli pod Berlinem. RBB podaje, że osiągnięto już porozumienie ws. wody. Nadal jednak trwają dyskusje w sprawie zanieczyszczenia okolicy hałasem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię