Fabryki w Wielkiej Brytanii zaliczyły słaby listopad 2021 roku. Tak źle nie było od 1984 roku. Producenci samochodów zmagają się z wpływem pandemii na łańcuchy dostaw.

  • Fabryki samochodów w Wielkiej Brytanii zmniejszyły produkcję w listopadzie o 29 procent do 75 756 sztuk samochodów
  • W listopadzie wzrosła liczba wyprodukowanych na Wyspach samochodów elektrycznych – o 53 procent
  • W listopadzie 2021 roku wyprodukowano o 433 tys. mniej samochodów, niż w listopadzie 2019 roku

Produkcja w Wielkiej Brytanii spada

Jak pisze Automotive News za Agencją Reuters, brytyjscy producenci samochodów mieli najgorszy listopad od 37 lat. Sektor motoryzacyjny zmagał się z wpływem pandemii koronawirusa na globalne łańcuchy dostaw, a produkcja samochodów spadła o 29 procent w porównaniu z listopadem 2021 r. do 75 756 sztuk, pomimo 53-procentowego wzrostu produkcji pojazdów elektrycznych.

Był to piąty miesiąc spadku z rzędu i stanowił najgorszy listopadowy wynik od 1984 roku.

Część tego spadku była spowodowana trwałym zamknięciem fabryki samochodów Hondy w lipcu, ale dyrektor generalny SMMT Mike Hawes powiedział, że liczby są „niesamowicie niepokojące” i podkreślają powagę sytuacji w branży.

Produkcja samochodów w Wielkiej Brytanii – trudny rok dla branży

W ciągu pierwszych 11 miesięcy 2021 r. brytyjska produkcja samochodów, która wyniosła prawie 800 000 aut, spadła o 433 000 w porównaniu z 2019 r.

Hawes wskazał, że ryzyko nowego spowolnienia gospodarczego spowodowanego przez wariant koronawirusa Omicron i rosnąca inflacja, budują najtrudniejsze uwarunkowania biznesowe od dziesięcioleci.

Oczekujemy, że rząd zapewni wsparcie w taki sam sposób, w jaki obejmuje inne sektory dotknięte COVID – powiedział.

Wielka Brytania ogłosiła we wtorek, że przeznaczy 1 miliard funtów dodatkowego wsparcia dla firm z branży hotelarskiej i rekreacyjnej, które najbardziej ucierpiały na skutek Omicronu.

Hawes powiedział, że brytyjska branża motoryzacyjna jest tak dobrze przygotowana, jak to tylko możliwe, do wdrożenia pełnej kontroli celnej po Brexicie na granicach Wielkiej Brytanii od 1 stycznia, ale wszelkie opóźnienia będą dodatkowo obciążać operacje.

źródło: Automotive News/Reuters

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię