Wojna na Ukrainie uderzyła w największego rosyjskiego producenta samochodów – AwtoWAZ. Producent Łady, która ma ponad 20 proc. rosyjskiego rynku motoryzacyjnego, może w najbliższy poniedziałek zawiesić produkcję na kilku liniach montażowych.

  • Agresja Rosji na Ukrainę uderza w rosyjski przemysł motoryzacyjny
  • AwtoWAZ – producent Lądy planuje w poniedziałek wstrzymać część produkcji
  • Łada ma 20 proc. rosyjskiego rynku motoryzacyjnego

Łada w tarapatach

Reuters pisze, że AwtoWAZ, który jest największym producentem samochodów w Rosji, ma zawiesić produkcję na kilku liniach montażowych. Rosyjska firma należąca do francuskiego Renault ma wznowić pracę we wtorek. Cięcia mają dotknąć zakład w Togliatti, który znajduje się w Rosji centralnej.

Rosyjska Łada Vesta
zdjęcie: AwtoWAZ

Przerwy w produkcji są związanie z brakiem komponentów, które dotychczas były produkowane w ukraińskich zakładach.

Sankcje na Rosję a firmy motoryzacyjne

Rosyjski AwtoWAZ już od kilkunastu dni przygotowuje się na przyjęcie sankcji. Szef firmy podkreślał, że firma rozpoczęła prace nad poszukiwaniem dostaw chipów elektronicznych. Łada jest bowiem największą marką na rosyjskim rynku. W 2021 roku jej udział w rynku wynosił 21 proc., a samochody takie jak Łada Vesta i Łada Granta zajmowały pierwsze i drugie miejsce, jeśli chodzi o sprzedaż samochodów w Rosji. 

Rosyjska Łada Vesta
zdjęcie: AwtoWAZ

Reuters pisze, że rosyjski AwtoWAZ odmówił komentarza w sprawie nałożonych przez USA i UE sankcji gospodarczych. Agencja wskazuje, że największe straty może ponieść Renault, która poza samą fabryką, ma także montownię samochodów pod Moskwą.

Produkcja w zakładach AwtoWAZ
zdjęcie: AwtoWAZ

Grupa Renault już zaangażowała się kapitałowo w rosyjskiego producenta samochodów Łada – AwtoWAZ pod koniec 2007 roku. Francuski koncern kupił wówczas 25 akcji rosyjskiej firmy. W 2018 roku doszło do kolejnej transakcji i zwiększenia udziałów w AwtoWAZ. Ostatecznie Renault posiada 67,61 proc. rosyjskiego producenta Łady. 

Zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię